Sorunlar

Yöresel kanallarımızın gidişatı sorgulanmalı

Yazan: Ogün Ekiz
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bu yazımda yöresel kanallarımızla ilgili bazı konulara değinmek istiyorum. Zira kimi kanallarımız yeni ve güncel bir yayın akışına sahipken, kimi kanallarımız aynı durağan şekilde yayınlarını sürdürüyorlar. Tabiki en çok can sıkan ve de insanı bunaltan reklamlara değinmeden de geçemeyeceğim. Öyle acayip şeyler yapılıyor ve söyleniyor ki…

Bal reklamlarıyla başlamıştı bu tür reklamlar. 5 kavanoz bal sadece şu fiyata, bu soruyu bilene şu kadar fiyata… Ev var, araba var, daha bir sürü hediyeler de verilecek yanında. Her yayınlanışında da sanki yeni reklammış ya da canlıymış gibi konuşmalar geçiyor bir de. Tabi reklamlar da önemli. Bir kanalın ekonomik kaynağıdır reklamlar. Ama neden bazı büyük kanallardaki gibi reklamlar değil de çoğu aldatmaca içeren reklamlar? Bunu ben iddia etmiyorum birçok örneğini gördük, duyduk hatta bizzat şahit oldum. Bu ara yeni bir kanalımız daha yayında. Tabi o da diğer kanallarımız gibi benzer yayın akışına sahip ancak reklam politikası dikkatimi çekti. Bölgede bulunan esnaf ya da şirketlerin reklamları yer aldığı için bende ilgi uyandırdı diyebilirim.

Bir gurbetçi olarak bende sıklıkla izlemekteyim yöresel kanallarımızı. Hatta çevremdekiler bilir ne kadar iyi bir izleyici olduğumu :) Onlar bizim için velinimet niteliğinde. Onlarla biz özlediğimiz, burnumuzda tüten memleketimize olan hasretimizi de bir nebze olsun dindirmiş oluyoruz. Ayrıca haber yayını yapan bazı kanallarımız sayesinde de memleketimizde meydana gelen olaylardan haberdar oluyoruz.

İyi ve kötü yönleriyle kanallarımızı genel olarak ele aldım. Buradan kanallarımıza naçizane bir öneride bulunmak isterim. Bal, telefon ve diğer sıkıcı reklamların yerine daha düzgün reklamlar tercih edilse, belediye başkanları ya da yetkili kişiler ziyaret edilerek onlardan da görüş alınsa ve halkın isteği de değerlendirilerek kanallardaki eksiklikler giderilse daha iyi olmaz mı?

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.