Öneriler Sorunlar

Yerel gazeteler değişmeli

facebook-profile-picture
Bu sitedeki içerikler Gönüllü Giresun Blog yazarları tarafından hazırlanmaktadır. İçerikten dolayı giresunblog.com sorumlu tutulamaz. Siz de buraya tıklayarak Giresun Blog'da gönüllü yazar olabilirsiniz.

‘’Yerel Gazeteler Değişmeli’’ derken; sizlerle paylaşmak istediğim gerçek konunun gazetelerin haberleri ve içerikleriyle ilgili olan yanlarıdır. Hepimiz hemen hemen her gün yerel gazeteleri alıp okuruz. Neresinden bakarsanız bakın, okumak ve gündemi takip etmek için almış olduğumuz yerel gazetelerin hepsi, aynı haber merkezinden servis edilmiş ve farklı gazetelerdeki haberlerin yerlerini bulmuş halidir.

Okuyucu kitlesinin az olduğu bir toplumda, haberi nasıl insanlara sunabilir, okuyucuya ulaştırabilir ve aynı zamanda farklılık yaratabiliriz düşüncesinin, üzülerek belirtmeliyim ki uzağında kalmış bir yayın sisteminin her gün servis edildiği bir şehirde yaşamaktayız. Örneğin; ‘Altı ve sekiz’ sayfayı geçmeyen gazete baskıları, içerik olarak biri birinden farklı olmayan haberler, siyah-beyaz baskıların varlığını halen koruduğu, renkli baskılara henüz geçilemediği, bir gazetedeki haberlerin tümünün diğer gazetelerde de yer aldığı, buna benzer durumlar ve en önemlisi de tüm gazetelerin içeriklerinin aynı haber ve metinlerle şekillendirildiği kapalı bir yayın sisteminin ve gazeteciliğin var olduğu gerçeğidir.

İlginizi çekebilir:  Seyyid Vakkas Hazretleri hakkında ilginç bir efsane

Kısacası, gazete okumak için bir gazete almanız yeterli olabiliyor. Çünkü! Diğer gazetelerde aynı haber ve içeriği zaten taşıyor. Bunun değişmesi gerektiğinin altını da ayrıca çizmek istiyorum. Ajansa haber olan ’Bülten’ yapmaktan vazgeçilmesi, farklı haberleri okuyuculara ulaştırarak değişikliğe gidilmelidir. İnternet haber sitelerinden yerlerinden dahi kalkmadan yayına verilmiş bir haberi alıp ‘kopyala yapıştır’ sisteminden vazgeçilmelidir. Gazetelerin kendilerine özgü çalışan haber muhabirlerinin olması gerektiğinin önemi artırılmalıdır.

Her gazetenin olayları olabildiğince hızlı ve yerinde inceleyen haberleştiren en az bir haber muhabirinin olması; Siyasiler, Bürokratlar, STK Başkanları ve önde gelen kişi ya da değerleri kapsayan röportajların sayfalardaki yerlerini alması; köşe yazarı bolluğunun içerisinde aslında okunmayan birçok köşe yazarlarından gazetelerin kurtulması; çıkan tüm gazeteler gibi değil farklı ve yaratıcı, gündem yaratan, okuyucuyu kendine çeken, heyecan uyandıran gazetelerin artık raflardaki yerlerini alması gerektiği gerçeği göz ardı edilemez.

İlginizi çekebilir:  En büyük eksiğimiz, ilerletilemeyen kültürümüz

Aksi halde yıllardır gözlemlediğim gazete alıp haber okuma alışkanlıklarının her geçen gün daha da bir yok olduğudur. Düşüncelerim kişisel olup geniş bir çerçeveden bakıp düşündüğüm zaman, benim gibi düşünen birçok okuyucu kitlesinin olduğunu da ayrıca tahmin edebiliyorum. Yazımı sonlandırmadan önce son bir ‘Dipnot’u sizlerle paylaşmak istiyorum. Mesela; Bir sonraki gün çıkacak olan yerel gazetelerden en az ‘dört’ adet gazete alın ve ayrı ayrı tüm sayfalarını açarak önünüze koyun esasında ne demek istediğimi bu gerçeği gördüğünüzde çok daha iyi anlayacak ve bu yazdıklarıma hak vereceksiniz.

Saygılarımla

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

1 Yorum

%d blogcu bunu beğendi: