Beyin Fırtınası Yağlıdere

Yağlıdere mi büyük Türkiye mi?

Yağlıdere - Amerika
Yağlıdere - Amerika
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Başlık bize ne kadar saçma gelse de, Yağlıdere’yi duymuş bir Amerikalı için durum hiç de öyle değil :)

Yağlıdere, Giresun‘un küçük ilçelerinden birisidir. Adını bu güne dek hep yurt dışına özellikle de ABD’ye gönderdiği oldukça fazla yurttaş sayısıyla andık.

Bende bir Yağlıdereli (New Yağlıdere) olarak bu konuyu en baştan inceledim. Gelin Yağlıdere’nin ABD macerasını en baştan öğrenelim:

Yağlıdereli’nin ABD sevdası 1960’lı yıllarda başlıyor. Yöre halkından öğrendiğim kadarıyla, Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Karadeniz’den ayrılan Rumlar arasında Lefter adında bir genç varmış. Lefter ilk önce Yunanistan sonra da ABD ye göçmüş. ABD de çalışıp iş sahibi olmuş ve yıllar sonra doğduğu yer olan Yağlıdere’ye ziyarete gelmiş. Geri dönerken de köyde terzilik yapan İzzet Ekiz adındaki arkadaşını da alıp gitmiş. İlerleyen süreçte İzzet de memleketten akrabalarını ABD’ye almış…

Yağlıdere&ABD

Yağlıdere&ABD

İşte Yağlıdereli‘nin ABD sevdası bu olayla başlıyor ve ilçede geçimin sadece fındığa dayalı olması sebebiyle, yaşanan ekonomik sorunlarla beraber, yaklaşık yarım asırlık süreçte Yağlıdere ABD’ye 10 binin üzerinde göç veriyor.

Gidenlerin zengin olarak geri dönmeleri yöre halkını farklı arayışlara yönlendirdi. Kimisi akrabası vasıtasıyla kimisi de kaçak yollarla ABD’ye gitmenin yollarını aradı. Gitmek isteyenlerin birçoğunun gitmesiyle böyle büyük bir rakam karşımıza çıktı.

Öyle ki 2013 nüfusuna göre Yağlıdere’nin toplam nüfusu yaklaşık 17 bin olmasına karşın 10 binin üzerinde de ABD de yaşayan vatandaşı var.

Hal böyleyken doğal olarak Yağlıdere, yurt dışında Türkiyeyi en çok temsil eden ilçe haline geldi. Tabi bu durum ilçe hakkında birçok geyiği de beraberinde getirdi. Bunlardan bazıları şöyle:

* Yazın resmi dilin İngilizce olduğu yer Yağlıdere’dir.
* Yağlıdere’de ekonomiye TL’den çok dolar yön veriyor.
* New York’ta rastladığınız Türk’ün Yağlıdereli olması muhtemeldir.
* Küçük New York, New Yağlıdere gibi.

Hatta Amerikalıların Yağlıdere’yi Türkiye’nin başkenti veya en büyük eyaleti sananlar bile olduğu rivayet edilir. Bir habere göre de Turgut Özal’ın başbakanlık yaptığı dönemde Amerika başkanı Bush, Türkiye ziyareti sırasında Özal’a, Yağlıdere’yi görmek istediğini söylemiş.

Yağlıdereli‘nin Amerika macerası 2000 yılına kadar sürmüş. Ama 2000 den sonra bu durum yetkililerin de dikkatini çekince Yağlıderelilere örtülü ambargo uygulanmaya başlanmış. Yağlıdere’den 2009’da 4, 2007’de 2, 2008’de ise sadece 1 kişiye vize çıkmış. 2000-2010 yılları arasında toplam 100 kişi ABD vizesi alabilmiş.

Şimdi tekrar “Yağlıdere mi büyük Türkiye mi?” sorusunu gözden geçirelim. :)

Sevgi ve saygılarımla…

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.