Görele Turistler için Yayla Festivalleri

Uluslararası Kuşdili Kültür, Turizm ve Sanat Festivali

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Kuşdili Festivali ve Doğuşu

1963 yılında Türkiye’de Eğitim Seferberliği adı altında başlatılan Köylere Okul Projesiyle Mobil’in Kuşköy’e yaptığı okulla ıslığın keşfedilip ulusal ve uluslararası basına yansımasıyla gündeme gelmesine rağmen, araştırmacıların ve televizyon kuruluşlarının yapmış oldukları haber programlarının yeterince bölgenin kültürel yönden tanıtımına katkıda bulunduğu söylenemez.

Bölgede konuşulan, insanların günlük yaşamlarında basit bir şekilde birbirleriyle haberleştiği Islık Dili’nin geniş bir biçimde araştırılması henüz günümüzde tam olarak yapılamamıştır. Haberleşmenin tam olarak Türkiye’de yaygın olmadığı, sadece yazılı basının ve radyonun olduğu bir dönemde gündeme gelen bu ilginç konuşma ve haberleşme şeklinin kendini tanıtabilmesi çok uzun bir süreç almıştır. Zamanla basının ve görsel medyanın gelişmesi, turizm öneminin kavranması, konunun tekrar ülkemizde ve dünyada gündeme gelmesini sağlamıştır.

Dünya genelinde değişik kültür varlıklarının ve ilgi çekici haberlerin temsilcileri olmayı arzulayan Japon televizyoncular, 1960 yılından itibaren bölgede sürdürülen akademik çalışmaların yardımıyla 1993 yılında on beş gün süre ile Kuşköy’e gelerek çekimlerde bulunurlar. Islık Dili’nin dünyaya tanıtılmasına yönelik en büyük katkıyı, ilk kez bir festival düzenlenmesi fikrini ortaya koyarak Japon televizyoncular yapmışlardır.

1997 başlayan Islık Festivaline fikir babalığı yapan, Karabörklü öğretmen Şenel Çakır’dır. O günün zor şartlarında ve imkânsızlıklarında bunun bir kültür varlığı olduğunu gören Şenel Çakır dönemin muhtarı Lütfi Cındık’la beraber yola koyulur. Kuşköy ve Karabörk arasında bir ayrım görmediği için, Kuşköy İlkokulu’nda öğretmenlik yapmasından dolayı bu festivali, ismi de ilginç geldiği için, ıslık ve kuş sesi benzerliğinden dolayı “Kuş Dili” olarak başlatma kararı alırlar.

İlk festival mahalli boyutta 1997’de, ulusal ve uluslararası boyuttaki ilk festival ise, 6 Haziran 1998’de yapılır. Festivale katılım beklenenin çok üzerinde gerçekleşir ve amacına ulaşır. Ulusal basının olduğu kadar uluslararası basın ve medya kuruluşlarının da dikkatini üzerine çekmeyi başarır.
Kuş Dili Şenlikleri ve yapılan yarışmalar hem yurtiçinde hem de yurtdışında uzun süre gündemi meşgul ederek uluslararası televizyon kanallarında yer almıştır.

Daha sonraları alınan bir kararla her yıl Haziran ayının son haftası yapılması kararlaştırılır. Bu festivalin yapılmasında Şenel Çakır ve dönemin Kuşköy muhtarı Lütfi Cındık büyük katkıda bulunmuşlardır.

Bu kültürün bu seviyeye gelmesine başta yerel idari yöneticiler olmak üzere, işadamları ve vatandaşlar her türlü maddi ve manevi katkıda bulunurlar. Her zaman yöneticilerine destek verip onları bu konuda hep motive eden Karabörk ve Kuşköy halkı elde ettiği bu başarı neticesinde neye ve nasıl bir kültüre sahip olduğunu anlamış ve boşa uğraşmadığının semeresini sabır ederek olayın ulaştığı boyut neticesinde görebilmiştir.
Kuşköy’de yöre insanının coğrafi koşullarından dolayı haberleşmede kullanılan Kuş Dili günümüz haberleşme teknolojileri karşısında yok olmaması, yaşatılması amacıyla 20 Eylül 2000 tarihinde dönemin Kuşköy Muhtarı Lütfi Cındık’ın ve Öğretmen Şenol Çakır’ın girişimleri ile Çanakçı Kuşdili Yaşatma Kültür ve Turizm Derneği kurulmuştur.

İlk yıllarda Kuşköy Mobil Okulu sahası içinde yapılan Kuş Dili Şenlikleri, daha sonra bir dönem Çanakçı ilçesinde ve Karabörk beldesinde de yapıldıktan sonra tekrar Kuşköy’de düzenlenmeye başlanmıştır. Kuş Dili Yaşatma Kültür ve Turizm Derneği’nin düzenlenmiş olduğu Kuş Dili Şenlikleri’ne, yerel yönetimlerden sonra en büyük katkı ise Giresun Valiliği tarafından yapılmaktadır.

2013 yılında Uluslararası Kuşdili Şenlikleri’nin 16.sı düzenlenmiştir. Bu şenliklerde oluşturulan jüri üyeleri tarafından, Islık Dili ile en iyi şekilde anlaşan yarışmacılara ödüller verilmekte, Islık Dili’nin günümüzde de hala yaşanırlılığının ve günlük yaşamın bir parçası olduğu özellikle vurgulanmaktadır.

Kuş Dili Festivali’nin doğuşu ile igili çalışma İbrahim Can tarafından kaleme alınmıştır. 27 Nisan 2006, İstanbul.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.