Dereli Turistler için Yayla Festivalleri

Uluslararası Kümbet Kültür ve Sanat Festivali

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Uluslararası Kümbet Kültür ve Sanat Yayla Festivalinin temelinde Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaygın bir gelenek olan “Otçu Göçü” yatmaktadır. Yani Nisan ayından itibaren, obalara taşınmış yaylacıları geride (Cenik’te) bıraktıkları kişilerin genellikle Temmuz ayı içinde ki toplu gezi ve ziyaretlerine “Otçu Göçü” denir. Zaman olarak, Cenik’te mısır otunun alınması ve kazılması ile fındık toplama mevsiminin başlaması arasında kalan 15-20 günlük süredir. 1988 yılında yapılan “Otçu Göçü Şenliği” 1989 yılında “Kümbet Yayla Şenliği’ne” dönüştürülmüştür. Daha sonra ise bu şenlikler “Uluslararası Kümbet Kültür Ve Sanat Festivali” olarak yapılmaya devam etmektedir.

Kısa bir süre içinde büyük ilgi gören festival her yıl Temmuz ayının ortalarında Cumartesi ve Pazar günleri Kümbet Yaylası’nın, Aymaç Mesiresi’nde 30-40 bine yakın insanın bir araya gelerek eğlenmesine, doğa ile baş başa kalmasına, hatta uzun zamandır görüşmeyen insanların buluşup, hasret gidermesine zemin hazırlamaktadır. Festivalde çeşitli müzik, halk oyunları ve çeşitli yarışmalar yapılmaktadır. Yine festivalin en iddialı yarışmalarından birisi de “Yayla Ağalığı” seçimidir.

Yayla turizmine, tarihi yerlere ve özellikle yaşatılmakta olan kültür ve sanatına büyük katkısı olan bu festivalin düzenlenmesinden ana hedefin Kümbet ve çevresinin bir doğa harikası niteliğindeki yaylaların yurt ve dünya çapında tanıtılarak bilinçli bir şekilde iç ve dış turizm hareketlerine güç kazandırmaktır.

Her yıl Temmuz ayında gerçekleştirilen festivalin etkinlikleri 4 gün süre ile devam ederek festivalin gala gününden önce yöreye özgü fotoğraf ve el sanatları sergisi, turizmle ilgili konferans düzenlenmesi müzik ve eğlence programları, kültür sanat ve diğer etkinlikler düzenlenmektedir. Festival öncesi yapılan bu etkinliklere yurt içi ve yurt dışından çok sayıda davetli ve vatandaşlar ilgi göstererek katılmaktadır.

Festival öncesi yapılan açık hava müzik eğlence programına ulusal sanatçılar ile çok sayıda mahalli sanatçı katılarak ayrıca havai fişek gösterileri yapılır. Festivalin amacı örf ve kültürün yaşatılması yöreye özgü el sanatları ve fotoğraflarının sergilenerek doğa turizminin etkinleştirilmesidir. Festivalin Pazar günü olan gala gününde yurt içi ve yurt dışından çok sayıda davetli misafir ve turist katılarak yaklaşık 30 – 40 bin kişi bir araya gelip sıla ile gurbet bağlantısını oluşturmaktadır.

Her yıl düzenlenen festivale çok sayıda bürokrat katılmaktadır.

Müzik eğlence programına ulusal çapta sanatçılar ile mahalli sanatçılar, bunun yanı sıra Türk Cumhuriyetleri Halk dansları topluluğu ve yine halk oyunları ekipleri gösteriler sunmaktadır.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.