Ordu - Giresun Havalimanı Sorunlar

Türk Hava Yolları’ndan GÖSTERMELİK Ordu-Giresun indirim kampanyası

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiğim “Ordu-Giresun uçak biletleri cep yakıyor” başlıklı yazımda, havalimanında rekabetin olmamasından kaynaklanan fahiş bilet fiyatlarından bahsetmiştim. Bizi sıkı takip edenler zaten bu yazı üzerinden çok fazla tartışma konusu açmıştı. Yazımı birçok yerel haber sitesi ve gazete de gündemine taşıyınca, Türk Hava Yolları firması karşı atak olarak bir kampanya yayınladı.

Yukarıdaki tweetten de ulaşabileceğiniz bu kampanyaya göre; Ordu-Giresun ve İstanbul Atatürk Havalimanı arası gerçekleştireceğiniz uçuşların, 99 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulduğu belirtiliyordu. Mail yoluyla gelen kampanyada ise bilet fiyatının sabit 99 TL olduğu belirtiliyordu. Fakat fiyatlarda ne yazık ki bir değişim olmadı. Kampanya öncesinde 199 TL olan bilete, kampanya sonrası aynı gün ve saat için baktığımızda yine ücretlerin aynı olduğunu gördük. Kampanyada taahhüt edilen fiyatın tam 2 katı!

Ordu-Giresun Havalimanı

Ordu-Giresun Havalimanı

Kampanya tamamen asılsız değil tabi, örneğin Kasım ve Aralık ayları için bazı uçuşlarda 99 TL’ye promosyon bilet bulmanız mümkün. Promosyon biletler bildiğiniz gibi sınırlı sayıda olup, bileti ilk önce alan yolcuların oluyor. Sınırlı sayıdaki promosyon bileti tükenen uçuşlarda bilet alan yolcular yine Ekonomi sınıfındaki fahiş fiyatlarla uçmak zorunda kalıyor.

Bu fiyatları çevre illerdeki havalimanlarıyla (Samsun ve Trabzon) karşılaştırıldığımızda büyük farklar ortaya çıkıyor. Bir önceki yazımda da belirttiğim gibi Ordulu ve Giresunlu vatandaşlar ucuz olmasından dolayı OGU’dan ziyade çevre havalimanlarını tercih ediyor.

Havalimanının açılmasını büyük bir sevinçle karşılayan Giresun ve Ordu halkı, bu günlerde havalimanına sadece yoldan geçerken bakmak zorunda kalıyor.

Böyle giderse ne mi olacak?

Bu fiyatlar Ordu-Giresun Havalimanı için yüksek olduğu sürece halkımız çevre havalimanlarına yönelecek. Bu da Ordu-Giresun Havalimanı’nın yolcu potansiyelinin düşmesine sebep olacak. Bu düşüş yüzünden haftanın her günü gerçekleşen seferlerin sayıları talep olmadığı öne sürülerek düşürülecek.

Taleplerin düşük görünmesi (vatandaşların diğer havalimanlarını kullanması vb. etmenler) Ordu-Giresun uçuşlarını başlatmayı planlayan rakip firmaları tereddüde düşürecek. Bu yüzden Türk Hava Yolları, Ordu-Giresun için tekel havayolu şirketi konumunda olmaya devam edecek. Rekabetin oluşmamasından dolayı fiyatlar daha da artacak.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

(Bu yazıyı yayımlamak isteyen gazete ve web sitelerinin, öncesinde bizimle irtibata geçmesini önemle rica ediyoruz.)

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.