Komşu İller Trabzon

Trabzon – Giresun’a Komşu İller

Trabzon
Trabzon
Yazan: Umut Kuş
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.
Trabzon Ortahisar

Trabzon Ortahisar

Trabzon, Roma ve Bizans yönetiminin avucundan Trabzon İmparatorluğuna, Pontos Krallığı ve oradan Osmanlı İmparatorluğuna dahil olmak üzere, üzerinde birçok krallık ve imparatorluk barındırmıştır. Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasıyla Trabzon il olmuş, nüfusunu imparatorluğa nazaran %15 daha fazla arttırmıştır.

Komşu ilimiz Trabzon; batısında Giresun, Ordu ve Samsun, doğusunda Rize ve Artvin, güneyinde Bayburt ve Gümüşhane’yi barındırmaktadır. 4.685 km²’lik yüzölçümüyle ülke topraklarının %0,6 ila %0,8’ini oluşturmaktadır. Nüfus olarak, Doğu Karadeniz‘de ki en büyük il, Karadeniz genelinde ise Samsun‘dan sonra ki en büyük ikinci ilimizdir. Cumhuriyetin kurulmasıyla plakalar illere dağıtılmış ve plaka kodu 61 olarak kayıtlara geçmiştir. Cumhuriyetin kurulmasıyla ilçe sayıları artan Trabzon‘un mevcutta 18 ilçesi bulunmaktadır.

Trabzon Ortahisar

Trabzon Ortahisar

Trabzon Mutfağı 

Trabzon mutfağı, Giresun‘umuzun mutfağına benzer yemekleri içerir. Bizim mutfağımızdaki yemek isimleri Trabzon‘a nazaran kısmen değişik olsa da, hemen hemen aynı tat, aynı lezzeti temin ederiz. Başlıca yemekler şu şekildedir;

Parça Etli Lahana Sarması, Güliya, Kukuca, Sarambula, Muhallebili Trabzon Hurması, Akçaabat Köfte, Kefal Ekşilisi, Palamut Dolması, Fasülyeli Yahni, Golia, Hamsili Orman Pilavı, Çumur, Tomara Kızartması, Yumurtalı Tomara Yumurtası, Kuymak ( Muhlama ), Laz Helvası, Laz Böreği, Hamsili Ekmek, Kabak Tavası, Patlıcan Tava, Hamsiköy Sütlacı, Trabzon Helvası, Pazılı Hamsi Tava, Mısır Çorbası, Trabzon Hurmalı Tart, Pazılı Hamsi Tava, Mısır Çorbası, Pazı Tavası ve Gongoş Sarması‘dır.

Trabzon Ayasofya Müzesi (Camii)

Trabzon Ayasofya Müzesi (Camii)

Tarihi Değerler

Trabzon, Doğu Karadeniz’in bütün şehirleri gibi, doğal ve kültürel güzelliklerden nasibini almış bir yerdir. Şehrin en popüler turizm destinasyonları Uzungöl, Sümela Manastırı, Atatürk Köşkü, Ayasofya Müzesi (Daha sonradan camiye çevrilmiştir) ve Boztepe‘dir.

Halk Oyunları

Trabzon‘un gençler tarafından benimsenmiş en meşhur oyunu Kolbastı’dır. Doğu Karadeniz’deki diğer tüm şehirler gibi, Trabzon’da da horon oynanır.

Yöre Halkı

Trabzon‘un büyük bir bölümünü Çepniler oluşturur. Beşikdüzü, Şalpazarı, Vakfıkebir, Akçaabat, Of, Sürmene ve Maçka gibi ilçelerde Çepniler yaşamaktadır. Kaşgarlı Mahmut‘un eserine de konu olmuş Trabzon, Vilayet-i Çepni olarak geçmektedir. Kimliğinde Trabzon yazan bir kişi Laz değildir. Bu algı yanlıştır. İmparatorluk zamanlarından sonra asimile olmuş ve gün geçtikçe Türkleşmiştir.

Kilometreler

Adından sıkça söz edilen Karadeniz illeri ile Trabzon arasında ki kilometre hesaplamaları;

Sinop – Trabzon arası 493 Km

Samsun – Trabzon arası 328 Km

Ordu – Trabzon arası 178 Km

Giresun – Trabzon arası 131 Km

Rize – Trabzon arası 80 Km

Artvin – Trabzon arası 238 Km

Gümüşhane – Trabzon arası 108 Km

Bayburt – Trabzon arası 159 Km’dir.

Giresun Blog Komşu İller yazı dizisi kapsamında size komşumuz Trabzon’u nacizane anlatmaya çalıştım. Olası Trabzon ziyaretinizde hepinizi Giresun’umuza da bekliyoruz.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.