Mekanlar Projeler Tirebolu

Tirebolu Kalesi iyileştirilerek yeniden turizme açılıyor!

Bu sitedeki içerikler Gönüllü Giresun Blog yazarları tarafından hazırlanmaktadır. İçerikten dolayı giresunblog.com sorumlu tutulamaz. Siz de buraya tıklayarak Giresun Blog'da gönüllü yazar olabilirsiniz.

Giresun’un doğallığından ödün vermeyen ilçesi Tirebolu‘nun en önemli simgesi olan Tirebolu Kalesi, bir diğer adıyla Saint Jean Kalesi kentin merkezinde denize doğru uzanan yarımadadaki harika konumuyla oldukça ilgi çekiyor. Bu özelliğine rağmen birkaç yıl önceki silüet temizliği çalışması dışında çok fazla bakımı yapılamamıştı. Gün geçtikçe kötü bir hal almaya başlayan Tirebolu Kalesi yapılacak iyileştirme çalışmalarıyla tekrar gün yüzüne çıkacak.

Bunun için harekete geçen Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak, geçtiğimiz günlerde Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden gelen bir heyetle birlikte Tirebolu Kalesi‘nde incelemelerde bulundu. İyileştirilme çalışmaları kapsamında ilk olarak çevre düzenlemesi ve temizliği yapılacak.

Kalenin ışıklandırılması, kaleiçi mezar taşlarının taşınması gibi projesi hazır olan birçok çalışmanın gerçekleşmesi için de Anıtlar Kurulu ve Bölge Müdürlüğü’nün kararları bekleniyor. Bu aşamaların ardınan Tirebolu Kalesi turizme tekrar kazandırılmış olacak. Böylelikle Giresun’umuzun en önemli simgesi olan kale, hak ettiği değere kavuşarak ilimize turist çekecek.

İlginizi çekebilir:  Giresun Adası hasreti bitiyor, mitolojik yolculuk bu yaz başlıyor

Siz de önerilerinizi iletin

İyileştirilme çalışmaları kapsamında vatandaşlardan da birçok öneri gelmeye başlamış. Benim gördüğüm en ilginç öneri “yürüyen merdiven” :) Bizans döneminden kalma tarihi bir eser olduğu için bunun yapılması her ne kadar imkansız olsa da, bunu öneren kişiyi hayal gücünden ötürü tebrik etmek gerek :)

Eğer sizlerin de Tirebolu Kalesi hakkında önerileriniz varsa aşağıdaki yorum bölümünden bize iletin, biz de durumu yetkililere aktaralım.

Yapılan çalışmaların Giresun’umuza hayırlı olmasını dilerim.

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın