Beyin Fırtınası

Telefonla akıllanmaya ihtiyacı olmayan bir şehiriz!

Yazan: Fatih Duran
Bu sitedeki içerikler Gönüllü Giresun Blog yazarları tarafından hazırlanmaktadır. İçerikten dolayı giresunblog.com sorumlu tutulamaz. Siz de buraya tıklayarak Giresun Blog'da gönüllü yazar olabilirsiniz.

Giresunlu abilerim, ablalarım; içimden-dışımdan sürekli tekrar ediyor ve rutinleşmesine olanak sağlıyorum: Kapılarını açık bırak Giresun! Artık sosyal ilişkilerimizi yüz yüze, göz göze gelmeden düzenlediğimiz bu mobil çağda (uyarmak değilde dikkat çekmek maksatlı) gökyüzünün hangi renk olduğunu öğrenmeye bakın…

Çoğumuz gökyüzünün o derin, hayallerimizi süsleyen mavinin o eşsiz çehresini Facebook yada Instagram hesaplarından paylaşılmış haline saatlerce bakarak doyurmaya çalışıyoruz ruhumuzu. Ancak bu, küresel ısınmanın giderek arttığı günümüzde, ölü bir foka suni tenefüs yapmak kadar saçma ve gereksiz.

Unutma Giresunlu şehrinde gökyüzü mavi, ve doğup büyüdüğün topraklardaki kadar mavi görünmeyecek hiç bir yerde, dünyaları gezsen dahi. Bilgisayarların, artık o gümüşlüklerdeki parlatılıp cilalanmış “eski toprak” olarak nitelendirdiğimiz dedelerimizin hacı yağı kokan gramafonlarının yerini almış olmasının değerler açısından kötü, sosyal ilişkiler açısından ise bir artısı olması gerekirken; ceplerimiz boş kalmadı ne yazık ki…

İlginizi çekebilir:  Giresun Markalaşıyor mu?

Telefonlar artık akıllandı ve sizlerden bir ilgi bekliyor. İlgi gösterdiğiniz takdirde ne kimseyle muhabbet edebiliyor ne de başkalarının sizinle iletişim kurmasına olanak sağlıyorsunuz. İnternet aracılığıyla elde edemeyeceğiniz  şey yok ve artık bir ihtiyaç haline geldi. Doğru, ancak yerinde ve zamanında, bilinçli bir şekilde kullanarak; belki babaannenin, belki dedenin, belki teyzenin, dayının, amcanın  vs. (bende dahil olmak üzere genç arkadaşlara seslenilmişdir dikkatinize!) yüzünün gülmesine vesile olabilirsin!

Unutmadan söylemek istiyorum kafamızı telefonlara gömerek başkalarının gezdiği yerlere bakarak iç geçirmek yada “karşılıklı beğeni yapmanın” medeniyet olarak nitelendirilmesi de çok garip!

Genç  Giresunlular ve toplumsal değerlerden uzaklaşmış abiler, ablalar ve saygıdeğer yaşça büyüklerim;  Medeniyet “yol boyunca” yanınızdakiyle laflamak yerine başınızı öne eğip internet paketinizin ne kadar kaldığını düşünmenizi ister sizden!

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın