Giriş Yap

Giresun Blog

Giresun Blog'da yazarlar Giresun'un tarihini, kültürünü, yaşamını, projelerini ve sorunlarını anlatıyor, sosyal medyada onbinlerle paylaşıyor.
Teleferik olmuyorsa, nostaljik tramvay yapalım!

Teleferik olmuyorsa, nostaljik tramvay yapalım!

Nostaljik Tramvay - San Fransisco
Nostaljik Tramvay – San Fransisco

Yıllardır teleferik hayaliyle yaşayan Giresun, teleferik yapımına tam başlayacakken yaşanan vali değişimi ve ardından yaşanan olaylar silsilesi nedeniyle yine teleferiksiz kaldı. Bununla ilgili yazdığım bir yazıyı okumak için buraya tıklayınız

Teleferik ile ilgili yazdığım yazıda da belirttiğim gibi yeni valimiz Hasan Karahan: “Kale’den Gemilerçekeği Dolgu Alanı arasında yapılması planlanan teleferik projesi için en az 15 Milyon TL lazım, bunu da İl Özel İdaresi bütçesi ile karşılayamayız” diye açıklama yapmıştı.

Zaten yürüyerek de çıkılabilen bir yer için neden teleferik yapmak istiyoruz ki? Atatürk Meydanı‘nda bulunan bir insan, kaleye çıkmak için sanki Gemilerçekeği‘ne mi yürüyecek? Ordu’da var, bizde de olsun o zaman diye diretmek niye? Bence Giresun için daha yaratıcı bir ulaşım aracı fikri ortaya atılabilir. O da Nostaljik Tramvay. 

Çok uçuk bir fikir gibi görünebilir, ama aslında teleferiğin yapımından daha kolay ve az maliyetli bir iş olduğu kesin.

Gazi Caddesi yenilenince cıvıl cıvıl oldu. Trafiğe kapatılmasının ardından, tadından yenmez bir görüntü ortaya çıktı. Ama caddede hala cazip mağazalar yok. Uluslararası markalar görmek, bir Giresunlu için hayal haline geldi. Neyse bu konuya bir başka yazımda değinirim.

Cadde, yapısı gereği yokuşlu. Yani “Hadi gel bi cadde turu atalım” diyen bir insan, Atatürk Meydanı‘ndan şöylecene bi caddeye baktı mı, içindeki yaşama sevinci kaçıyor.

Bu fikir, yani caddeye Nostaljik Tramvay fikri çok konuşuldu aslında, ama Giresun Blog olarak bu konuya da el atmamız ve tekrar gündeme getirmemiz gerektiğini düşündüm. Ve maliyetler konusunda biraz araştırma yaptım.

2011 yılında Bursa‘da, Davutkadı – Zafer Meydanı arasında 2,5 km’lik yol üzerine yapılan Nostaljik Tramvay projesinin maliyeti araçlar hariç 3,5 Milyon Euro, yani 8 Milyon TL civarında. Hattın günlük taşıdığı yolcu sayısı ise 7000 kişi.

Gazi Caddesi‘nin trafiğe kapalı alan uzunluğu ise 450 metre, eğer fantazi olsun diye Atatürk Meydanı‘na çekilirse; yaklaşık 500 metrelik bir yol. Bursa‘dan tek farkı, belki maliyeti arttırabilir ama, yokuşlu bir yol olması.

Hat boyunca tek ray olduğunu ve iki aracın çalıştığını düşünürsek, 15 Milyon TL’lik teleferik projesine göre Nostaljik Tramvay çok daha düşük maliyetli bir proje. Üstelik günlük taşıyacağı yolcu sayısı da düşünülürse, birkaç yılda kendi maliyetinin bir bölümünü bile çıkarır diye düşünüyorum. Bu proje, Giresun halkının işine teleferikten daha çok yarayacaktır. Tabi caddenin turistik havasını ve Giresun’un yeni imajından bahsetmek istemiyorum bile…

Teleferik çoğu şehirde var, ama nostaljik tramvay sadece birkaç seçkin şehirde…

Bursa Nostaljik Tramvay projesinin maliyet bilgisi şu dökümandan alınmıştır

Bunu Paylaşın

Fatih Özdemir

Tüm Yazıları: Fatih Özdemir

Giresun Blog Proje Yöneticisi - 10 yıldır blog yazıyor, arada video çekiyor, her fırsatta geziyor ve freelance dijital projeler tasarlıyorum.

Yorumlar (20)

 • plastik rahle
  6 Mayıs 2015 at 09:58 Reply

  Çok güzel bir proje tramvay olması daha iyi sanki

 • Anonim
  13 Aralık 2014 at 00:38 Reply

  Daha önce başka bir yazı için yazmıştım tekrar fikirlerimi belirtmek istedim. Bence güney yolu projesi uygulanıp mevcut yol belediyeye bırakılmalı ve mevcut yol ıslah edilip Seka’dan başlayarak Erikliman’a kadar sahil hattı boyunca tramvay hattı kurulmalı ki hem mevcut belediye hem sonradan görev yapacak belediyeler elde edecekleri büyük gelirlerle büyük hizmetler sunabilsinler. Ekonomik olarak nostaljik tramvaydan daha fazla gelir getirecek bir proje gibi duruyor kanımca. Bu arada hazırlanmış en güzel Giresun sitesi olduğunuzu belirtmeden geçemiyecem, elinize sağlık.

 • Ömer Faruk Nesibe Domaç, Hayır, San Francisco yokuşlu bir zemine sahip olduğu için “yapılamaz” diyenlere ithafen temsili bir fotoğraf. Yazıyı okuduğunuzda Bursa tramvayının model alındığını göreceksiniz.

 • Ömer Faruk Nesibe Domaç - Facebook üzerinden
  31 Ekim 2014 at 08:45 Reply

  Nostaljik tramvay olmuyorsa c planı nedir?Model olarak sanfranciscoyu mu örnek aldınız?İlginç

 • FATMA ŞAHİN
  28 Ağustos 2014 at 19:24 Reply

  KONUYA YAKLAŞIMINIZ PROFESYONELE YAKIN… TEBRİKLER… SİTENİN YA DA SİZİN TARAFSIZLIĞINIZA İNANIRSAM EĞER,BLOG İÇİN DE TEŞEKKÜR BİR BORÇTUR BOYNUMA ONUN İÇİN DE TEBRİKLER ŞİMDİDEN EĞER MASUMSANIZ :) ANCAK ŞUNU EKLEMEK İSTİYORUM. GAZİ CADDESİ SADECE YAYALARIYLA GAYET HUZURLU ŞU ANDA . HER HANGİ BİR TRAFİK ÇİLESİNİN KEYİFLİ ALIŞVERİŞİN İÇİNE GİRMESİNE BENCE GEREK YOK ANCAK ŞU KONUDA HEM FİKİRİM. TRAMVAY KONUSUNDA. DA BANA SORARSANIZ TRAMVAY OLANCA NOSTALJİSİYLE ZEYTİNLİK MAHALLESİNE YAKIŞIR … BAŞARILABİLİNİRSE KALE YE DE ÇIKSIN YANİİ. ELİN TELEFERİĞİ BOZTEPESİNE ÇIKİ YA :p

  • Fatih Özdemir
   29 Ağustos 2014 at 16:40 Reply

   Fatma Hanım, bütün yazarlarımız ele aldıkları konulara tamamen objektif olarak yaklaşmaktadır.

   • fatma şahin
    19 Eylül 2014 at 18:04 Reply

    ben o gün ilk kez karşılaşmıştım giresunblogla.O yüzden tam anlayamamıştım amacını. Ancak bugün biraz daha gezindim sitede de şunu farkettim. Bizlerde ki giresun aşkı siyasi görüşlerimizin bile üstünde galiba. Kendimden yola çıkarak vardım bu kanıya. Ve yazarlarımız da maşallah. Eskilerin tabiriyle hep okumuş etmiş :) zaten vizyonunuzdan belli. Memleketin yetiştirdiği heyecanlı giresun uşakları diyesim geldi. İşiniz hayırlı olsun.

    ha bu arada… bu ziyaretçiolarak katılmak istiyorumu beğendim. çok sağduyulu bi hamle

    • Fatih Özdemir
     20 Eylül 2014 at 22:39 Reply

     Bu güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Umuyorum ki daha iyi işler çıkaracağız. Bizi desteklemeye devam edin :)

 • Ali Can ASLAN
  31 Temmuz 2014 at 01:11 Reply

  Bence’de nostajik tramvay fikri teleferik’den daha iyi bir fikir.

 • Alper Akgün
  12 Mart 2014 at 01:08 Reply

  cadde’nin genişliği zaten 10 mt² yer nereye sığacak bahar aylarında cadde insan sayısı yüzünden zaten birbirine geçiyor eğer tramvay’da gelirse insanlar cadde’den soğur.
  insanların tepkisi ; 3 metre yer vardı bi tramvay getirdiniz onuda aldınız olacak adım atmaya yer yok olacak :) -Tabiki bunlar cadde ve benim görüş açım için geçerli

 • hakan yıldız
  14 Aralık 2013 at 03:23 Reply

  Bu tramvay çok güzel bir şey olur giresun için anlatılabilecek bir şey olur ama inşallah olur giresun halkının bile böyle bir çalışma için ellerinden geleni yapacağına inanıyorum mesele afiş basıp broşür dağıtılırsa herkesin haberi olur giresunda çoğu insan giresunblog’u bilmiyor bile yani nerden haberi olsun ki desteklesin insanlar…

 • murat aydın
  13 Kasım 2013 at 15:00 Reply

  Öncelikle “giresun blog” gibi bi projeden dolayı hepinizi teker teker kutluyorum ,gelelim giresunumuzun güzelliklerine yapılması gerekenlere sorunlarımıza .ben doğma büyüme bi giresunlu olark bizamanlar istanbuldada yaşamış bi insan olark, beyoğlu -tünel -taksimi de ezbere bilen birisi olark bufikri yıllardır arkdslarıma söler dururum yani” nostaljik tramvay”. ,giresuna yapılacak nostaljik tramvay için asıl şimdi tam zamanıdır sağolsun kerim başkan caddeyi kapattı ve insanlar adam gibi bi caddede yürüyebiliyor ha caddenin eksikleri olabilir yada trafiğin kaldırılması özellikle malpazarı g-city tarafında büyük sorunlar yaratabilir ama bu yol trafik sorununa ilerde çok daha geniş bi şekilde değiniriz inş. tramvay bence bulancak durağından başlayıp atapark yönünde ilerlemeli sonra gazi cad. ordanda eski uğur sinemasının oldgu yere kadar gitmelidir .tıpkı istanbuldaki gibi gidiş geliş olark .ve fiyatlar ucuz olmalıdır öğr.50krş, sivil 75krş. örnek verilebilir.sonra gelelim bi diğer konuya yani tekel olmuş bi caddeye yani gazi caddesine evet gzl bi caddemiz var ama alternatif olmalı büyük şehirlerde bilirsinizki ana caddelerin yan kollarıda gelişir büyür.gazi caddesinin kollarından birinin arka sokaklarında 35 yıllık bi esnafın oğlu olark bu derdi sorunu en iyi bilenlerdenim kendimde o sokaklarda büyüdüm esnaflık yaptım .o caddelere gerekn önem verilmiyo çünki .giresun için “alternatif caddeler””,trafik sorunu”,”park sorunu”,”çevre düzenlemeleri” ,”imar problemleri” kısaca bu saydığım konulardada başlık açarsanız burda gönüllü olark uzunca size kendimce fikirlerde bulunmayı isterim arkdaslar .artık giresun değişmeli bazı şeylere baş kaldırmalı,güzlliklerine tarihi değerlerine sahip çıkmalıdır.proje üsütüne proje üretmeli ve bunlar gerçekleşmelidir .giresun da yaşayan, giresun ünv.de çalışan bi giresunlu arkadasınız ,bi abiniz kardeşiniz hemşehriniz olark herkese saygılar sevgilerle emeklerinize tşkler.;)

 • Emirhan Ce
  11 Kasım 2013 at 00:09 Reply

  Proje heyecan uyandırıyor fakat benim görüşüme göre sadece gazi caddesine yoğunlaşmak doğru değil. Giresun un birtanemi caddesi var veya güzel birtanemi caddesi olmak zorunda. Gazi caddesi gibi Giresunda birçok caddeler inşa edilebilir. Gazi caddesinin bu hali 5 yıl idare eder bence. sonuç olarak bu projeye yapılacak maliyetler giresun un geneline faydalı olacak şekilde yapılabilir.

  • Fatih Özdemir
   11 Kasım 2013 at 00:10 Reply

   Yazının ortasında “bu konuya başka yazımda değineceğim” derken bunu kastetmiştim aslında :) Keşke öyle bir imkan olsa, yepyeni bir cadde yapısı karşımıza çıksa. Birkaç fikir var aklımda…

 • Dr. Hasan Yücel SARIKAYA
  10 Kasım 2013 at 23:43 Reply

  Kale için çok orijinal projemiz var. İki gün ara ile açıklanacak sabredin. Derslere çalışalım. Bu projeler için ufku geniş vizyon sahibi gençlerin arasına katılınız.

 • Hakan Kandemir
  10 Kasım 2013 at 22:47 Reply

  Gerçekten Güzel bir proje aslında Nostaljik Tramvay Giresunda olsa dediğiniz Gibi katacağı havanın haddi hesapı olmaz. turistlik acıdan güzel olur Kendi halkımız acısından da Hoş karşılanır. bence böyle bir projeyi Sunmak lazım

 • Turgut Keskin
  10 Kasım 2013 at 22:29 Reply

  Fikir gerçekten güzel ama öncelikli olarak ihtiyaçların karşılanmasına öncelik verilirse daha verimli ve daha tutucu olabilir,ulaşım sıkıntısı tam olarak belli olmasa da nüfus gittikçe artmakta dolayısıyla ihtiyaçlarda artacak ve sorunlar bir bir ortaya çıkacaktır.Ulaşım konusunda yapılacak yatırımlarda biraz daha halkın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak gerektiğini düşünüyorum.Eğer gerekli ödenek sağlanırsa fikirlerimi paylaşmak isterim.

 • ozgur
  10 Kasım 2013 at 21:03 Reply

  Soyle bir sey soyleyeyim kaleye cikmak icin teleferik sart neden dersen tur otobusleri kale yolu dar diye girmiyorlar oraya ve hicbir yolcuda yurume kaleye cikmak istemiyor genel olarak ve giresuna girmeden trabzona geciyorlar buda bence buyuk bir kayip… Teleferik olsa gemiler cekeginden kaleye tur otobusleri araclari cekege park edip kaleye bes dakikada cikabilirler…

  • Fatih Özdemir
   10 Kasım 2013 at 21:14 Reply

   Doğru, ama sadece turistler çıksın diye yapmak da saçma. Ben kullanamayacaksam, o yatırımın ne anlamı kalır :)

   • ozgur
    11 Kasım 2013 at 21:33 Reply

    Sadece turistler icin olmayacakki sende binerdin ama zaten o ilk etabiydi adayada gidecekti ada gitseydi sadece ben ve turistler degil sende binerdin illaki :-)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.