Yaşam Öneriler Teleferik olmuyorsa, nostaljik tramvay yapalım!

Teleferik olmuyorsa, nostaljik tramvay yapalım!

-

Nostaljik Tramvay - San Fransisco
Nostaljik Tramvay – San Fransisco

Yıllardır teleferik hayaliyle yaşayan Giresun, teleferik yapımına tam başlayacakken yaşanan vali değişimi ve ardından yaşanan olaylar silsilesi nedeniyle yine teleferiksiz kaldı. Bununla ilgili yazdığım bir yazıyı okumak için buraya tıklayınız

Teleferik olmuyorsa, nostaljik tramvay yapalım! 2

Teleferik ile ilgili yazdığım yazıda da belirttiğim gibi yeni valimiz Hasan Karahan: “Kale’den Gemilerçekeği Dolgu Alanı arasında yapılması planlanan teleferik projesi için en az 15 Milyon TL lazım, bunu da İl Özel İdaresi bütçesi ile karşılayamayız” diye açıklama yapmıştı.

Zaten yürüyerek de çıkılabilen bir yer için neden teleferik yapmak istiyoruz ki? Atatürk Meydanı‘nda bulunan bir insan, kaleye çıkmak için sanki Gemilerçekeği‘ne mi yürüyecek? Ordu’da var, bizde de olsun o zaman diye diretmek niye? Bence Giresun için daha yaratıcı bir ulaşım aracı fikri ortaya atılabilir. O da Nostaljik Tramvay. 

Çok uçuk bir fikir gibi görünebilir, ama aslında teleferiğin yapımından daha kolay ve az maliyetli bir iş olduğu kesin.

Gazi Caddesi yenilenince cıvıl cıvıl oldu. Trafiğe kapatılmasının ardından, tadından yenmez bir görüntü ortaya çıktı. Ama caddede hala cazip mağazalar yok. Uluslararası markalar görmek, bir Giresunlu için hayal haline geldi. Neyse bu konuya bir başka yazımda değinirim.

Cadde, yapısı gereği yokuşlu. Yani “Hadi gel bi cadde turu atalım” diyen bir insan, Atatürk Meydanı‘ndan şöylecene bi caddeye baktı mı, içindeki yaşama sevinci kaçıyor.

Bu fikir, yani caddeye Nostaljik Tramvay fikri çok konuşuldu aslında, ama Giresun Blog olarak bu konuya da el atmamız ve tekrar gündeme getirmemiz gerektiğini düşündüm. Ve maliyetler konusunda biraz araştırma yaptım.

2011 yılında Bursa‘da, Davutkadı – Zafer Meydanı arasında 2,5 km’lik yol üzerine yapılan Nostaljik Tramvay projesinin maliyeti araçlar hariç 3,5 Milyon Euro, yani 8 Milyon TL civarında. Hattın günlük taşıdığı yolcu sayısı ise 7000 kişi.

Gazi Caddesi‘nin trafiğe kapalı alan uzunluğu ise 450 metre, eğer fantazi olsun diye Atatürk Meydanı‘na çekilirse; yaklaşık 500 metrelik bir yol. Bursa‘dan tek farkı, belki maliyeti arttırabilir ama, yokuşlu bir yol olması.

Hat boyunca tek ray olduğunu ve iki aracın çalıştığını düşünürsek, 15 Milyon TL’lik teleferik projesine göre Nostaljik Tramvay çok daha düşük maliyetli bir proje. Üstelik günlük taşıyacağı yolcu sayısı da düşünülürse, birkaç yılda kendi maliyetinin bir bölümünü bile çıkarır diye düşünüyorum. Bu proje, Giresun halkının işine teleferikten daha çok yarayacaktır. Tabi caddenin turistik havasını ve Giresun’un yeni imajından bahsetmek istemiyorum bile…

Teleferik çoğu şehirde var, ama nostaljik tramvay sadece birkaç seçkin şehirde…

Bursa Nostaljik Tramvay projesinin maliyet bilgisi şu dökümandan alınmıştır

Teleferik olmuyorsa, nostaljik tramvay yapalım! 3
Fatih Özdemirhttp://www.fozdemir.com
Giresun Blog Proje Yöneticisi - Hakkımda: www.fozdemir.com/fatih-ozdemir

20 YORUMLAR

 1. Daha önce başka bir yazı için yazmıştım tekrar fikirlerimi belirtmek istedim. Bence güney yolu projesi uygulanıp mevcut yol belediyeye bırakılmalı ve mevcut yol ıslah edilip Seka’dan başlayarak Erikliman’a kadar sahil hattı boyunca tramvay hattı kurulmalı ki hem mevcut belediye hem sonradan görev yapacak belediyeler elde edecekleri büyük gelirlerle büyük hizmetler sunabilsinler. Ekonomik olarak nostaljik tramvaydan daha fazla gelir getirecek bir proje gibi duruyor kanımca. Bu arada hazırlanmış en güzel Giresun sitesi olduğunuzu belirtmeden geçemiyecem, elinize sağlık.

 2. KONUYA YAKLAŞIMINIZ PROFESYONELE YAKIN… TEBRİKLER… SİTENİN YA DA SİZİN TARAFSIZLIĞINIZA İNANIRSAM EĞER,BLOG İÇİN DE TEŞEKKÜR BİR BORÇTUR BOYNUMA ONUN İÇİN DE TEBRİKLER ŞİMDİDEN EĞER MASUMSANIZ :) ANCAK ŞUNU EKLEMEK İSTİYORUM. GAZİ CADDESİ SADECE YAYALARIYLA GAYET HUZURLU ŞU ANDA . HER HANGİ BİR TRAFİK ÇİLESİNİN KEYİFLİ ALIŞVERİŞİN İÇİNE GİRMESİNE BENCE GEREK YOK ANCAK ŞU KONUDA HEM FİKİRİM. TRAMVAY KONUSUNDA. DA BANA SORARSANIZ TRAMVAY OLANCA NOSTALJİSİYLE ZEYTİNLİK MAHALLESİNE YAKIŞIR … BAŞARILABİLİNİRSE KALE YE DE ÇIKSIN YANİİ. ELİN TELEFERİĞİ BOZTEPESİNE ÇIKİ YA :p

   • ben o gün ilk kez karşılaşmıştım giresunblogla.O yüzden tam anlayamamıştım amacını. Ancak bugün biraz daha gezindim sitede de şunu farkettim. Bizlerde ki giresun aşkı siyasi görüşlerimizin bile üstünde galiba. Kendimden yola çıkarak vardım bu kanıya. Ve yazarlarımız da maşallah. Eskilerin tabiriyle hep okumuş etmiş :) zaten vizyonunuzdan belli. Memleketin yetiştirdiği heyecanlı giresun uşakları diyesim geldi. İşiniz hayırlı olsun.

    ha bu arada… bu ziyaretçiolarak katılmak istiyorumu beğendim. çok sağduyulu bi hamle

 3. cadde’nin genişliği zaten 10 mt² yer nereye sığacak bahar aylarında cadde insan sayısı yüzünden zaten birbirine geçiyor eğer tramvay’da gelirse insanlar cadde’den soğur.
  insanların tepkisi ; 3 metre yer vardı bi tramvay getirdiniz onuda aldınız olacak adım atmaya yer yok olacak :) -Tabiki bunlar cadde ve benim görüş açım için geçerli

 4. Bu tramvay çok güzel bir şey olur giresun için anlatılabilecek bir şey olur ama inşallah olur giresun halkının bile böyle bir çalışma için ellerinden geleni yapacağına inanıyorum mesele afiş basıp broşür dağıtılırsa herkesin haberi olur giresunda çoğu insan giresunblog’u bilmiyor bile yani nerden haberi olsun ki desteklesin insanlar…

 5. Öncelikle “giresun blog” gibi bi projeden dolayı hepinizi teker teker kutluyorum ,gelelim giresunumuzun güzelliklerine yapılması gerekenlere sorunlarımıza .ben doğma büyüme bi giresunlu olark bizamanlar istanbuldada yaşamış bi insan olark, beyoğlu -tünel -taksimi de ezbere bilen birisi olark bufikri yıllardır arkdslarıma söler dururum yani” nostaljik tramvay”. ,giresuna yapılacak nostaljik tramvay için asıl şimdi tam zamanıdır sağolsun kerim başkan caddeyi kapattı ve insanlar adam gibi bi caddede yürüyebiliyor ha caddenin eksikleri olabilir yada trafiğin kaldırılması özellikle malpazarı g-city tarafında büyük sorunlar yaratabilir ama bu yol trafik sorununa ilerde çok daha geniş bi şekilde değiniriz inş. tramvay bence bulancak durağından başlayıp atapark yönünde ilerlemeli sonra gazi cad. ordanda eski uğur sinemasının oldgu yere kadar gitmelidir .tıpkı istanbuldaki gibi gidiş geliş olark .ve fiyatlar ucuz olmalıdır öğr.50krş, sivil 75krş. örnek verilebilir.sonra gelelim bi diğer konuya yani tekel olmuş bi caddeye yani gazi caddesine evet gzl bi caddemiz var ama alternatif olmalı büyük şehirlerde bilirsinizki ana caddelerin yan kollarıda gelişir büyür.gazi caddesinin kollarından birinin arka sokaklarında 35 yıllık bi esnafın oğlu olark bu derdi sorunu en iyi bilenlerdenim kendimde o sokaklarda büyüdüm esnaflık yaptım .o caddelere gerekn önem verilmiyo çünki .giresun için “alternatif caddeler””,trafik sorunu”,”park sorunu”,”çevre düzenlemeleri” ,”imar problemleri” kısaca bu saydığım konulardada başlık açarsanız burda gönüllü olark uzunca size kendimce fikirlerde bulunmayı isterim arkdaslar .artık giresun değişmeli bazı şeylere baş kaldırmalı,güzlliklerine tarihi değerlerine sahip çıkmalıdır.proje üsütüne proje üretmeli ve bunlar gerçekleşmelidir .giresun da yaşayan, giresun ünv.de çalışan bi giresunlu arkadasınız ,bi abiniz kardeşiniz hemşehriniz olark herkese saygılar sevgilerle emeklerinize tşkler.;)

 6. Proje heyecan uyandırıyor fakat benim görüşüme göre sadece gazi caddesine yoğunlaşmak doğru değil. Giresun un birtanemi caddesi var veya güzel birtanemi caddesi olmak zorunda. Gazi caddesi gibi Giresunda birçok caddeler inşa edilebilir. Gazi caddesinin bu hali 5 yıl idare eder bence. sonuç olarak bu projeye yapılacak maliyetler giresun un geneline faydalı olacak şekilde yapılabilir.

 7. Kale için çok orijinal projemiz var. İki gün ara ile açıklanacak sabredin. Derslere çalışalım. Bu projeler için ufku geniş vizyon sahibi gençlerin arasına katılınız.

 8. Gerçekten Güzel bir proje aslında Nostaljik Tramvay Giresunda olsa dediğiniz Gibi katacağı havanın haddi hesapı olmaz. turistlik acıdan güzel olur Kendi halkımız acısından da Hoş karşılanır. bence böyle bir projeyi Sunmak lazım

 9. Fikir gerçekten güzel ama öncelikli olarak ihtiyaçların karşılanmasına öncelik verilirse daha verimli ve daha tutucu olabilir,ulaşım sıkıntısı tam olarak belli olmasa da nüfus gittikçe artmakta dolayısıyla ihtiyaçlarda artacak ve sorunlar bir bir ortaya çıkacaktır.Ulaşım konusunda yapılacak yatırımlarda biraz daha halkın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak gerektiğini düşünüyorum.Eğer gerekli ödenek sağlanırsa fikirlerimi paylaşmak isterim.

 10. Soyle bir sey soyleyeyim kaleye cikmak icin teleferik sart neden dersen tur otobusleri kale yolu dar diye girmiyorlar oraya ve hicbir yolcuda yurume kaleye cikmak istemiyor genel olarak ve giresuna girmeden trabzona geciyorlar buda bence buyuk bir kayip… Teleferik olsa gemiler cekeginden kaleye tur otobusleri araclari cekege park edip kaleye bes dakikada cikabilirler…

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

En Çok Yazanlar

Teleferik olmuyorsa, nostaljik tramvay yapalım! 25
19 YAZILAR11 YORUMLAR
Teleferik olmuyorsa, nostaljik tramvay yapalım! 27
13 YAZILAR7 YORUMLAR
Teleferik olmuyorsa, nostaljik tramvay yapalım! 28
12 YAZILAR1 YORUMLAR

En Çok Okunanlar

Teleferik olmuyorsa, nostaljik tramvay yapalım! 29

Giresun 2015 Tanıtım Filmi – Yeni Versiyon

21
Giresun Belediyesi tarafından hazırlanan Yaşatan ve Yaşayan Şehir: Giresun temalı tanıtım filmi gelen talepler doğrultusunda revize edilerek yeniden yayınlandı!

Bunlar da ilgini çekebilirSenin İçin
Sana özel öneriler

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Giresun Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.