Öneriler Projeler

Teleferik olmuyorsa, nostaljik tramvay yapalım!

Nostaljik Tramvay - San Fransisco
Nostaljik Tramvay - San Fransisco
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.
Nostaljik Tramvay - San Fransisco

Nostaljik Tramvay – San Fransisco

Yıllardır teleferik hayaliyle yaşayan Giresun, teleferik yapımına tam başlayacakken yaşanan vali değişimi ve ardından yaşanan olaylar silsilesi nedeniyle yine teleferiksiz kaldı. Bununla ilgili yazdığım bir yazıyı okumak için buraya tıklayınız

Teleferik ile ilgili yazdığım yazıda da belirttiğim gibi yeni valimiz Hasan Karahan: “Kale’den Gemilerçekeği Dolgu Alanı arasında yapılması planlanan teleferik projesi için en az 15 Milyon TL lazım, bunu da İl Özel İdaresi bütçesi ile karşılayamayız” diye açıklama yapmıştı.

Zaten yürüyerek de çıkılabilen bir yer için neden teleferik yapmak istiyoruz ki? Atatürk Meydanı‘nda bulunan bir insan, kaleye çıkmak için sanki Gemilerçekeği‘ne mi yürüyecek? Ordu’da var, bizde de olsun o zaman diye diretmek niye? Bence Giresun için daha yaratıcı bir ulaşım aracı fikri ortaya atılabilir. O da Nostaljik Tramvay. 

Çok uçuk bir fikir gibi görünebilir, ama aslında teleferiğin yapımından daha kolay ve az maliyetli bir iş olduğu kesin.

Gazi Caddesi yenilenince cıvıl cıvıl oldu. Trafiğe kapatılmasının ardından, tadından yenmez bir görüntü ortaya çıktı. Ama caddede hala cazip mağazalar yok. Uluslararası markalar görmek, bir Giresunlu için hayal haline geldi. Neyse bu konuya bir başka yazımda değinirim.

Cadde, yapısı gereği yokuşlu. Yani “Hadi gel bi cadde turu atalım” diyen bir insan, Atatürk Meydanı‘ndan şöylecene bi caddeye baktı mı, içindeki yaşama sevinci kaçıyor.

Bu fikir, yani caddeye Nostaljik Tramvay fikri çok konuşuldu aslında, ama Giresun Blog olarak bu konuya da el atmamız ve tekrar gündeme getirmemiz gerektiğini düşündüm. Ve maliyetler konusunda biraz araştırma yaptım.

2011 yılında Bursa‘da, Davutkadı – Zafer Meydanı arasında 2,5 km’lik yol üzerine yapılan Nostaljik Tramvay projesinin maliyeti araçlar hariç 3,5 Milyon Euro, yani 8 Milyon TL civarında. Hattın günlük taşıdığı yolcu sayısı ise 7000 kişi.

Gazi Caddesi‘nin trafiğe kapalı alan uzunluğu ise 450 metre, eğer fantazi olsun diye Atatürk Meydanı‘na çekilirse; yaklaşık 500 metrelik bir yol. Bursa‘dan tek farkı, belki maliyeti arttırabilir ama, yokuşlu bir yol olması.

Hat boyunca tek ray olduğunu ve iki aracın çalıştığını düşünürsek, 15 Milyon TL’lik teleferik projesine göre Nostaljik Tramvay çok daha düşük maliyetli bir proje. Üstelik günlük taşıyacağı yolcu sayısı da düşünülürse, birkaç yılda kendi maliyetinin bir bölümünü bile çıkarır diye düşünüyorum. Bu proje, Giresun halkının işine teleferikten daha çok yarayacaktır. Tabi caddenin turistik havasını ve Giresun’un yeni imajından bahsetmek istemiyorum bile…

Teleferik çoğu şehirde var, ama nostaljik tramvay sadece birkaç seçkin şehirde…

Bursa Nostaljik Tramvay projesinin maliyet bilgisi şu dökümandan alınmıştır

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.