Röportajlar Ünlü Şahsiyetler

Hayat Yolunda dizisindeki yeni fenomenimiz Giresunlu doktor Tayfun Kuzu’yla röportajımız

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Kanal D’de yeni dönemde yayınlanmaya başlayan Hayat Yolunda dizisi, birkaç bölümdür Giresunluların ilgi odağı haline geldi. Dizide Giresunsporlu bir doktor olarak karşımıza çıkan Tayfun Kuzu karakterinin sahneleri internette Giresunlular tarafından paylaşım rekorları kırıyor. Fenomen haline gelen Karadeniz’in cesur çocuğu Tayfun Kuzu‘yu canlandıran usta tiyatrocu Yıldıray Şahinler ile Giresun Blog olarak keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Ama önce gelin o sahneleri tekrar hatırlayalım;

Fatih Özdemir/ Merhaba Yıldıray Bey; öncelikle röportaj isteğimi kırmadığınız için size çok teşekkür ediyorum. Dr. Tayfun Kuzu karakterini canlandırdığınız Hayat Yolunda dizisi Giresunlular tarafından çok yoğun bir ilgiyle karşılandı. Çünkü biz Giresunlular olarak şehrimizin adını nerde duyarsak, oraya aşırı ilgi gösteriyoruz. Bundan dolayı sizinle bu küçük röportajı yapmak istedim, çünkü Giresun Blog’da diziyle ilgili paylaştığımız gönderilerde sürekli aynı sorular soruluyor ve merak ediliyor. İlkiyle başlamak istiyorum;

Giresunspor’u ve Giresunluluğu Tayfun karakteriyle özdeşleştirme fikri kimden çıktı? Sonradan eklenen bir detay mı yoksa senaryoda çok önceden de var mıydı?

Yıldıray Şahinler (Tayfun Kuzu) / Aslında hayır. İlk senaryoda Tayfun Kuzu, başka bir şehirdendi. Duygusal bir nedenle yönetmen ve senaristimizden rica ettim; onlar da sağolsunlar beni kırmadılar. Hatta hoşlarına da gitti. Böylece Tayfun, Giresunlu oldu :)

Fatih Özdemir/ Harika! O zaman sizin Giresun’a karşı duyduğunuz bu ilgi nereden geliyor?

Yıldıray Şahinler (Tayfun Kuzu) / Halam Giresun’da yaşar, babam da bir Giresunlu kadar severdi Giresun’u. Her ikisini de kaybettim.

Ailem halamın ve babamın son yıllarında her yazı orada geçirir olmuştu. Beni de sürekli çağırdılar ama bir türlü fırsat bulamadım. Ben Giresun’u göremeden her ikisi de göçüp gitti. Giresun da içimde bir ukde olarak kaldı. Artık hiç görüşemeyeceğimi bildiğim o sevgili insanlar gibi.

İşin ilginç yanı yıllardır Türkiye’nin her yerine turne yaptım. Karadeniz’in hemen her şehrinde de sahneye çıktım. Ama nedense Giresun öyle de kısmet olmadı. Şimdi Tayfun’la birlikte sanki Giresun’a kavuşmuş gibiyim.

Fatih Özdemir/ Bunu duymamız üzücü oldu, sizi en kısa sürede Giresun’da ağırlamak isteriz doğrusu. Peki Giresunspor – Tirebolu Çayı’nın konu alındığı sahnenin yayınlanmasının ardından aldığınız ilk tepkiler ne oldu? Giresunlu birine denk geldiniz mi :)

Yıldıray Şahinler (Tayfun Kuzu) / Aslında ondan önceki bölümde de Giresunspor’dan bahsetmiştik. O sırada internette biraz Giresunspor’u araştırdım; bir baktım geçen yılki kadroda iki Tayfun bir de Kuzu varmış. Çok şaşırdım. Yani karakterin ismini oradan almışsınız deseler aksine inandıramayız :) Bu arada Giresunspor’un uğradığı şanssızlık ve haksızlıkları da gördüm; sempatim daha da arttı. Mesela Osmanlıspor’la oynanan maçta olanları gördüm, okudum; Tayfun’un Giresunlu olması karakterine ne kadar uygun diye düşündüm. Tayfun da hep ya son dakika golü yiyor ya da haksız penaltıyla yeniliyor. Ama zengin ve güçlü olana boyun eğmiyor, cevabı yapıştırıyor, dik duruyor, enseyi de karartmıyor hiç.

Ayrıca şunu söylemek isterim: Giresun’un Karadeniz’in en aydın, en ileri şehirlerinden biri olması da Tayfun’u oralı yapmak istememin bir başka gerekçesi.

Fatih Özdemir/  Tayfun Kuzu’yu ilerleyen bölümlerde daha nasıl göreceğiz? Giresun’da da bir bölüm çekilecek mi?

Yıldıray Şahinler (Tayfun Kuzu) / Bilmem, hiç böyle birşey düşünülmedi ama kimbilir, belki de sizin fikriniz akıllara bunu getirir :)

Fatih Özdemir/ Umarız gerçekleşir, buna vesile olursam çok mutlu olurum :) Tayfun Kuzu’yu az çok öğrendik, peki Yıldıray Şahinler kimdir? Kendinizden biraz bahseder misiniz?

Yıldıray Şahinler (Tayfun Kuzu) / Yaklaşık 30 yıllık tiyatro oyuncusuyum. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunuyum. 1986’dan bu yana İstanbul Şehir Tiyatroları’nda oynuyorum. TV’de Gülşen Abi, Avrupa Yakası, Elveda Rumeli gibi pek çok dizide oynadım. TV’ye bir süre ara vermiştim, iki yıldır yeniden oynamaya karar verdim. İstanbul Halk Tiyatrosu’nun kurucularındanım. Burada da hem yazar, hem yönetmen hem de oyuncu olarak Bahtiyar Engin, Cem Davran, Erkan Can’la birlikte çalışıyorum. Sinema’da da “Gemide” filminin “Ali” karakteri olarak hatırlayabilirsiniz. Ayrıca İ.Ü Devlet Konservatuarı’nda ve İHT tiyatro okulunda oyunculuk eğitimi veriyorum.

Fatih Özdemir/ Bu röportajı okuyan Giresunlulara söylemek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Yıldıray Şahinler (Tayfun Kuzu) / Sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. Ben yeşil Giresun’a kavuşana kadar ona iyi baksınlar. HES’lerle, çirkin yapılaşmayla katledilmesine izin vermesinler. Tayfun Kuzu da ben de Giresun’u seviyoruz.

Fatih Özdemir/ Biz de şehrimizin tanıtımına katmış olduğunuz değerlerden ötürü size teşekkür ediyoruz. Umarız Giresun’da da bir bölümü görürüz ve sizi hasretini duyduğunuz şehrimizde ağırlarız. Giresun halkının buna seve seve misafirperverlikle yaklaşacağından eminim.

Fatih Özdemir / Kasım 2014

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.