Giriş Yap

Giresun Blog

Giresun Blog'da yazarlar Giresun'un tarihini, kültürünü, yaşamını, projelerini ve sorunlarını anlatıyor, sosyal medyada onbinlerle paylaşıyor.
Sis Dağı: Büyüleyen eşsiz güzellik

Sis Dağı: Büyüleyen eşsiz güzellik

Doğu Karadeniz Dağ Silsilesinin bir bölümü olan, Batı da Ordu il sınırından başlayıp, doğu da Trabzon soğanlı dağlarına kadar uzanan, kuzeyde Karadeniz kıyılarından belli yüksekliklerle ardı ardına yükselen ve güneyde Sivas, Erzincan, Gümüşhane Sınırlarına kadar dayanan bölge dağ silsilesine “Giresun Dağları” denmektedir.

Bu dağ silsilesi yükseklerinde doğal ve kültürel hazinelerin saklandığı bereketli bir diyardır. Giresun dağları eşsiz güzellikleriyle birçok yaylaya ev sahipliği yapmaktadır. Yaylaların çoğu 1500-2000 metre arasında yer almaktadır. Bölgedeki yayla kültürü Mayıs ayının son günlerinde karların erimeye başlaması, doğanın yeniden uyanmasıyla birlikte yeniden canlanmaktadır.

Yazımın başlığında da belirttiğim gibi ben sizlere bu yazımda Görele ilçe sınırları içinde bulunan büyüleyen eşsiz güzellik Sis Dağı‘ndan bahsedeceğim. Sis Dağı ve yaylası, yıl boyunca tül gibi sislerle kaplı olduğundan dolayı Sis Dağı adını almıştır. Giresun ilinin ve bölgenin denize en yakın ve en yüksek dağıdır. Bölgenin en büyük dağı olan Aladağ’ın en yüksek tepesi Alimeydan (Sis Dağı) 2182 metre yüksekliğe sahip. Kıyıya 38 km uzaklıkta olduğu için de günübirlik olarak gezinti için ideal bir yayladır. Sis Dağı “C statüsünde Milli Park” olarak korunmaya alınmıştır ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Kış Turizmi Merkezi ilan Edilmiştir. Sis Dağı Yaylası’na Çavuşlu Beldesi’nden Karadeniz’e dökülen Çavuşlu Deresi’ni (Zıva Vadisi’ni) takip ederek ulaşabilirsiniz.

Giresun’da yayla yaşantısı ilin ekonomisinde, sosyal yaşantısında ve kültüründe büyük bir ağırlığa sahiptir. Son yıllarda dinlenme ve spor amaçlı yapılan yayla ziyaretleri de giderek artmaktadır. Sis Dağı dışında, Giresun Dağlarında mevcut bulunan irili ufaklı birçok yayla mevcuttur. Bunların başında Kümbet, Bektaş, Kulakkaya, Tamdere ve Karagöl yaylaları gelmektedir. Giresun Blog’daki yayla yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

Son söz olarak siz değerli okuyucularımızı eşsiz güzellikleri ile ünlü Sis Dağı ve yaylasına bekliyoruz. Saygılarımla…

Bunu Paylaşın

Murat Özarslan

Tüm Yazıları: Murat Özarslan

22 Ekim 1984'te İstanbul'da doğan, İlk ve Orta Okulu Çavuşlu da tamamlayan ve Giresun Anadolu Ticaret Lisesi Muhasebe Bölümü okuyan Murat ÖZARSLAN, Giresun'un Ekmeğiyle ünlü Çavuşlu Beldesin de yaşamaktadır. Kendi işletmesine sahip Özarslan boş vakitlerini değerlendirmek amaçlı 2010 senesin de bir arkadaşıyla cavuslu haber sitesini kurdu. Yine boş vakitlerini doğa yürüyüşlerine ve fotoğraf çekmekle değerlendirmeyi seven Murat Özarslan, Sosyal Paylaşım sitesi Facebook da iki adet sayfa yönetmektedir. https://www.facebook.com/groups/ekmekdiyaricavuslu/
https://www.facebook.com/groups/cavuslunostaljikanılar/

Yorumlar (7)

 • fatma şahin
  26 Kasım 2014 at 11:00 Reply

  Selami beye katılmamak elde değil. Ben de bi kaç ay önce resimlerini görmüştüm. aynen şu yazının başındakileri. sonbahar resimlerini. Hayran kaldım. Denilecek hiç başka bir şey yok. Gerek de yok. Anlatıyor zaten resimler her halinin güzelliğini. Maşallah diyelim ne diyelim başka :)

 • Simge Su Çalışkan
  24 Kasım 2014 at 15:41 Reply

  Emeğine ve yüreğine sağlık muratcım, hiç bir kimsenin etkisi altında kalmadan bildiğin yolda yürümeye devam et bence, yazılarının devamını bekliyorum…

 • ÇAVUŞLU HABER
  8 Kasım 2014 at 11:26 Reply

  kalemine,yüreğine sağlık

 • musluk suyu
  7 Kasım 2014 at 23:21 Reply

  Kaç defa sis dağına gıttin allah aşkına

 • Bu doga ve dunya harikasi yerlere henuz sanayinin ve patronlarin baltasi girmeden dokunulmazlik yasasi cikartmak icin ve bunu hayata gecir.ek icin zemin olusturmali…

  • ağasarlı
   28 Kasım 2018 at 20:43 Reply

   bu yayla TRABZON ŞALPAZARI’na bağlıdır bilgileri verenden cehalet fışkırıyor….

  • ağasarlı
   17 Nisan 2018 at 09:52 Reply

   bu yayla TRABZON ŞALPAZARI’na bağlıdır bilgileri verenden cehalet fışkırıyor….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.