Görele Turistler için Yaylalar

Sis Dağı: Büyüleyen eşsiz güzellik

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Doğu Karadeniz Dağ Silsilesinin bir bölümü olan, Batı da Ordu il sınırından başlayıp, doğu da Trabzon soğanlı dağlarına kadar uzanan, kuzeyde Karadeniz kıyılarından belli yüksekliklerle ardı ardına yükselen ve güneyde Sivas, Erzincan, Gümüşhane Sınırlarına kadar dayanan bölge dağ silsilesine “Giresun Dağları” denmektedir.

Bu dağ silsilesi yükseklerinde doğal ve kültürel hazinelerin saklandığı bereketli bir diyardır. Giresun dağları eşsiz güzellikleriyle birçok yaylaya ev sahipliği yapmaktadır. Yaylaların çoğu 1500-2000 metre arasında yer almaktadır. Bölgedeki yayla kültürü Mayıs ayının son günlerinde karların erimeye başlaması, doğanın yeniden uyanmasıyla birlikte yeniden canlanmaktadır.

Yazımın başlığında da belirttiğim gibi ben sizlere bu yazımda Görele ilçe sınırları içinde bulunan büyüleyen eşsiz güzellik Sis Dağı‘ndan bahsedeceğim. Sis Dağı ve yaylası, yıl boyunca tül gibi sislerle kaplı olduğundan dolayı Sis Dağı adını almıştır. Giresun ilinin ve bölgenin denize en yakın ve en yüksek dağıdır. Bölgenin en büyük dağı olan Aladağ’ın en yüksek tepesi Alimeydan (Sis Dağı) 2182 metre yüksekliğe sahip. Kıyıya 38 km uzaklıkta olduğu için de günübirlik olarak gezinti için ideal bir yayladır. Sis Dağı “C statüsünde Milli Park” olarak korunmaya alınmıştır ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Kış Turizmi Merkezi ilan Edilmiştir. Sis Dağı Yaylası’na Çavuşlu Beldesi’nden Karadeniz’e dökülen Çavuşlu Deresi’ni (Zıva Vadisi’ni) takip ederek ulaşabilirsiniz.

Giresun’da yayla yaşantısı ilin ekonomisinde, sosyal yaşantısında ve kültüründe büyük bir ağırlığa sahiptir. Son yıllarda dinlenme ve spor amaçlı yapılan yayla ziyaretleri de giderek artmaktadır. Sis Dağı dışında, Giresun Dağlarında mevcut bulunan irili ufaklı birçok yayla mevcuttur. Bunların başında Kümbet, Bektaş, Kulakkaya, Tamdere ve Karagöl yaylaları gelmektedir. Giresun Blog’daki yayla yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

Son söz olarak siz değerli okuyucularımızı eşsiz güzellikleri ile ünlü Sis Dağı ve yaylasına bekliyoruz. Saygılarımla…

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.