Görele Turistler için Yaylalar

Sis Dağı: Büyüleyen eşsiz güzellik

Bu sitedeki içerikler Gönüllü Giresun Blog yazarları tarafından hazırlanmaktadır. İçerikten dolayı giresunblog.com sorumlu tutulamaz. Siz de buraya tıklayarak Giresun Blog'da gönüllü yazar olabilirsiniz.

Doğu Karadeniz Dağ Silsilesinin bir bölümü olan, Batı da Ordu il sınırından başlayıp, doğu da Trabzon soğanlı dağlarına kadar uzanan, kuzeyde Karadeniz kıyılarından belli yüksekliklerle ardı ardına yükselen ve güneyde Sivas, Erzincan, Gümüşhane Sınırlarına kadar dayanan bölge dağ silsilesine “Giresun Dağları” denmektedir.

Bu dağ silsilesi yükseklerinde doğal ve kültürel hazinelerin saklandığı bereketli bir diyardır. Giresun dağları eşsiz güzellikleriyle birçok yaylaya ev sahipliği yapmaktadır. Yaylaların çoğu 1500-2000 metre arasında yer almaktadır. Bölgedeki yayla kültürü Mayıs ayının son günlerinde karların erimeye başlaması, doğanın yeniden uyanmasıyla birlikte yeniden canlanmaktadır.

Yazımın başlığında da belirttiğim gibi ben sizlere bu yazımda Görele ilçe sınırları içinde bulunan büyüleyen eşsiz güzellik Sis Dağı‘ndan bahsedeceğim. Sis Dağı ve yaylası, yıl boyunca tül gibi sislerle kaplı olduğundan dolayı Sis Dağı adını almıştır. Giresun ilinin ve bölgenin denize en yakın ve en yüksek dağıdır. Bölgenin en büyük dağı olan Aladağ’ın en yüksek tepesi Alimeydan (Sis Dağı) 2182 metre yüksekliğe sahip. Kıyıya 38 km uzaklıkta olduğu için de günübirlik olarak gezinti için ideal bir yayladır. Sis Dağı “C statüsünde Milli Park” olarak korunmaya alınmıştır ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Kış Turizmi Merkezi ilan Edilmiştir. Sis Dağı Yaylası’na Çavuşlu Beldesi’nden Karadeniz’e dökülen Çavuşlu Deresi’ni (Zıva Vadisi’ni) takip ederek ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  Tirebolu Yaşmaklı Ağaçbaşı Yaylası Efsanesi

Giresun’da yayla yaşantısı ilin ekonomisinde, sosyal yaşantısında ve kültüründe büyük bir ağırlığa sahiptir. Son yıllarda dinlenme ve spor amaçlı yapılan yayla ziyaretleri de giderek artmaktadır. Sis Dağı dışında, Giresun Dağlarında mevcut bulunan irili ufaklı birçok yayla mevcuttur. Bunların başında Kümbet, Bektaş, Kulakkaya, Tamdere ve Karagöl yaylaları gelmektedir. Giresun Blog’daki yayla yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

Son söz olarak siz değerli okuyucularımızı eşsiz güzellikleri ile ünlü Sis Dağı ve yaylasına bekliyoruz. Saygılarımla…

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

5 Yorum

  • Selami beye katılmamak elde değil. Ben de bi kaç ay önce resimlerini görmüştüm. aynen şu yazının başındakileri. sonbahar resimlerini. Hayran kaldım. Denilecek hiç başka bir şey yok. Gerek de yok. Anlatıyor zaten resimler her halinin güzelliğini. Maşallah diyelim ne diyelim başka :)

  • Emeğine ve yüreğine sağlık muratcım, hiç bir kimsenin etkisi altında kalmadan bildiğin yolda yürümeye devam et bence, yazılarının devamını bekliyorum…

%d blogcu bunu beğendi: