Sosyal Sorumluluk

Sıradışı Bir Liderlik Okulu ‘’YGA’’

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Sizlere bir YGA gönüllüsü ve Giresunlu olarak 2000 senesinde ‘’daha iyi bir Türkiye, daha iyi bir Dünya’’ hayaliyle yola çıkan, geleceğin sosyal bilinçli liderlerini yetiştiren, Türkiye’de kurulmuş uluslararası bir okuldan, bir sivil toplum örgütünden söz edeceğim.

liderlik kampıBu okul, üniversite ve lise öğrencilerinden oluşan gönüllülerinin yürütmekte olduğu sosyal sorumluluk projeleri üzerinde karar vermelerini, sorumluluk almalarını sağlayarak, sözünü ettiğim ‘’sosyal bilinçli lider’’ olma yolunda yetiştirmekte.

YGA gönüllülerinin görev aldığı başlıca projelere değinecek olursam eğer:

oku,düşün,paylaşMilli Eğitim Bakanlığı ve YGA arasında imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde 60 ilde 200 ortaokulda hayata geçirilen, dezavantajlı ortaokullardaki öğrencilerin; okuyan, araştıran, yaratıcı düşünen, düşündüğünü anlamlı ve anlaşılır şekilde ifade eden bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunmayı amaçlayan, eğitim kitabının editörlüğünü Doğan Cüceloğlu’nun yaptığı ‘’Oku, Düşün, Paylaş’’,

Görme engellilerin iş yaşamında daha rahat yer bulabilmeleri adına eğitimler yürüttüğü ‘’Kör Liderler Projesi’’,
Jeotermal santraline güneş panelleri ekleyerek verimliliğin arttırıldığı, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen ‘’Hibrit Jeotermal-Güneş Enerjisi’’,

Geleceğin liderlerini keşfetmek üzere Ağrı-Doğubayazıt gibi Doğu Anadolu’nun illerine gidilerek ortaokul öğrencilerine liderlik seminerleri verilen ‘’Anadolu Liderlerini Keşfediyor’’.

hayal ortağımYine görme engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmayı amaçlayan yazılımın yapıldığı, MIT’nin düzenlediği ‘’Innovators Under 35’’ yarışmasında YGA gönüllüsü Duygu Kayaman’ın Yılın Sosyal Yenilikçisi seçildiği ‘’Hayal Ortağım’’,

Projelerde görev alan gönüllüler bunun yanı sıra Harvard’ın global partneri olduğu Liderlik Programında 100’e yakın uluslararası şirketin CEO’su, üst düzey yönetici, yazar, bilim adamı, girişimci ve akademisyenin başarı hikayeleri ile beslenip, vizyonlarını genişletiyor.

Liderlik Okulunu üstün başarıyla tamamlayan gönüllüler; New York, Washington ve Research Triangle’da gerçekleştirilen 2 haftalık YGA Amerika Liderlik Kampı’na, Avrupa Liderlik Kampı’na katılma hakkı kazanıyor ve liderlik becerilerini; daha iyi bir dünya için birlikte kurdukları hayalleri sosyal sorumluluk projelerine dönüştürüp hayata geçirirken geliştirmeye devam ediyor.

Bu sıradışı okul Doğu Karadeniz’de de projeleriyle faaliyet yürütmekte. Rize, Samsun ve Trabzon’da ‘’Oku, Düşün, Paylaş’’, Ordu’da oku, düşün, paylaş projesinin YGA’nın internet platformu üzerinden uygulandığı ‘’Online Atölye’’ projesi mevcut, ancak Giresun’da ne yazık ki YGA gönüllüsü bulunmadığı için bu sosyal inovasyon projeleri hayata geçirilemiyor.

Siz de benim gibi Giresun’da da bu tür projelerin gerçekleşmesini, öğrencilerinin yer almasını istiyorsanız eğer YGA’nın yeni gönüllülerini aradığı, 29 Kasım’da İstanbul’da gerçekleştireceği zirvesine başvurabilirsiniz.

Başvuru: http://www.yga.org.tr/#basvuru-formu

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.