Giriş Yap

Giresun Blog

Giresun Blog'da yazarlar Giresun'un tarihini, kültürünü, yaşamını, projelerini ve sorunlarını anlatıyor, sosyal medyada onbinlerle paylaşıyor.
Seyyid Vakkas Hazretleri hakkında ilginç bir efsane

Seyyid Vakkas Hazretleri hakkında ilginç bir efsane

Giresun Efsaneleri yazılarım sizler tarafından çok ilgi gördüğü için bir yazı dizisi şekilde efsaneleri anlatmaya devam etmek istiyorum. Diğer yazdığım efsaneleri görmek için lütfen buraya tıklayınız.

Öncelikle efsanenin tanımını yapmak gerekirse; Bir tabiat olayını, bir varlığın meydana gelişini, tabiat elemanlarından birinde olan bir değişikliği, olağanüstü hakikat ve akıldışı açıklamalarla anlatan hikayedir. Bu hikayeler ağızdan ağza dolaşarak daha değişik haller alır ve nesilden nesile aktarılır. Hemen hemen her yerin kendine ait efsaneleri vardır. İlimizde de birçok halk efsanesi dilden dile dolaşmaktadır.

Sıra, Giresun Efsaneleri yazı dizimdeki son efsane olan Seyyid Vakkas Efsanesine geldi. Bu efsanemiz şöyledir: Seyyid Battal Gazi, Abdurrahman Gazi gibi Seyyid Vakkas da Hz.Peygamber ile kan bağı bulunan bir savaşçıdır. İslam dinini yaymak ve cihat etmek için Karadeniz Bölgesi’ni tercih etmiş. Efsanemize bakacak olursak Giresun’u almak için bir fındık kabuğuyla denizleri aşarak Giresun’a gelmiş, emrindeki askerleri kuvvetleri de bir fındık içi ile günlerce beslemiş. Pontus Devletine son vermek Karadeniz Bölgesi’nde İslam dinini yaymak isteyen Sultan Fatih’in ordusuna katılmış Uç Bey’i olmuştur. Giresun Kalesi’nin denizle buluştuğu Metamorphisis Kilisesine gitmiş gizlice bilgi toplamaya çalışmış. Bu durum süregelirken Hristiyanlar tarafından fark edilmiş ve yakalanmak istenmiş.  Seyyid Vakkas savaşmayı tercih etmiş ve kellesini kaybetmiş. Kaybetmesine kaybetmiş fakat kopan kellesini kolunun altına alarak uzun süre savaşmış; birçokta düşman öldürmüş. Savaşmaya devam ederek Kale eteklerine kadar gelmiş. Kadının biri bu hali görmüş ve hayret içinde çığlık atması üzerine de sırrı ortaya çıkmış olduğu için düşüp ölmüş. Bu durum halkın hafızasında yer etmiş zamanla ve mezarı üzerine bir türbe inşa edilmiş.

Bu bir efsanedir. Seyyid Vakkas Hazretleri hakkında gerçek detaylı bilgiyi almak için lütfen buraya tıklayınız.

Bunu Paylaşın

Eda İlhan

Tüm Yazıları: Eda İlhan

17 Mart 1992’de İstanbul’da doğdu. Aslen Samsun’lu fakat İstanbul’da yaşıyor. Giresun Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümü öğrencisidir. İlköğretim ve lise hayatımı İstanbul’da tamamladı. Gezmek,kitap okumak, doğayla iç içe olmak hobileri arasında büyük bir yer kaplamaktadır.

Yorumlar (6)

 • Ergun Kudret Tekin via Facebook
  10 Eylül 2014 at 07:24 Reply

  Giresun Blog Taşbaşı parkında o dönemde cami bulunmaktaydı. Abideler ise Günümüzde Zübeyde Hanım Parkı olan bölgedeydi…. Aşağıdaki fotoğrafta da görüldüğü gibi Taşbaşı Camisinin mnaresi görünür. ayrıca Eski Valilik Binası da fotoğrafta yer alıyor. Abideler ise minarenin ucuna denk gelen yerdeki evlerin olduğu bölgededir bu fotoğraf abideler yıkıldıktan sonra çekilmiştir. bu fotoğrafın abideler varken ki bir fotoğrafı vardır… Ayrıntıı resimleri Ey Gidi Giresun adlı kitaptan Abidelerin Yıkılışı ile ilgili en doğru bilgiyi ise o dönemde yaşamış olan Osman Fikret Topallı’nın hatıralarından bulabilirsiniz… Ayrıca Yavuz Bey Evet Giresun merkezde savaş olmadı ama 1914 yılında Rus Gemileri, Akçabat, Tirebolu ve Giresun Limanlarını bombaladı.

 • Saat Kulesi olabilir Taşbaşı’nda, Metamorfoz ayrıdır. İlginize teşekkürler.

 • Giresun Blog via Facebook
  8 Eylül 2014 at 22:30 Reply

  Yavuz Bey; Yazı birkaç kaynaktan toplanan bilgilerle oluşturulmuştur. Kaynakların çoğu Saat Kulesi’nin Taşbaşı Parkı’nın arazisinde olduğunu belirtiyor. Ama yine de daha derin bir araştırma yapılacaktır.

 • Çok masum bir yazı olmuş. Şimdiki vali konağının olduğu yerdedir yapı. (Valinin konağını yıktıracağını hiç sanmıyorum.)Giresun’da ne savaşı olmuş merak ettim. İşgal edilemeyen bir kaç şehirden birisidir Giresun. Daha bilimsel bir içerik ve kaynakça belirtirseniz bu tarz yazılarınız da bilgi kirliliğine karışmamış olur. Blog’u ilgiyle takip ediyorum ayrıca teşekkürler.

 • Giresun Blog via Facebook
  8 Eylül 2014 at 21:34 Reply

  Yavuz Bey; Metamorfoz Kilisesi’yle ilgili detaylı bilgiyi şuradan alabilirsiniz: https://giresunblog.com/giresun-metamorfoz-kilisesi

 • Metamorphisis Manastırından bahsetmişsiniz, manastır hakkındaki araştırmalarınızı okumak isterim. Malum bilgi kirliliği içinde yazan çok… Başarılar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.