Tanıtıcı İçerik

SEO Optimizasyonu ile üstlere çıkın

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Merhaba değerli Giresun Blog takipçileri, bu gün sizlerle yeni gelişen bir sektör olan dijital pazarlamanın bir kolu olan SEO üzerine bir yazı paylaşacağım. Özellikle blog tutan insanların sıklıkla duyduğu SEO’yu bilmeyenler için biraz açalım. SEO Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmektedir. Türkçeye arama motoru optimizasyonu olarak çevrilen bu iş kabaca internet sitelerinin arama motorlarında daha görünür olabilmesi için yapılan işlemlere denmektedir. İnternetin gündelik hayatımızın bir parçası haline geldiğini ve insanların ihtiyaçlarını arama motorlarına sorduklarını göz önünde bulundurursak ne kadar önemli bir işlem olduğunu sanırım tahmin etmek çok zor olmayacaktır.

Aslına bakarsanız arama motorlarının çıktığı ilk günlerden bu yana var olan bu mesleğin resmi başlangıç tarihi 2006 yılıdır diyebiliriz. SEO kavramı 2006 yılında Rohit Bhargava tarafından önerilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Dünya çapında duyurulduğu 2006 yılından bu yana ülkemizde de gelişmeye başlayan bu sektörün hala Türkiye’de hak ettiği değeri görmediği kanaatindeyim. Bunun temel sebebi Türkiye’deki internet ekosisteminin hala çok yetersiz olması ve e-ticaret hacminin istenilen seviyelere gelmemiş olması.

seo-red-stripe

SEO’yu Nereden Takip Edebilirim?

Global anlamda baktığınızda SEO’yu takip edebileceğiniz onlarca blog,forum ve platform bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı şu şekilde;

*MOZ
*Search Engine Journal
*Search Engine Land
*Search Engine Watch
*Point Blank SEO
*aHrefs Blog

Fakat ne yazık ki ülkemizdeki mükemmel eğitim sisteminin öğrencilere okuduğunu anlayabilecek kadar ingilizce öğretmemesinden ötürü birçok insan bu blogları takip edememekte ve bu konuda kendini geliştirememektedir. Zaten sektörün genel olarak Dünya standartlarının gerisinde kalmasının sebebi de kalifiye personelin yetersiz olması.

Türk Kaynaklar:

Türkiye’de SEO üzerine takip edebileceğiniz kaynak oldukça sınırlı. Bu yüzden size pek fazla öneride bulunamayacağım fakat Türkiye’nin MOZ’u sloganı ile açılan SEOZOM ve Sosyalmedya.co’nun SEO kategorisi günlük olarak takip edebileceğiniz bence en iyi kaynak. Sosyalmedya.co da genellikle sektör ile ilgili haberler ve yenilikler yer almakta. SEOzom’da da haberlerin yanı sıra teknik konular, vaka analizleri, SEO araçları ve çok daha fazlası paylaşılmakta. Son olarak bir de r10.net‘in Google Optimizasyon kategorisini önereyim. r10.net her ne kadar ücretli üyelik yada davetiye ile üyelik kabul etse de site tüm okuyuculara açık. Bu kategorideki tartışmaları da okuyarak SEO üzerine faydalı bilgileri yakalayabilirsiniz.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.