Öneriler

Şehrimiz ve Kitap Okuma Bilinci

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Havasını soluduğumuz şehir gibi şehir, Giresun sabahına gözlerimizi açıyoruz her güneş odamıza ışığını vurduğunda. Şöyle ki “kitap” başlığı altında bir şeyler karalamak ile giriş kısmı tamamlanabilir. Doğdumuz andan itibaren belli bir yaşa göre bilinç dışı eylemler sergiler, algı gelişimimiz söz konusu olur. İşitilen, görülen ebeveyn öğretilerini veyahut görüleni taklit ve öğretiyi eyleme dökme safhası sonrası düşünce mekanizmasının, bulutlar üstünde bir mod ile direksiyonun kendi elinde olması sonucu algı, düşünce ve eylem üçlüsü gerçeğe yansıtılır.

Okul yaşantısına adım atıldığında değil okuma eylemine geçmek, bebeklik anlarında anne ile kurulan göz teması dahi bir “okuma” eylemi olduğu aşikârdır. Yaradılış ve yaradılış gayesi gereği doğamız bizlere “düşünce” ve “algı” seçiciliğini sabit kılmıştır. Okumak denildiği takdir de zihinlere “kitap” kavramı gelse dahi ilk öncülüğü bilinç içi okumadır.

Gel gelelim konumuza. Konu içine doğru kafamızı çıkardık, melül melül içeriye bir “yabancı” misali bakmayalım ki, kavrama gerçeğini elde edelim. Bir röportaj yapıldığını varsayalım. Merkezin göbeği gazi Caddesi’nden, Atatürk Meydan’ından tutup çevirelim de şehrin tüm sokaklarını ele geçirip insanlar ile iletişime geçerek, soru-cevap döngüsü yarattığımızı ele alalım. Ülke geneli dışına çıkalım, sadece ama sadece şehrimizi Giresun’umuzu ele alarak bu eylemi imgesel olarak gerçeğe dökelim.

Giresun-Sokak-Kütüphanesi

Döktük mü? Döktük.

Tek bir soru, “şehir geneli kitap okuma oranı nedir?”

Cevap verilebilir mi?

“Yok artık, cevap verilemeyecek derece de değildir yahu!” denilmesi, akıllara durgunluk verir.

Verilmesin, bunu bir zihin süzgecinden geçirerek cevap aramaya koyulalım.

Sahi kitap okuyan birey oranı/sayısı % kaçlık bir sayı ile karşımıza çıkıyor?

“Metropolleri atın kafanızdan, “büyük şehir olmamış/kasaba niyetli” bir şehir de okuma oranı ne kadar önemlidir ki? ” Diyen de var, tam tersini tüm kuvveti ile söyleyen de.

İstatikler çok mu önemli ki!

Kısmen.

Hakikat olan şey bilakis canını varını katarak, okumayı gerçekleştirenlerdir.

Metropoller ve güzeller güzeli doğa paganlığı ile elele olan şehrimiz eşdeğer tutulmamalı, aynı kese bilyesi hiç olmamalıdır.

Birçok demeyeceğim, bir ses ve soluk verilse bu oranı arttırmak için şehrimiz adına, ne çok destek veren ne çok da uyanamadığı rüyasından bir çırpı da uyanan olacaktır.

Diyorum ki gelin, kitapları kucaklayalım.

Zorunluluk değil, karın doyurma olarak görelim.

“açız, açız, açız” sesleri inlesin Gazi Caddesi yokuşunda.

Bilinçlerimize, gören fakat kör olan bu gözlerimize ışık tutalım.

Okuyalım, okutturalım.

Güzellik abidesi diye nitelendirdiğimiz bu şehrimiz, okuyarak gönlünü feraha itiversin.

Okuyalım, ufkumuz genişledikçe boşluğumuzu doldursun.

İstatistikleri yerle bir edelim.

Saygı ve sevgi çerçevesi içerisinde

Barış ve uzlaşı içinde kalmak dileği ile

Görüşmek üzere sevgili Giresun Blog okurları!

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.