Şebinkarahisar Tarihi Mekanlar Turistler için

Giresun’un tarihi Şebinkarahisar Meryemana Manastırı ile canlanıyor

Giresun Şebinkarahisar Meryemana Manastırı
Giresun Şebinkarahisar Meryemana Manastırı
Yazan: Mehmet Talha

Geçen yıl restorasyonu tamamlanan Meryemana Manastırı bu yıl kültür turizmine açıldı. Eee kardeşim açıldı da bu manastır nerededir? Neyin nesidir diye aklından geçiren Giresunblog okurlarını aydınlatmaya çalışalım…

”Ortaçağ’dan kalma olan Meryemana Manastırı, Şebinkarahisar’ın en muhteşem tarihi eserlerinden biridir. Manastır, Şebinkarahisar merkezine 11 Km. uzaklıkta ve şehrin doğusunda Kayadibi Köyündedir.”

Manastır, yekpare bir kayanın içerisi oyularak oturtulmuştur. Dört katlıdır. Dördüncü kat kilisedir. İlk üç katta çeşitli hizmetlere elverişli (salon, mutfak, tuvalet vs.) 32 odası vardır. Duvarları resimlerle süslenmiştir. 1939 depreminden sonra manastıra iniş-çıkış hayli zorlaşmıştır. Sümela Manastırı’ndan sonra Türkiye’de bulunan en büyük doğal ve oyma manastırdır.”

Restorasyon çalışmaları aslına uygun bir şekilde yapılmış olup depremde zarar gören iniş-çıkış alanları da halkın rahat bir şekilde manastıra çıkmasını sağlayacak şekilde yeniden tasarlansa da manastıra ulaşana kadar geçen yol yaşlı turistler için biraz zorlayıcı olabilir ama bu zahmete değeceğine inanıyorum. Geçen yıl Fener Rum Patriği Bartholomeos tarafından ziyaret edilen tarihi manastırın Hristiyan inancına sahip insanlar için öneminin büyük olduğu kanısındayım.

Roma döneminde Hristiyanlık dinine getirilen yasak ve baskılardan korkan halk sarp kayaların arasına inşa etmişler manastırı , adeta insanların inançları uğruna neler yapabileceğinin kanıtı olarak asırlar boyu ayakta kalmıştır.

Meryem Ana Manastırı-009 Restorasyon çalışmaları bitmesiyle birlikte Kültür ve turizm bakanlığı tarafından ”Ören yeri” ilan edilmiştir. Ören yeri ne demek olduğunu kısaca açıklarsak “Ören yeri”; tarih öncesinden günümüze kadar gelen çeşitli uygarlıkların ürünü olup, topoğrafik olarak tanımlanabilecek derecede yeterince belirgin ve mütecanis özelliklere sahip, aynı zamanda tarihsel, arkeolojik, sanatsal, bilimsel, sosyal veya teknik bakımlardan dikkate değer, kısmen inşa edilmiş, insan emeği kültür varlıkları ile tabiat varlıklarının birleştiği alanlardır.

Ören yeri ilan edilmesinin manastıra diğer bir yararı ise ”Ören yerleri korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları arasında sayılır.” Müze müdürlüğünce manastırın temizliğinden sorumlu iki personel görevlendirilmiş olup 2016 yılında da manastırın güvenliği için dört kişilik özel güvenlik ekibinin görevlendirileceği belirtilmiştir.

Şebinkarahisar’a yolu düşen herkesin mutlaka gezip görmesi gereken bu alanın yöre halkı tarafından da kıymetinin bilinip korunacağını umut ediyorum…

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

7 Yorum

  • Yaptınız iş binlerce kat size kazandıracak.Başarılar dilerim sizin gibi aydınlığı kişilere.Ne yazıkki Türk halkı o kadar cahil Hz.İsa kendi milletinden olduğunu bile bilmez.,çünkü kendi tarihini bilmez,nerden geldi ve kim olduğunu bile bilmez.Atalarınız hristiyandı ve musevi de yine Türktü onlar hepsi inançli insanlar.Kuranı okuyan kişi zaten bilirki bu ayni dinin devamı,ve yine millet bozulunce yeni bir peygamber gönderildi her zamanki gibi ihtiyaci olunce yeniden milletı uyarmak için gönderilecek.Ne yazıkki cahiller en fazla konuşur ve dinlemek istemez.Musa peşinden gidenlere Musevi denir,İsa öğrettiği bilgiler dinde yapılan yanlışlıklar ,halkın sapkın öğretiler düzeltmek için gönderildi v.s.Bunu bilmeyen kendine nasıl inançlı sayılıyor.Dünyada bir din var,ve muslumanlardan büyük bir kısım anlamyorki inanması gereken hangi peygamberden dini öğrendi değil ,hiçbir peygamber tapılması gereken biri değil ,onlar sadece seçilmiş insanlar bu işi yapmak için ,sadece din öğretmenlik yapmak için.İnanması gereken Allah veya Tanrı veya Yaradan o da aynişey ve öğretilere.Dünyada ya inanclı ya inançsız insanlar var ama onu kendi karakterıyle,duruşuyla,iyi niyetiyle ve kendine gelişmekte ıspat eder.Ben şu yum ,bu yum bu iş olmaz.Kalbini, düşüncesini ve yaptını bilen bir tek O kutsal bir varlık bilir ve ona herkes hesabını verecek.Hiç kimse etrafında gerçeğini bilmezse o bilir,ondan hiçkimse birşey saklayamaz.Kötülük cahillikle yatar,yanlış bilen yanliş yapar.

  • Calismalar devam ediyormus benim memleketimde Sebinkarahisarda. Seneye muhakkak gormeye gidicem ins. Bu arad Şevki Memişoğlu hiristiyanlarin dini inanci Allahtir. Fakat peygamberleri ve kendilerinin uydurdugu incill farklidir.. Sonucta kiliseye gidince hz isa peygamber adiyla Allaha ibadet ediyorlar.. Hepsi Allahn yarattigi kul ve peygamber sonucta :/

  • ne manastırı kardeş dunyada muslumanlar katledilior sız ve sızıngibi dusunen batıya özentili manastır aşıgı insanlar oldukca bızım başımızdan bela musıbet kalkmaz bırakın buişleri musluman san git camiye aç elllerını tüm insanlıga dua et

%d blogcu bunu beğendi: