Şebinkarahisar Tarihi Mekanlar Turistler için

Giresun’un tarihi Şebinkarahisar Meryemana Manastırı ile canlanıyor

Giresun Şebinkarahisar Meryemana Manastırı
Giresun Şebinkarahisar Meryemana Manastırı
Yazan: Mehmet Talha
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Geçen yıl restorasyonu tamamlanan Meryemana Manastırı bu yıl kültür turizmine açıldı. Eee kardeşim açıldı da bu manastır nerededir? Neyin nesidir diye aklından geçiren Giresunblog okurlarını aydınlatmaya çalışalım…

”Ortaçağ’dan kalma olan Meryemana Manastırı, Şebinkarahisar’ın en muhteşem tarihi eserlerinden biridir. Manastır, Şebinkarahisar merkezine 11 Km. uzaklıkta ve şehrin doğusunda Kayadibi Köyündedir.”

Manastır, yekpare bir kayanın içerisi oyularak oturtulmuştur. Dört katlıdır. Dördüncü kat kilisedir. İlk üç katta çeşitli hizmetlere elverişli (salon, mutfak, tuvalet vs.) 32 odası vardır. Duvarları resimlerle süslenmiştir. 1939 depreminden sonra manastıra iniş-çıkış hayli zorlaşmıştır. Sümela Manastırı’ndan sonra Türkiye’de bulunan en büyük doğal ve oyma manastırdır.”

Restorasyon çalışmaları aslına uygun bir şekilde yapılmış olup depremde zarar gören iniş-çıkış alanları da halkın rahat bir şekilde manastıra çıkmasını sağlayacak şekilde yeniden tasarlansa da manastıra ulaşana kadar geçen yol yaşlı turistler için biraz zorlayıcı olabilir ama bu zahmete değeceğine inanıyorum. Geçen yıl Fener Rum Patriği Bartholomeos tarafından ziyaret edilen tarihi manastırın Hristiyan inancına sahip insanlar için öneminin büyük olduğu kanısındayım.

Roma döneminde Hristiyanlık dinine getirilen yasak ve baskılardan korkan halk sarp kayaların arasına inşa etmişler manastırı , adeta insanların inançları uğruna neler yapabileceğinin kanıtı olarak asırlar boyu ayakta kalmıştır.

Meryem Ana Manastırı-009 Restorasyon çalışmaları bitmesiyle birlikte Kültür ve turizm bakanlığı tarafından ”Ören yeri” ilan edilmiştir. Ören yeri ne demek olduğunu kısaca açıklarsak “Ören yeri”; tarih öncesinden günümüze kadar gelen çeşitli uygarlıkların ürünü olup, topoğrafik olarak tanımlanabilecek derecede yeterince belirgin ve mütecanis özelliklere sahip, aynı zamanda tarihsel, arkeolojik, sanatsal, bilimsel, sosyal veya teknik bakımlardan dikkate değer, kısmen inşa edilmiş, insan emeği kültür varlıkları ile tabiat varlıklarının birleştiği alanlardır.

Ören yeri ilan edilmesinin manastıra diğer bir yararı ise ”Ören yerleri korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları arasında sayılır.” Müze müdürlüğünce manastırın temizliğinden sorumlu iki personel görevlendirilmiş olup 2016 yılında da manastırın güvenliği için dört kişilik özel güvenlik ekibinin görevlendirileceği belirtilmiştir.

Şebinkarahisar’a yolu düşen herkesin mutlaka gezip görmesi gereken bu alanın yöre halkı tarafından da kıymetinin bilinip korunacağını umut ediyorum…

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.