Bulancak Ekonomi

Sanayi atılımı yapma yolunda Bulancak

Yazan: Yavuz Kartal

Giresun coğrafi şartları ve konumu gereği sanayiye çok fazla müsait değildir. Aslında kişisel olarak ben bu doğa harikası ile sanayiyi pekte yakıştıramıyorum. Turizm ve tarım bu şehir için daha önemli olmalı ancak imkanlar varsa bu geri çevrileceği anlamına gelmez.

Giresun’un bir çok ilçesi ve merkezi sanayi kurulumuna uygun olmasada gerek düz alanının fazlalığı, gerek havaalanına yakınlığı, gerekse de nüfus alanında sanayi bölgesi olmaya en müsait alan hiç şüphesiz Bulancak ilçesidir. Bunun gibi daha birçok sebepten ötürü Bulancak Giresun’un ikinci organize sanayisi bölgesi için seçilmiştir. Seçilmesinin de haklı cevabını almıştır. 100’ün üzerinde firma bu bölge için sıraya girmiştir bile. Bu firmaların içinde ise Coca Cola gibi büyük şirketlerinde olduğu verilen bilgiler arasında.

Ancak iddialara göre Bulancak belediye meclisi tarafından alınan karara göre başlangıçta 1100 dönüm olarak belirlenen bu alan 483 dönüme kadar düşürüldü. Neden ve hangi amaçla alındığı bilenmeye bu karar bu alan için belirlenen projelere büyük bir darbe vuracak gibi. Çünkü büyük firmaların sıraya girdiği bölge düşünülen projeler için yeterli alana sahip olamayacak.
Başta Bulancak ve bütün Giresun için önemli bir hamle olan bu bölge yanlış ve gecikmeli kararlarla proje sahiplerine küstürülmemeli. Sadece Giresun’da değil tüm Karadeniz’de büyük bir ekonomi olma potansiyeline sahip Bulancak en kısa zamanda hak ettiği yerde olmalı. Yakın bir gelecekte aralarında neredeyse mesafe kalmayacak olup bu mesafenin kısa sürede kapanacağını düşündüğüm Giresun merkez ve Bulancak ilçesi ilin geleceği için önemli bir paya sahipler. İstihdam sorunu yaşayan ilimize büyük bir ilaç olacak olan bu projenin herkes tarafından dikkatle takip edilmesi ve hakkının verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

6 Yorum

  • Düşürülmesinin çeşitli sebepleri var. Bakın devlet bu araziyi bedavaya verecek. Tek şartları alan şirket aldığı arazinin %75ini kapalı alan yapmaları. Yani bu büyük bir fırsat. Fakat ne yazık ki coco cola gibi büyük şirketler oraya depo yapmak istiyorlar. Yani fabrika gibi birşey olmayacak. Sadece 10 kişinin belki 20 kişinin çalışacağı bir depo. Belediye meclisi bunu önlemek için düşürmüş olabilir.

    • Şehre ve bölgeye hiç bir yararı olmayan yatırımları engellersiniz olur biter. Araziyi kısıtlamakla bunun ne alakası var ?

  • Şuradan diyorum yaziyorum araştırıp sorgulamaya uyurgezer bi toplum olduk.mesela bu ülkede bir ilk olduğu kanaatindeyim diyebileceğim bir konu daha (toki) bulancak ilçemizdeki açilimini bu koca ülkenin hic bir yerinde uyguladığını sanmiyorum.bu organize sanayidede Sanayiden daha fazlası siyasilerin kendi lehine olan işlere ORGANİZE oldukları görülmüş t ü r…

%d blogcu bunu beğendi: