Komşu İller Rize

Rize – Giresun’a Komşu İller

Yazan: Ezgi Turan
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.
Rize Gece

Rize Gece

Sahil kenarında ormanları ve deniziyle göz dolduran dünyanın gizli bahçesi Rize..

Tarihi, doğası, mutfağı, farklı kökenlere kucak açması, hırçın denizi,  dinmek bilmeyen yağmuru, dik yokuşları, misafirperverliğiyle ile Giresun ile benzer yönleri olan Rize’yi tanıyalım.

Rize Tarihi;

M.S.10-395 yılları arasında Roma, 395 yılından itibaren de Bizans hâkimiyeti altında yer almıştır.Kommenler soyu, 1204 yılında  Rize’yi de içine alan Trabzon Rum Pontus imparatorluğunu kurmuşlardır.  Birinci Dünya savaşında 9 Mart 1916 da Rize, Rusların işgaline uğramış, 2 Mart 1918 de işgalden kurtulmuştur. Özellikle İpsiz Recep ve arkadaşlarının Milli Mücadelenin ilk yıllarında İstanbul’dan Anadolu’ya silah sevkiyatındaki ve Adapazarı bölgesindeki faaliyetleri Milli Mücadele sürecinde başlı başına bir destandır.İpsiz Recep Rize’nin kurtulmasında büyük emekleri olan bir kahramandır, tıpkı Giresun’un Topal Osman Ağa’sı gibi..

Rize;

Doğuda Çayeli ve Güneysu ile, güneyde İkizdere, batıda Derepazarı ve Kalkandere, kuzeyde Karadeniz ile çevrilidir.Rizenin yüz ölçümü 3.919 km² olup, 11 ilçe ve 350 köye sahiptir. Bölgede yer yer fındık bahçeleri olsa da asıl geçim kaynağı çaydır ve Rize’nin büyük bir oranı çay bahçelerine aittir.

Rize;

Rize Doğa

Rize Doğa

Farklı kültürlere kucak açmış bir memlekettir. Şöyleki karadeniz ismi duyulunca ilk akla gelen “laz mısın?” sorusunun cevabı olduğu yerdir Rize.Rize aynı zamanda “hemşinli” vatandaşlarımıza da kucak açmıştır. Yalnız burdaki “hemşin” Rize’nin ilçesi olan hemşin değildir. Hemşinliler çıkış noktası Türkiye’nin Rize ve Artvin illeri olan, nüfusu yaklaşık iki yüz bin kişiden oluşan Ermeni kökenli halktır. Hemşinli tanımı Hemşin’de yaşayanları değil kendine ait ortak bir kültürü, dili olan topluluğu ifade etmektedir.Rize’nin Çamlıhemşin, Hemşin ve Çayeli ilçelerinin bir bölümünü terk ederek Hopa ve Borçka ilçelerine (Artvin’e) yerleşmişler, diğer kısmı geleneksel bölgelerde kalmıştır. Ancak Hemşinlilerin kökenlerinin Ermenilere mi Türklere mi dayandığı konusunun çeşitli tartışmalara neden olduğunu söylemekte de yarar var.

Rize’nin Doğası

Doğa harikası bir kaç yaylaları ise Ayder yaylası, Anzer yaylası, Petran yaylası, Elevit yaylası, Ovit yaylasıdır.

Rize’de Tarihi Yerler

Rize Atatürk Evi Müzesi

Rize Atatürk Evi Müzesi

 

Rize Müzesi ( Sarı Ev )

Çaykur Çay Müzesi

Taş Köprü

Rize Atatürk evi Müzesi gibi tarihi turistik mekanlara sahiptir.

Rize Taş Köprü

Rize Taş Köprü

Rize’de Değerler

Her an her yerde horon edilebilir. Burdaki mutlulukları belli etme yolu da budur. Kemençesiyle, tulumuyla izlemesi ve bir o kadar da oynaması eğlenceli olan vazgeçilmez bir durumdur. Şehir merkezindeki Şahin tepesi, Dağmaran, Dağhan, Ziraat gibi mekanlara giderek Rize’yi adeta ayaklarınızın altındaymış gibi seyredebilirsiniz.

Rize’nin Mutfağı

Rize mutfağında hatrı sayılır bir çeşitlilik vardır;

Yörenin mutfağında 400 den fazla çeşit vardır.Yöre mutfağı; mısır, karalahana, fasulye,  süt ürünleri (yoğurt, ayran, tereyağı) ve deniz ürünleri üzerine şekillenmiştir. Sadece hamsi üzerine 21 çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan sadece birkaçı;

Mısırekmeği, muhlama, haşıl, çumur, papara, çılbır, karalahana dolması, karalahana haşlaması, vurma lahana,fasülye tavalisi, pepeçura(tatlı), kabak sütlacı, laz böreği(tatlı), enişte lokumu, hamsili çorba, hamsi iç pilavı,- Hamsikolidir.

Rize’den Komşu İllere Mesafeler 

Rize’nin komşu illerle uzaklığı şöyledir:

Rize-Trabzon 75 km

Rize-Artvin 161 km

Rize-Giresun 211 km

Rize-Gümüşhane 176 km

Rize-Erzurum 379 km

Rize-Bayburt 135 km

Giresun Blog Komşu İller yazı dizisi kapsamında size şehrimize yakın illerimizden olan Rize’yi nacizane anlatmaya çalıştım. Olası Rize ziyaretinizde hepinizi Giresun’umuza da bekliyoruz.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.