2013-2015 yılları arasında Karadeniz'in en güzide şehirlerinden biri olan Giresun'u tanıtmak adına bağımsız yazarlarla başlattığımız Giresun Blog projemizle artık ilgilenemiyor olsak bile bu zamana kadar yazılmış olan birbirinden önemli yazıları sizlere arşivlemek istedik. Önemli bir kısmını da şehrimizin daha geniş kitlelerce tanıtımına destek olmak amacıyla Gezimingo seyahat sitesine aktardık. Dilerseniz birden fazla bağımsız yerel Giresunlular tarafından yönetilen sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Resmen bir serveti Çöp’e atıyoruz!

Bu başlığı duyunca ilk olarak aklınıza ekmek israfı gelebilir. Evet, ülkemizde yılda 1,4 milyar TL değerinde ekmeği çöpe atıyoruz, bu parayla da neler yapılabileceği (hasta hane, okul, köprü vs.) sık sık kamu spotuyla gündeme getiriliyor. Bizim için çok önemli bir kayıp olduğu aşikâr.

Fakat sizlere bu yazıda, özellikle Giresun’da yıllardır sorun olarak gördüğümüz ve nereye döküp ne yapacağımızı şaşırdığımız “Çöp’e” farklı bir bakış açısıyla bakmanızı sağlayacak bilgiler vermeye çalışacağım.

Birçoğunuzun İsveç’in Norveç’ten çöp ithal ettiği haberlerini duyduğunu düşünüyorum. Evet, İsveç sadece Norveç’ten değil Avrupa ülkelerinden yılda 800.000 ton çöp ithal ediyor. Dünyanın en saygın ekonomi dergilerinden biri olan Fortune geçen yıl bir haber yayınladı. Başlığı aynen şöyle: “Almanya, bir ülkenin çöpünün başka bir ülkenin hazinesi olduğunu kanıtlıyor.”  Öte yandan Paris’te bulunan 3 adet çöpten enerji üretim santralinden, Paris’in ihtiyacı olan elektriğin %50’sinin karşılandığını biliyor muydunuz?

cavuslu-cop-tesisi

Peki, nedir bu işin aslı? Evlerimizde bilinçsizce attığımız çöp temel olarak Organik (bitkisel ve hayvansal atıklar) ve İnorganik (plastik, cam ve metal gibi) maddelerden meydana gelir. Organik maddeler toprağa gömüldüğünde kısa sürede ayrışabilirken, inorganik maddelerin ayrışması 100-1000 yılı bulabilmektedir.

Yukarıda örnek verdiğim tarım, sanayi ve ekonomi anlamında dünyada öncü olan ülkeler bu çöpleri yakarak, fermente ederek enerji üretiyorlar. Bu enerjiyi de evlerinde, fabrikalarında, kamu binalarında elektrik ve ısınma amaçlı kullanıyorlar.

Gelelim bizim memlekete. Bazı kaynaklara göre Giresun’da kişi başı günlük üretilen çöp miktarı ortalama 0,77 kg ile 1,2 kg arasında değişmektedir. Biz bunu iyimser bir rakam olarak 1 kg/gün alalım. Son verilere göre Giresun nüfusu da 426.686 kişi.  Giresun’da bir yılda üretilen çöp miktarı 155.740 ton/yıl. Keşke yakın olsak da İsveç’e çöp ihraç etsek demek geliyor içimden.

Çünkü çöp bizim bir problemimiz, eğer ki biz halen bu milli servete problem gözüyle bakarsak onları toprağa gömmeye devam ederiz. Gelişmiş ülkeler enerjilerini doğaya minimum zarar vererek, dışa bağımlılığı azaltarak yenilebilir enerji ve geri dönüşüm yoluyla elde etmeye çalışıyor.

cavuslu-cop-tesisi

Türkiye’nin ithalatının yaklaşık dörtte birinin veya cari açığımızın % 70’inin enerji ithalatı olduğunu biliyor muydunuz? Ülkemizde de Adana ve Ankara illerinde bu teknoloji kullanılmaya başlandı. Acaba bizde 13 milyon TL harcadığımız Çavuşlu Katı Atık Düzenli Depo Bertaraf Tesisimizi bu maksatla kullanabilir miydik?

Bu yazıyı paylaşın
Yavuz Selim Karakuş
Yavuz Selim Karakuş

1986 yılında Giresun'un Tamdere köyünde doğdum. Bir kamu kurumunda Uzman olarak görev yapmaktayım.Ayrıca Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesinde Doktora eğitimi görmekteyim.

Articles: 4

14 Comments

 1. özel idare bınası kaca yapildı şmdi yıkılıp yeniden otele uygun yapilacak duydum buna ne dersiniz

 2. Bu çöpler geri dönüşümü yapılmalı Ankara mamak çöplüğü şu anda elektrik domates ve çilek uretilerek yok edilmeye başladı tesis bir an önce çevreye zarar vermeyecek şekilde çalıştırılması gerekiyor

 3. Cavusludaki tesisin neresine 13 milyon harcanmis guldurmeyin beni tamamlansa gam yemeyecem iki tane bina yapip icine copu bosalttilar ne ayristirmasindan bahsediyosunuz sadece birileri bu tesis uzerinden para yedi rant kapisi oldu bu tesis binalar 1 milyona yapildi desek kalan parayi kime yedirdiler allah bilir…

 4. Mutlaka yazıda bahsettiğiniz “çöp’e” atma kelimesiyle kastedilen enerji meselesinde haklısınız. Keşke çöp ile çöpe attığımız tek şey bu olsa. Adanın tam karşısına kocaman bir çöp yığınıyla bir yarım ada oluşturmak, adayı çöpe atmak değil mi? Sonra da diyoruz ki ‘karadenizin canlı barındıran tek adası Giresunda.’ Evet Giresunda ama kocaman bir çöp yığını tam karşısında. Yani bir yandan da turizm enerjimizi çöpe atıyoruz.

 5. cavuslu halkının fikrini sormadan insan haklarına aykırı bir yapıdır çöp tesisi.

 6. İstaç a.ş. bir incelemenizi isterim. Bakin en iyi yatirim insandir. Kaliteli insan yetisince atiklarimizi kaynagindan ayristirirsak o zaman cevremizi kurtarabiliriz.

 7. Bu çöpler geri dönüşümü yapılmalı Ankara mamak çöplüğü şu anda elektrik domates ve çilek uretilerek yok edilmeye başladı tesis bir an önce çevreye zarar vermeyecek şekilde çalıştırılması gerekiyor

 8. Cavusludaki tesisin neresine 13 milyon harcanmis guldurmeyin beni tamamlansa gam yemeyecem iki tane bina yapip icine copu bosalttilar ne ayristirmasindan bahsediyosunuz sadece birileri bu tesis uzerinden para yedi rant kapisi oldu bu tesis binalar 1 milyona yapildi desek kalan parayi kime yedirdiler allah bilir…

 9. Mutlaka yazıda bahsettiğiniz “çöp’e” atma kelimesiyle kastedilen enerji meselesinde haklısınız. Keşke çöp ile çöpe attığımız tek şey bu olsa. Adanın tam karşısına kocaman bir çöp yığınıyla bir yarım ada oluşturmak, adayı çöpe atmak değil mi? Sonra da diyoruz ki ‘karadenizin canlı barındıran tek adası Giresunda.’ Evet Giresunda ama kocaman bir çöp yığını tam karşısında. Yani bir yandan da turizm enerjimizi çöpe atıyoruz.

 10. özel idare bınası kaca yapildı şmdi yıkılıp yeniden otele uygun yapilacak duydum buna ne dersiniz

 11. İstaç a.ş. bir incelemenizi isterim. Bakin en iyi yatirim insandir. Kaliteli insan yetisince atiklarimizi kaynagindan ayristirirsak o zaman cevremizi kurtarabiliriz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2013-2015 yılları arasında Karadeniz'in en güzide şehirlerinden biri olan Giresun'u tanıtmak adına bağımsız yazarlarla başlattığımız Giresun Blog projemizle artık ilgilenemiyor olsak bile bu zamana kadar yazılmış olan birbirinden önemli yazıları sizlere arşivlemek istedik. Önemli bir kısmını da şehrimizin daha geniş kitlelerce tanıtımına destek olmak amacıyla Gezimingo seyahat sitesine aktardık. Dilerseniz birden fazla bağımsız yerel Giresunlular tarafından yönetilen sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.