2013-2015 yılları arasında Karadeniz'in en güzide şehirlerinden biri olan Giresun'u tanıtmak adına bağımsız yazarlarla başlattığımız Giresun Blog projemizle artık ilgilenemiyor olsak bile bu zamana kadar yazılmış olan birbirinden önemli yazıları sizlere arşivlemek istedik. Önemli bir kısmını da şehrimizin daha geniş kitlelerce tanıtımına destek olmak amacıyla Gezimingo seyahat sitesine aktardık. Dilerseniz birden fazla bağımsız yerel Giresunlular tarafından yönetilen sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Ordu’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Birbirinden Turistik Yerler

Karadeniz’in görülmeye değer şehirlerinden biri olan Ordu, büyüleyici doğası ve birbirinden ünlü yerleri ile öne çıkmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin en kalabalık otuzuncu şehri ünvanını elinde bulunduran Ordu’da görülmeye değer pek çok şelale, vadi ve yayla bulunmaktadır. Her mevsim ilgi odağı olan şehir, kültürel yapısı ve zengin tarihiyle beraber pek çok keşfedilmeyi bekleyen destinasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Ordu turistik yerler, kente giden gezginlerin keyifli vakit geçirmelerini sağlamaktadır.

Boztepe

Boztepe, Ordu denilince akla ilk gelen yerlerden biridir. Şehri kuşbakışı görmeye imkân tanıyan Boztepe, 530 metrelik yüksekliği ile birlikte muhteşem bir manzaraya sahiptir. Üzerinde yer alan sosyal tesiste ziyaretçilerin keyifli vakit geçirebilecekleri olanaklar bulunmaktadır. Hediyelik eşya dükkânı, kafeterya ve restoran gibi imkanların sunulduğu Boztepe’de yürüyüş yapılabilecek uygun yollar da yer almaktadır. Çocuklar için bir oyun parkının da yer aldığı Boztepe’nin bir başka özelliği ise yamaç paraşütü aktivitelerine ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Teleferik aracılığı ile ulaşılan Boztepe fotoğrafçılık aktiviteleri için de idealdir.

Ordu Etnografya Müzesi

Ordu Etnografya Müzesi, şehrin kültürünü keşfetmek isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gerektiği yerlerden biridir. Paşaoğlu Konağı adıyla bilinen bir yapı üzerinde hizmet veren müze 1987 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlamaya devam etmektedir. İki katlı olarak gezilebilen müzenin giriş katında idare bölümü, birinci katında etnografik eserlerin sunulduğu salon bulunmaktadır. Müzenin üst katı ise geleneksel Ordu evi şeklinde düzenlenmiş durumdadır. Müzede Ordu’nun kültürüne damga vuran kıyafetler, araç gereçler ve günlük kıyafetler sergilenmektedir.

Çambaşı Yaylası

Ordu’nun bir başka turistik yerlerinden biri de Çambaşı Yaylası’dır. Şehir merkezinden 60 kilometre uzaklıkta bulunan yayla, 1850 metrelik rakıma sahiptir. Şifalı suları ile ünlü olan yayla, 1991 yılında turizme kazandırılmıştır. Alabildiğince yeşilliklerden oluşan yayla, doğa sporları için oldukça uygundur. Özellikle trekking ve yaban hayat gözlemciliği için ideal olan yayla, yaz aylarında piknik severlerin buluşma noktasıdır. Yayla, kış aylarında da bünyesinde bulunan kayak merkezi ile cazibe merkezi hâline gelmektedir.

Taşbaşı Kilisesi

Ordu’nun zengin tarihine tanıklık etmek isteyenlerin mutlaka görmesi gerektiği Taşbaşı Kilisesi, şehrin merkezinde yer almaktadır. 1853 senesinde inşa edilen kilisenin, o dönemlerde bölgede yaşayan Rumlara hizmet verdiği bilinmektedir. Kesme taştan inşa edilen kilise, günümüzde oldukça sağlam bir şekilde ulaşmıştır. 2000 senesinde restorasyondan geçirilen yapı, görülmeye değer mimarisiyle ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Yason Burnu

Yason Burnu, Ordu’nun turistik yerlerinden biri konumundadır. Perşembe ilçesinde bulunan Yason Burnu, sahip olduğu doğal güzelliğinin yanı sıra köklü bir tarihi de bünyesinde barındırmaktadır. Üzerinde bulunan Yason Kilisesi adeta bunu kanıtlar niteliktedir. 1868 senesinde yaptırılan kilisenin Rum ve Gürcü Hristiyanlar tarafından inşa ettirildiği bilinmektedir. Yason Burnu, özellikle Karadeniz manzarasını görmek isteyenler için oldukça uygun bir destinasyon olarak öne çıkmaktadır. Serin havası, etkileyici atmosferi ve yemyeşil görüntüsüyle Ordu’nun turistik yerleri arasında sıralanmaktadır.

Ulugöl Tabiat Parkı

Ulugöl Tabiat Parkı, Ordu’nun doğasını keşfetmek isteyenlerin buluşma noktalarından biridir. 2009 senesinde Tabiat Parkı olarak ilân edilen destinasyon gürgen, kızılağaç ve fındık ağaçlarıyla çevrilmiş durumdadır. Etrafının gür ormanlarla kaplı olduğu Ulugöl Tabiat Parkı, günübirlik piknik, yürüyüş ve bisiklet turu gibi aktivitelere ev sahipliği yapmaktadır. Çocuklar için de eğlenceli vakit geçirilebilecek alternatiflerin bulunduğu parkta büfe, çeşme ve kamelya gibi donanımlar da bulunmaktadır.

Perşembe Yaylası

Ordu’nun bir başka yeşil yerlerinden biri de Perşembe Yaylası olarak öne çıkmaktadır. Menderesleriyle ünlü yayla, 1991 yılında turizme kazandırılmıştır. Aybastı ilçesi yakınlarında bulunan yaylada temmuz aylarında çeşitli şenlikler düzenlenmektedir. Bu kapsamda folklor gösterileri, konserler ve kültürel etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Kartpostalları aratmayan manzarasıyla dikkat çeken Perşembe Yaylası, Ordu’nun görülmeye değer yerlerinden biri konumundadır.

Gaga Gölü

Gaga Gölü, aynı zamanda “Grago” ismiyle de bilinmektedir. Ordu’nun Fatsa ilçesinde bulunan doğal güzelliğin heyelan sonucunda oluştuğu düşünülmektedir. Doğal afet sonucunda farklı boyutlarda oluşan çukurların yağmur yağışlarıyla dolmasıyla birlikte Gaga Gölü’nün ortaya çıktığı bilinmektedir. Çevresinde bol bol  yürüyüş yapılabilen Gaga Gölü’nde aynı zamanda deniz bisikleti kiralayarak eşsiz anlara tanıklık edilebilmektedir. 

Bu yazıyı paylaşın
Giresun Blog
Giresun Blog

Giresun Blog, şimdi Giresun'u keşfedebileceğiniz kapsamlı bir şehir rehberine dönüştü. Mekanları keşfedin, yazıları okuyun ve alışveriş yapın!

Articles: 99

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2013-2015 yılları arasında Karadeniz'in en güzide şehirlerinden biri olan Giresun'u tanıtmak adına bağımsız yazarlarla başlattığımız Giresun Blog projemizle artık ilgilenemiyor olsak bile bu zamana kadar yazılmış olan birbirinden önemli yazıları sizlere arşivlemek istedik. Önemli bir kısmını da şehrimizin daha geniş kitlelerce tanıtımına destek olmak amacıyla Gezimingo seyahat sitesine aktardık. Dilerseniz birden fazla bağımsız yerel Giresunlular tarafından yönetilen sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.