Ordu - Giresun Havalimanı Projeler Sorunlar

Adı da Ordu Havaalanı olsun o zaman

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Deniz üzerine inşa edilen dünyanın ikinci, Avrupa’nın ve Türkiye’nin ilk havaalanı olma özelliği taşıyan Ordu-Giresun Havaalanı için geri sayım devam ediyor. Geçtiğimiz yıl açılması planlanan havaalanının açılışı ivediklikle ertelenmeye devam ediyor.

Ordu-Giresun Havaalanı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın

Açılışı en son Mart 2015 tarihine ertelenen havaalanında tarifeli uçuşların Ordu Valisi’nin son açıklamasıyla Mayıs ayına sarkabileceği belirtilmişti. Hemen ardından Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na çıkarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü ve havalimanı hakkında yeni gelişmeler yaşanmasına vesile oldu.

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla Ordu-Giresun Havaalanı için 50 Milyon Liralık ek ödenek daha çıkarıldı. Ödeneğin çıkarılma sebebi ise doldurulan havalimanı arazisindeki boş kalan su dolu bölgeler. Erdoğan’ın talimatıyla bu boşluklar da doldurularak kapatılacak. Bu işlem yüzünden havalimanının açılışının uzayacağı garanti olmuş oldu. Ama yine de siyasilerin çoğu Mart ayında açılacak diye açıklamalarda bulunuyorlar.

Deniz üzerine kurulan Ordu-Giresun Havaalanı'nın havadan görüntüsü. Birkaç ay içinde açılıyor #giresunblog

Fatih Özdemir (Fozdemir) (@fozdemircom) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Giresun filmi izlemeye devam ediyor!

Ordu Valisi, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ordu milletvekilleri üçgeninde devam eden açılış tarihleri tartışmasında Giresun sessiz kalmaya devam ediyor. Yapımı devam eden Ordu-Giresun Havaalanı inşaatını gezen ve son durum hakkında basın açıklaması yapan Giresunlu siyaset adamı neredeyse hiç yok. Bütün basın açıklamalarını inşaat boyunca tamamen Ordulular’dan aldık.

Giresunlu siyasetçiler havaalanını resmen Ordu’ya bırakmış durumda. İl sınırları olarak da Ordu’nun Gülyalı ilçesinde bulunan Ordu-Giresun Havaalanı’nın sadece isminde varız diyebiliriz. Zaten hala Giresun adının geçiriliyor olması da büyük bir şans.

Bir Giresunlu olarak bu konuda duymuş olduğum rahatsızlığı buradan sizlere ifade etmek istiyorum. O yüzden yazımın başlığını ilgi çekici tutmak istedim. Bu başıboşluk eminim ki tarifeli uçuşların başlamasının ardından büyüyerek devam edecek. En basitinden biletlerimizin üzerinde Ordu yazacak. Uçaklardan inip terminal binasına girdiğimizde “Ordu’ya Hoşgeldiniz – Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz” yazılarıyla karşılanacağız. Tepkim kesinlikle Ordu’ya karşı değil, yanlış anlaşılmasın. Benim tepkim şehrimizdeki ilgisizliğe ve boş verilmişliğe karşıdır.

Sizlerin de konuyla ilgili görüş ve fikirlerinizi bu yazının altına bekliyorum.

Havaalanımız umarız iki şehir için de hayırlı olur!

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.