Seyahat Ordu - Giresun Havalimanı Ordu-Giresun Havaalanı Türkiye'de bir ilk

Ordu-Giresun Havaalanı Türkiye’de bir ilk

-

Ordu - Giresun Havaalanı havadan
Ordu – Giresun Havaalanı havadan

Ordu’nun Gülyalı ve Giresun’un Piraziz ilçeleri arasındaki bölgede deniz doldurularak yapılmakta olan Ordu-Giresun Havaalanı projesinin fikri birkaç yıl öncesine değil, 1970 yıllara kadar dayanmaktadır.

Ordu-Giresun Havaalanı Türkiye'de bir ilk 2

İlk olarak 1970 yılında kurulması vaad edilen Ordu-Giresun Havaalanı’nın temeli, geçtiğimiz yıllarda Ulaştırma Bakanı ve İçişleri Bakanı tarafından atıldı. Türkiye’nin denize kurulacak ilk havaalanı olacak olan Ordu-Giresun Havaalanı‘nın bir benzeri de Japonya’da bulunmaktadır. Japonya’nın Osaka Körfezi’nin 5 kilometre açığındaki havaalanı 1994’te inşa edilmiş.

Ordu-Giresun Havalimanı ile ilgili bazı teknik bilgiler ise şöyle;

  • Ağırlığı 2-8 ton arasındaki kayalarla deniz doldurulacak, ardından 7 bin 435 metre uzunluğunda, ortalama 5.5 metre yüksekliğinde koruyucu mendirek inşa edilecek.
  • Havaalanını Karadeniz’in dalgalarından koruyacak mendirek için 8.5 milyon ton taş kullanılacak.
  • Tamamlandığında Türkiye’nin 52. havaalanı olacak.
  • Havaalanının yapımı boyunca yılda ortalama 500 kişi istihdam edilecek.
  • Mendireğin içinde kazanılacak 1 milyon 770 bin metrekarelik alana pist yapılacak.
  • Pist inşaatı için deniz 19 milyon 850 bin ton taşla doldurulacak. Denize 190 adet, bin 300 ton çelik boru kazıklar çakılacak.
  • Yolcu kapasitesi hedefi 2 milyon kişi.
  • Maliyet yaklaşık 144 milyon lirayı bulacak.

Ordu - Giresun Havaalanı
Ordu – Giresun Havaalanı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, temel atma töreninde temsilcilerden işin 528 iş gününde tamamlanması için söz almıştı. Yıldırım, aynı zaman da 528 sayısının ilk iki rakamının (52) Ordu’nun ve son iki rakamı da (28) Giresun’un plakası olduğuna dikkat çekerek havaalanının adının “528 Ordu-Giresun Havaalanı” olması yönünde fikir beyan etmişti.

Havaalanı hem Ordu hem de Giresun halkının taleplerini karşılamak için gün saymaktadır. Havaalanının bittiği zaman, üniversite öğrencilerinin yoğun olarak bulunduğu Ordu ve Giresun illerini düşündüğümüzde, bu projeye en çok sevinecek kesimin öğrenciler olduğunu belirtebilirim. Üniversitelere birçok yerden öğrencilerin toplandığını biliyoruz. Kimimiz yakın kimimiz uzak yerlerden eğitimimiz için buralara geldik. Ben kendi adıma konuşacak olursam İstanbul’dan buraya gelirken 16 saat yol çekmekteyim. Trabzon ve Samsun’da bulunan havaalanlarından gitmeye kalktığımızda ise uçak biletimizin fiyatının yanına birde servis paralarını eklemek zorunda kalıyorduk. Fakat Ordu-Giresun Havaalanı bittiğinde bu sorun artık ortadan kalkacak.

Ayrıca havaalanı, hem Ordu hem de Giresun illerinin gelişmesine çok büyük katkı sağlayacaktır.

Ordu-Giresun Havaalanı Türkiye'de bir ilk 3
Eda İlhan
17 Mart 1992’de İstanbul’da doğdu. Aslen Samsun’lu fakat İstanbul’da yaşıyor. Giresun Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümü öğrencisidir. İlköğretim ve lise hayatımı İstanbul’da tamamladı. Gezmek,kitap okumak, doğayla iç içe olmak hobileri arasında büyük bir yer kaplamaktadır.

7 YORUMLAR

  1. hava alanı ıle ılgılı sıyası veya sivil toplum kuruluslarımız halkı konusunda hıc medya da yada yazılı basında dıkkat cekmıyorlar gibi geliyor …. yanlışsam duzeltin arkadaslarr ..

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

En Çok Yazanlar

Ordu-Giresun Havaalanı Türkiye'de bir ilk 12
19 YAZILAR11 YORUMLAR
Ordu-Giresun Havaalanı Türkiye'de bir ilk 14
13 YAZILAR7 YORUMLAR
Ordu-Giresun Havaalanı Türkiye'de bir ilk 15
12 YAZILAR1 YORUMLAR

En Çok Okunanlar

Ordu-Giresun Havaalanı Türkiye'de bir ilk 16

Giresun 2015 Tanıtım Filmi – Yeni Versiyon

21
Giresun Belediyesi tarafından hazırlanan Yaşatan ve Yaşayan Şehir: Giresun temalı tanıtım filmi gelen talepler doğrultusunda revize edilerek yeniden yayınlandı!

Bunlar da ilgini çekebilirSenin İçin
Sana özel öneriler

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Giresun Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.