Görele Sorunlar Trabzon

Meşhur Çavuşlu Ekmeğini Trabzon mu çaldı?

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yıllardır tartışılan konulardan biridir Çavuşlu Ekmeği. Sadece ekmek olsa yine iyi. Yıllardır Trabzon ile aramızda hep bir ürün çalma feryadıdır kopar gider.

Görele’nin Çavuşlu beldesine özgü bu taş fırın ekmeğinin kendine has bir tadı ve dayanıklılığı var. Türkiye’nin çoğu yerinde üretildiği için, özellikle Trabzon’un Vakfıkebir ilçesine özgü bir lezzet olarak bilinse de, aslı Çavuşlu’da üretilmektedir. Fakat Türk halkı ekmeği Vakfıkebir’den tanıyor.

“Peki neden böyle?” diye sordum kendi kendime ve başladım sorunları bulmaya. Sonuçlarını ise geçtiğimiz günlerde Giresun’un sorunlarına yönelik Giresun Üniversitesi Arge Koordinatörlüğü’nce düzenlenen Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) etkinliğinin Görele ayağında Kaymakam ve Belediye Başkanlarının huzurunda kamuoyu ile paylaştım. Tabi bir yaşanmış olay ile;

Biliyorsunuz ki Giresun – Trabzon seferi yapan otobüslerin mola yerleri genelde Çavuşlu’daki ekmek fırınları oluyor. Günlerden bir gün Trabzon Havalimanı üzerinden İstanbul’a gitmek üzere gecenin bir yarısı yola çıktım. Bizim verdiğimiz mola boyunca uğradığımız fırın da her zamanki gibi hiç boş kalmadı. Araçtaki çoğu kişi ekmek almak için fırına girdi. Kokusu da öyle güzel geldi ki, dayanamadım ve hiç aklımda yokken ben de alma kararı aldım. Fakat bir anda almaktan vazgeçtim. Çünkü fırının içindeki ustalar hiçbir şey yokmuş gibi elinde sigarayla hamur açıyordu. Gördüğüm bu hijyenik manzaradan sonra tekrar araca geri döndüm.

Bu olayı da Görele’de gerçekleşen bu etkinlikte anlattım. Ben anlatmadan önce Çavuşlu Belediye Başkanı mikrofonu alarak Çavuşlu ekmeğinin Trabzonlular tarafından çalındığını ve bir an önce coğrafi işaret hakkının alınması gerektiğine yönelik açıklamada bulunmuştu. Hemen arkasından sözü ben aldım ve fırınların denetlenmediğine yönelik bir eleştiride bulundum. Vakfıkebir’deki modern ve temiz fırınların karşısında Çavuşlu ekmeğinin gelişerek pazar payını arttırma şansı neredeyse hiç yok. Bunu da uygun bir dille anlatmaya çalıştım fakat sayın Çavuşlu Belediye Başkanı buna çok alındı.

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar derler ya aynen öyle. Etkinlik sonunda belediye başkanı bana “Fatih Bey, o konunun yeri burası değildi” diyerek azarlayınca, ben de bu yazıyı yazma gereği duydum. Sansasyonel bir başlık attım ki biraz fazla okunsun diye. Konunun yeri orası değil de neresi sayın başkan?

Farkındaysanız attığım başlığa rağmen Trabzonluları eleştiremedim bile? Neden eleştirelim ki? Çünkü adamlar her konuda en iyisi olsun diye çabalıyor. Kamuoyu yaratıyor ve tanıtımlarını çok iyi yapıyorlar. En azından bir vizyonları var. Baksanıza, biz en iyisi olsun diye çabaladığımızda azar yiyoruz. Sonra da Çavuşlu ekmeğini Trabzonlular çaldı derler. Çalarlar tabi!

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.