Görele Sorunlar Trabzon

Meşhur Çavuşlu Ekmeğini Trabzon mu çaldı?

Yıllardır tartışılan konulardan biridir Çavuşlu Ekmeği. Sadece ekmek olsa yine iyi. Yıllardır Trabzon ile aramızda hep bir ürün çalma feryadıdır kopar gider.

Görele’nin Çavuşlu beldesine özgü bu taş fırın ekmeğinin kendine has bir tadı ve dayanıklılığı var. Türkiye’nin çoğu yerinde üretildiği için, özellikle Trabzon’un Vakfıkebir ilçesine özgü bir lezzet olarak bilinse de, aslı Çavuşlu’da üretilmektedir. Fakat Türk halkı ekmeği Vakfıkebir’den tanıyor.

“Peki neden böyle?” diye sordum kendi kendime ve başladım sorunları bulmaya. Sonuçlarını ise geçtiğimiz günlerde Giresun’un sorunlarına yönelik Giresun Üniversitesi Arge Koordinatörlüğü’nce düzenlenen Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) etkinliğinin Görele ayağında Kaymakam ve Belediye Başkanlarının huzurunda kamuoyu ile paylaştım. Tabi bir yaşanmış olay ile;

Biliyorsunuz ki Giresun – Trabzon seferi yapan otobüslerin mola yerleri genelde Çavuşlu’daki ekmek fırınları oluyor. Günlerden bir gün Trabzon Havalimanı üzerinden İstanbul’a gitmek üzere gecenin bir yarısı yola çıktım. Bizim verdiğimiz mola boyunca uğradığımız fırın da her zamanki gibi hiç boş kalmadı. Araçtaki çoğu kişi ekmek almak için fırına girdi. Kokusu da öyle güzel geldi ki, dayanamadım ve hiç aklımda yokken ben de alma kararı aldım. Fakat bir anda almaktan vazgeçtim. Çünkü fırının içindeki ustalar hiçbir şey yokmuş gibi elinde sigarayla hamur açıyordu. Gördüğüm bu hijyenik manzaradan sonra tekrar araca geri döndüm.

Bu olayı da Görele’de gerçekleşen bu etkinlikte anlattım. Ben anlatmadan önce Çavuşlu Belediye Başkanı mikrofonu alarak Çavuşlu ekmeğinin Trabzonlular tarafından çalındığını ve bir an önce coğrafi işaret hakkının alınması gerektiğine yönelik açıklamada bulunmuştu. Hemen arkasından sözü ben aldım ve fırınların denetlenmediğine yönelik bir eleştiride bulundum. Vakfıkebir’deki modern ve temiz fırınların karşısında Çavuşlu ekmeğinin gelişerek pazar payını arttırma şansı neredeyse hiç yok. Bunu da uygun bir dille anlatmaya çalıştım fakat sayın Çavuşlu Belediye Başkanı buna çok alındı.

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar derler ya aynen öyle. Etkinlik sonunda belediye başkanı bana “Fatih Bey, o konunun yeri burası değildi” diyerek azarlayınca, ben de bu yazıyı yazma gereği duydum. Sansasyonel bir başlık attım ki biraz fazla okunsun diye. Konunun yeri orası değil de neresi sayın başkan?

Farkındaysanız attığım başlığa rağmen Trabzonluları eleştiremedim bile? Neden eleştirelim ki? Çünkü adamlar her konuda en iyisi olsun diye çabalıyor. Kamuoyu yaratıyor ve tanıtımlarını çok iyi yapıyorlar. En azından bir vizyonları var. Baksanıza, biz en iyisi olsun diye çabaladığımızda azar yiyoruz. Sonra da Çavuşlu ekmeğini Trabzonlular çaldı derler. Çalarlar tabi!

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

16 Yorum

 • Açıkçası Çavuşlu Ekmeği ile Vakfıkebir Ekmeğini lütfen karıştırmayın benim için önemli olan tat rekabeti iki vilayetin böyle kavga etmeleri mantıksız

 • Trabzon her şeyi çalar sanırsın Karadeniz de sadece Trabzon var bize her yer Trabzon diyorlar ya elinden gelseler Türkiye yi Trabzon A bağlayacaklar oy asi ye türküsünü çalmaya çalıştılar, çavuşlu ekmeğini çalmaya çalıştılar, Görele yi bile almaya çalışıyorlardıı kemençe yi sanatçılarımızı kıskandınları için ne diyim Trabzon lu bazı kişilerde beyin vücutu terk etmiş

 • has etmiş her yerin yeri zamanı vardır.. çavuşlu ekmeğini hijenliği düşünüyorsa eline mikrofonu alup ekmekten bahsederdi şikatet için mikrofonda değil bir kenarda sözlü veya yazılı orarak kağıdı başkana verirdi veya belediyeye gelip dilekçe verirdi.. orada ucuz kahramanlığa soyunmuştur başkan konuda haklı…yeri değildi fatih bey. ama diğer konuda bütün fırınları ve belediyeyi zan altına bırakmanızda doğru değil keşke bizzat belediyeye veya başkana söyleseydinizde bu şekilde basın önünde olmasaydı

 • Bu yapılan haber Çavuşlu Ekmeğine ne kadar sahip çıktığımızı yada çıkmadağımızı belirlemez ama haberin içeriğinde çarpıcı bir dille anlatılan Ekmek Fırınlarında çalışan personelin müşteri önünde davranışları ve çalışma koşulları gibi pek çok konuda daha duyarlı olması, Fırın sahiplerinin bu konularda daha hassas yaklaşması ve en önemlisi Çavuşlu Belediyesi Zabıta Amirliğinin bu konu hakkında inceleme başlatması ve fırınlarımızı peryodik olarak denetlemesidir. Ekmek Çavuşlu'nun bir değeri ve geçim kaynağıdır. Bu bahsi konu gibi basit olaylarla Çavuşlu Ekmeğinden men edilemez. Bizi bu konuda hassas davranmaya yönlendiren editörümüz Fatih Özdemir'e teşekkür eder çalışmalarında başarılar dilerim…

 • Yazıda en beğendiğim kısmı olduğu gibi aktarıyorum:

  “Farkındaysanız attığım başlığa rağmen Trabzonluları eleştiremedim bile? Neden eleştirelim ki? Çünkü adamlar her konuda en iyisi olsun diye çabalıyor. Kamuoyu yaratıyor ve tanıtımlarını çok iyi yapıyorlar. En azından bir vizyonları var. Baksanıza, biz en iyisi olsun diye çabaladığımızda azar yiyoruz. Sonra da Çavuşlu ekmeğini Trabzonlular çaldı derler. Çalarlar tabi!”

 • 1. O toplantıda ben de vardım. Bilmezsek sadece konuşuruz. Çavuşlu’da veya Görele’de fırınlar her yıl, bir program çerçevesinde, alenen veya gizli olarak Görele İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce denetlenir. Denetimlerde arkamızda davul zurna çalmadığından bunu duyamazsınız. O öğrenci de duyamaz. Belediye ruhsat yönünden denetler İlçe Tarım gıda yönünden. Fırınlara sormak lazım İlçe Tarım’dan hiç denetime geldilermi diye. Cezaların meblağı yüksektir ve bir kaç tanesi yiyecekken son anda direkten dönmüşlerdir. Şu an Çavuşlu’da istediğiniz fırından gönül rahatlığıyla ekmek alıp yiyebilirsiniz. Çünkü siz vitrini görüyorsunuz biz içini.
  2. Yolcuların veya bir başkasının hamur açma yerine geçmesi yasaktır. Toplantıda söylenen ekmeği satanın sigara içtiğiydi şimdi fırında ustaların hamur açarken sigara içtiği iddiası var. Eğer bu doğruysa kapalı alanda sigara içme yasağından ceza kesilir. Bunuda kolluk kuvvetleri, belediye zabıtaları veya encümenleri, TAPDK, mahalli mülki amir yapar.
  3. Farzedinki gıda ile ilgili bir sorun var ve şikayet edeceksiniz bunun yeri toplum değil toplantı değil, ALO 174 hattıdır. Çünkü gıdanın kendine has bir durumu vardır. Bunu, işin içinde olmadan anlayamazsınız. Açarsın telefonu söylersin ters giden durumu aynı gün gidilip bakılır. Çavuşlu’da fırın bir tane değil, hepsinde ters giden bir durum algısı oluşturursunuz o zaman toplumda. Ekmek almasak mı acaba diye sordurursunuz bilinçaltlarına.
  4. Sonuncu olarak da o ekmek ben bildim bileli Çavuşlu Ekmeği diye geçer. Çok adamı olan çok ses çıkarır. Adı, Vakfıkebir veya Trabzon Ekmeği olabilir ama keser döner sap döner gün gelir hesap döner bir bakarsınız Çavuşlu Ekmeği olur.

  • Belki hatirlayan vardir. Otobusler eskiden 2 tane ekmek firininda dururlardi. Bir tanesi Gorallar, digeri de hemen yanindaki Deniz. Gorallar o bolgenin en populer firiniydi. Sonrasinda mezarligin orada bir firin daha acildi ama populerlik yakalamasi uzun zaman aldi. Cunku gorallarin en buyuk musterisi Ulusoy otobus isletmeleriydi. metro kurulup sefere baslayinca da deniz firininda durmaya basladi. O yillarda Trabzon-Rize tarafindan karayolu tasimaciligi %90 oraninda otobus %10 oraninda ucak ile yapiliyordu. Cunku ucak seferleri az ve pahaliydi. Karayolu tasimaciliginda ise trabzon sefer sayisi olarak ilk siradaydi. cunku bircok buyuk firma rize ye sonradan gitti.

   Cavuslu Trabzon il sinirina cok yakindir. Goreleye de ortalama 15dk uzaklikta. Bu ekmek muhabbetleri ciktiginda ise Cavuslu kucucuk bir ilceydi. Sahildeki bina sayisi parmak ile sayiliyordu. Trabzondan gelen otobusler de bu 2 firinda durarak yolcularin ekmek almasina olanak sagladi. hatta is oyle bir boyuta geldiki soforlere ekmek siparisi verenlerde oldu. hatta soforler sadece 1 bagaji ekmek doldurup otogarda satmaya basladi. bunu bizzat ankarada gormustum.

   simdi ekmegi goren ve cavusluyu bilmeyen birisi, bu ekmegi nerden aldin dediginde trabzondan geldi demesi zaten akillarda oyle bir isim kalmasina yeter. Birde vakfikebirde ayni tarzda ekmek yillardir yapilir. hatta ordudan hopaya butun karadenizde. vakfikebirden kocaeli-gebze tarafina da cok goc olmustur. orada acilan firinlarda bu tarz ekmek yapildi ve ismine “trabzon ekmegi” “vakfikebir ekmegi” denildi. bir nevi pazarlama sekli oldu. hani vardi ya “artvin seyahat” “yesil artvin seyahat” “hakiki artvin seyahat” “oz hakiki artvin seyahat” gibi. Tabelalara bakarsanizda hep ayni resim kullanildi. Sonucta cavusludan alinan ekmek ile vakfikebir veya baska bir sehirden alinan o tarz ekmegin goruntusu ayni. milletin aklinda bu sekilde yer etmistir.

   Alisa gelinmis bir isim baska bir isme donmesi cok cok zordur.

   Ben Trabzonluyum. Ama bu ekmegi hep cavuslu dan almisimdir. sorana da her zaman cavusludan aldim demisimdir. Cok kalabalik olmadigi surece hep cavuslu girisindeki firindan almisimdir. Alternatif olarak da Bulancak ordu tarafindan cikisinda sagda bulunan kirimli dan almisimdir.

 • Sizin soylemlerinize katilmamak mumkun degil. Giresunda acik olan firinlarin %60 vakfikebir olarak ismini koyuyor. Bizim milliyetcilik anlayisimiz sadece topal osmanin torunuyuz o kadar, eylem hic yok😊 topal osmanin torunu tuttugunu koparir farkinda degiliz. Trabzonun yaylalarinda bile tahribat yok en cahili bile trabzonu dusunur. Kime oy verdigimizi iyi bilmeliyiz. Mesela 5 yildir cotanak arena projesi var 50 yillik ruya (egribel) gercek olacaksa bir 50 yil daha uykuya dalmayalim. Niye arena niye topal osman stadi yada 47 nci alay koymuyoruz? Burada bile etiket olmayi beceremiyoruz meselaaaa

 • Merhaba Fatih kardeş bende bir Çavuşluluyum ve o toplantıda da bulunmuştum. Yazmış olduğunuz yazının gerçekliği ve önemi hakkında hiçbir şüphe yoktur. Başkanımız yaptığı konuşmada ekmeği savunmaya çalışmıştır haklı olarak ama tabi toplantı sonrası aranızdaki diyaloğu bilmiyordum. Konunun blogda da o toplantıda da dile getirmenize sevindim ve isterimki her ortamda gündem olsun.Bizlerde yine birer Giresun evladı olarak her ne kadar Başkanın tavrı yanlış olsada ekmeğimize beraber sahip çıkalım. Ekmek Çavuşlu ekmeğidir Çavuşlu Giresunun bir değeridir…

 • Evet işte Babana Rahmet denilecek bir haber.Nihayet Giresun aşığı biri çıktı da doğruları yazdı.Birde iş güzar bir çok GİRESUN’lu fırıncılar da utanmadan fırınlarına Trabzon ekmeği diye tabela asıyor.
  Bizim Fırıncılar da böyle yapınca Trabzonlu ları tebrik etmekten başka çarede kalmıyor.

  • Benim çocukluğumda çavuşlu ekmeği olarak bilirdik, şimdide yavaş yavaş Tirebolu 42 nu maralı çayımız elden gidiyor

%d blogcu bunu beğendi: