Giriş Yap

Giresun Blog

Giresun Blog'da yazarlar Giresun'un tarihini, kültürünü, yaşamını, projelerini ve sorunlarını anlatıyor, sosyal medyada onbinlerle paylaşıyor.
Meryem Ana Kaya Tapınağı (Kaya Kilise)’den ilk görüntüler

Meryem Ana Kaya Tapınağı (Kaya Kilise)’den ilk görüntüler

Giresun Meryem Ana Tapınağı - Taş Kilise
Giresun Meryem Ana Tapınağı – Taş Kilise

Giresun, binlerce yıllık geçmişinden hatıra kalan Kaya Kilise‘sine kavuşuyor. Giresun Valiliği tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda gün yüzüne çıkarılan, Karadeniz Sahilyolu üzerinde Giresun Atatürk Meydanı’na 1km uzaklıkta bulunan Meryem Ana Kaya Tapınağı yapılan restorasyonun ardından turizme açılmaya hazırlanıyor. Henüz ziyarete açılmamasına rağmen özel izin alarak sizler için erkenden gidip keşfettim ve fotoğrafladım : )

Damlayan sular nedeniyle kendimi bir anda Yerebatan Sarnıcı’a girmiş gibi hissettiğim tapınak ilk girişte üzerinizde etkileyici bir izlenim bırakıyor. Çünkü kimse, ben de dahil, orada bu derece büyük bir yapının olabileceğini düşünmüyordu.

Damlayan suların normalde daha fazla olması gerekiyordu. Fakat Valilik, çalışmalar sırasında buranın çatısını da onarmış ve su yolu yaparak kayalardan gelen suyun % 80’ini kesmiş.

Çok eskiden Karadeniz sularının bu kilisenin duvarına çarptığı ve insanların kayıklarla gelip burada durakladıkları söyleniyor. Tapınağın hemen dışındaki kayanın halat bağlanacak biçimde oyulmuş olması bunu zaten ispatlar nitelikte. İçeriye girdiğinizde altı cam bir zemin sizi karşılıyor. Orada da rahiplerin mezarlarının bulunduğu söyleniyor.

Tadilatı tamamlanan tarihi eserimiz, ne yazık ki şuan ziyarete kapalı. Sebebini biz de bilmiyoruz :)

Bunu Paylaşın

Fatih Özdemir

Tüm Yazıları: Fatih Özdemir

Giresun Blog Proje Yöneticisi - 10 yıldır blog yazıyor, arada video çekiyor, her fırsatta geziyor ve freelance dijital projeler tasarlıyorum.

Yorumlar (5)

 • slby
  26 Haziran 2016 at 02:54 Reply

  sırf dışı restore edilmedi diye nasıl bir güzelliği kaybediyor ilimiz, giresun bu kadar doğal güzelliğinin kıymetini bilmiyor cidden girişi ücretli olsa dahi tatmin edici olur bence çünkü yol üstünde ?? en azından benim gibi düşünen meraklısı vardr

 • Yaşar Altıyaprak
  20 Mart 2016 at 10:58 Reply

  çok güzel giresunun tanıtımı için

 • keklik
  21 Şubat 2016 at 17:20 Reply

  Cok saçma bişey iç oraya gidilirmi ya

 • Lale Altıntaş
  16 Ocak 2014 at 17:50 Reply

  2.fotoğrafta girişteki merdivenler ve kırmızı tuğlalar eski dokuya hiç uymamış.Restorasyon kime yaptırılıyor bilmiyorum ama yapılırken eskiye uyumlu olmasına özen göstermek gerekiyor.

 • Furkan Özcan
  12 Ocak 2014 at 20:36 Reply

  Helal olsun sana Fatih yine yapmışsın yapacağını :) Gelince bir özel izin de ben alıp gezeyim artık :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.