Seyahat Mekanlar Meryem Ana Kaya Tapınağı (Kaya Kilise)'den ilk görüntüler

Meryem Ana Kaya Tapınağı (Kaya Kilise)’den ilk görüntüler

-

Giresun Meryem Ana Tapınağı - Taş Kilise
Giresun Meryem Ana Tapınağı – Taş Kilise

Giresun, binlerce yıllık geçmişinden hatıra kalan Kaya Kilise‘sine kavuşuyor. Giresun Valiliği tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda gün yüzüne çıkarılan, Karadeniz Sahilyolu üzerinde Giresun Atatürk Meydanı’na 1km uzaklıkta bulunan Meryem Ana Kaya Tapınağı yapılan restorasyonun ardından turizme açılmaya hazırlanıyor. Henüz ziyarete açılmamasına rağmen özel izin alarak sizler için erkenden gidip keşfettim ve fotoğrafladım : )

Meryem Ana Kaya Tapınağı (Kaya Kilise)'den ilk görüntüler 14

Damlayan sular nedeniyle kendimi bir anda Yerebatan Sarnıcı’a girmiş gibi hissettiğim tapınak ilk girişte üzerinizde etkileyici bir izlenim bırakıyor. Çünkü kimse, ben de dahil, orada bu derece büyük bir yapının olabileceğini düşünmüyordu.

Damlayan suların normalde daha fazla olması gerekiyordu. Fakat Valilik, çalışmalar sırasında buranın çatısını da onarmış ve su yolu yaparak kayalardan gelen suyun % 80’ini kesmiş.

Çok eskiden Karadeniz sularının bu kilisenin duvarına çarptığı ve insanların kayıklarla gelip burada durakladıkları söyleniyor. Tapınağın hemen dışındaki kayanın halat bağlanacak biçimde oyulmuş olması bunu zaten ispatlar nitelikte. İçeriye girdiğinizde altı cam bir zemin sizi karşılıyor. Orada da rahiplerin mezarlarının bulunduğu söyleniyor.

Tadilatı tamamlanan tarihi eserimiz, ne yazık ki şuan ziyarete kapalı. Sebebini biz de bilmiyoruz :)

Meryem Ana Kaya Tapınağı (Kaya Kilise)'den ilk görüntüler 15
Fatih Özdemirhttp://www.fozdemir.com
Giresun Blog Proje Yöneticisi - Hakkımda: www.fozdemir.com/fatih-ozdemir

5 YORUMLAR

  1. sırf dışı restore edilmedi diye nasıl bir güzelliği kaybediyor ilimiz, giresun bu kadar doğal güzelliğinin kıymetini bilmiyor cidden girişi ücretli olsa dahi tatmin edici olur bence çünkü yol üstünde ?? en azından benim gibi düşünen meraklısı vardr

  2. 2.fotoğrafta girişteki merdivenler ve kırmızı tuğlalar eski dokuya hiç uymamış.Restorasyon kime yaptırılıyor bilmiyorum ama yapılırken eskiye uyumlu olmasına özen göstermek gerekiyor.

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

En Çok Yazanlar

Meryem Ana Kaya Tapınağı (Kaya Kilise)'den ilk görüntüler 22
19 YAZILAR11 YORUMLAR
Meryem Ana Kaya Tapınağı (Kaya Kilise)'den ilk görüntüler 24
13 YAZILAR7 YORUMLAR
Meryem Ana Kaya Tapınağı (Kaya Kilise)'den ilk görüntüler 25
12 YAZILAR1 YORUMLAR

En Çok Okunanlar

Meryem Ana Kaya Tapınağı (Kaya Kilise)'den ilk görüntüler 26

Giresun 2015 Tanıtım Filmi – Yeni Versiyon

21
Giresun Belediyesi tarafından hazırlanan Yaşatan ve Yaşayan Şehir: Giresun temalı tanıtım filmi gelen talepler doğrultusunda revize edilerek yeniden yayınlandı!

Bunlar da ilgini çekebilirSenin İçin
Sana özel öneriler

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Giresun Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.