Giresun Meryem Ana Tapınağı - Taş Kilise

Meryem Ana Kaya Tapınağı (Kaya Kilise)’den ilk görüntüler

Giresun Valiliği tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda gün yüzüne çıkarılan Meryem Ana Kaya Tapınağı yapılan restorasyonun ardından turizme açılmaya hazırlanıyor

Giresun Meryem Ana Tapınağı - Taş Kilise
Giresun Meryem Ana Tapınağı – Taş Kilise

Giresun, binlerce yıllık geçmişinden hatıra kalan Kaya Kilise‘sine kavuşuyor. Giresun Valiliği tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda gün yüzüne çıkarılan, Karadeniz Sahilyolu üzerinde Giresun Atatürk Meydanı’na 1km uzaklıkta bulunan Meryem Ana Kaya Tapınağı yapılan restorasyonun ardından turizme açılmaya hazırlanıyor. Henüz ziyarete açılmamasına rağmen özel izin alarak sizler için erkenden gidip keşfettim ve fotoğrafladım : )

Damlayan sular nedeniyle kendimi bir anda Yerebatan Sarnıcı’a girmiş gibi hissettiğim tapınak ilk girişte üzerinizde etkileyici bir izlenim bırakıyor. Çünkü kimse, ben de dahil, orada bu derece büyük bir yapının olabileceğini düşünmüyordu.

Damlayan suların normalde daha fazla olması gerekiyordu. Fakat Valilik, çalışmalar sırasında buranın çatısını da onarmış ve su yolu yaparak kayalardan gelen suyun % 80’ini kesmiş.

Çok eskiden Karadeniz sularının bu kilisenin duvarına çarptığı ve insanların kayıklarla gelip burada durakladıkları söyleniyor. Tapınağın hemen dışındaki kayanın halat bağlanacak biçimde oyulmuş olması bunu zaten ispatlar nitelikte. İçeriye girdiğinizde altı cam bir zemin sizi karşılıyor. Orada da rahiplerin mezarlarının bulunduğu söyleniyor.

Tadilatı tamamlanan tarihi eserimiz, ne yazık ki şuan ziyarete kapalı. Sebebini biz de bilmiyoruz :)

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Fatih Özdemir

Giresun Blog Proje Yöneticisi - Hakkımda: www.fozdemir.com/fatih-ozdemir

5 yorum yapıldı

  • sırf dışı restore edilmedi diye nasıl bir güzelliği kaybediyor ilimiz, giresun bu kadar doğal güzelliğinin kıymetini bilmiyor cidden girişi ücretli olsa dahi tatmin edici olur bence çünkü yol üstünde ?? en azından benim gibi düşünen meraklısı vardr

  • 2.fotoğrafta girişteki merdivenler ve kırmızı tuğlalar eski dokuya hiç uymamış.Restorasyon kime yaptırılıyor bilmiyorum ama yapılırken eskiye uyumlu olmasına özen göstermek gerekiyor.

  • Helal olsun sana Fatih yine yapmışsın yapacağını :) Gelince bir özel izin de ben alıp gezeyim artık :)