Yaşam Şehir Projeleri Meryem Ana Kaya Kilisesi de bütçe engeline takıldı

Meryem Ana Kaya Kilisesi de bütçe engeline takıldı

-

Giresun Meryem Ana Kaya Kilise Proje
Giresun Meryem Ana Kaya Kilise Proje

Yapılması planlanan turizm projeleri açısından birçok engele takılan Giresun, yine bir sahipsizlikle daha karşı karşıya.

Meryem Ana Kaya Kilisesi de bütçe engeline takıldı 2

Eski Giresun Valisi Dursun Ali Şahin zamanında restore edilen, şehir merkezine 1 km uzaklıktaki Meryem Ana Kaya Kilisesi‘nden hatırlarsanız şu yazımda bahsetmiştim. Giresun’a kazandırılması planlanan bu harika eserin iç restorasyonu tamamlandı. Fakat hala turizme açılmadı. Bunun nedenlerini araştırdığımda Müze Müdürlüğü tarafından dört dörtlük teslim edilen bir proje ve bir sahipsizlik öyküsü karşıma çıktı.

Restorasyonu biten bu önemli eserin diğer etabı çevre düzenlemesiymiş. Yani Kaya Kilise, bu düzenleme yapıldıktan sonra turizme açılacaktı. Fakat şuan ortada çakılan bir çivi bile yok. Sebebi ise bütçe…

Giresun‘da yaşanan vali değişiminin ardından, eski vali döneminde yapılması planlanan birçok proje yarım kaldı. Yeni atanan valimiz Hasan Karahan, bütçe sıkıntısını öne sürerek Dursun Ali Şahin döneminde onayı alınan projelerin yapılamadığını belirtiyor. Tabi bu durumdan etkilenen tek eserimiz ne yazık ki sadece Kaya Kilise değil!

Giresun Meryem Ana Kaya Kilise Proje
Giresun Meryem Ana Kaya Kilise Proje

Vali Şahin, kendi döneminde teleferik projesi için Trabzon’dan defalarca ret yemesine rağmen takındığı ısrarcı tavrıyla projeyi revize ederek onaylatmıştı. Teleferiğin yapımına tam başlanacakken de vali değişmişti. Yeni vali döneminde proje tekrar gündeme getirilmek istenildiğinde, “bütçemiz yok” şeklinde bir yanıt alınmıştı. İlgili yazıya şuradan ulaşabilirsiniz.

Aynı bütçe sıkıntısı şimdi Kaya Kilise için de karşımıza çıkıyor. Asırlık tarihe sahip olan bu güzide eser yarıçıplak bir biçimde şehre bakıyor. Valilik projeyi şuan için rafa kaldırdı. Büyük ihtimal projenin turizme kazandırılması için Belediye’ye teklif sunulacak.

ŞİMDİ BU SORULUR!

Giresun’un çok kirli bir siyasete hakim olduğu muhakkak. Fakat ben bu kirliliği hesaba katmadan şu soruyu sormak istiyorum: Teleferik ve Kaya Kilise’yi yapacak para Dursun Ali Şahin döneminde vardı da, Hasan Karahan döneminde niye yok?

Meryem Ana Kaya Kilisesi de bütçe engeline takıldı 3
Fatih Özdemirhttp://www.fozdemir.com
Giresun Blog Proje Yöneticisi - Hakkımda: www.fozdemir.com/fatih-ozdemir

11 YORUMLAR

  1. Ne kadar doğrudur bilmiyorum ama Valilik’in yeni aracının masrafı 300 bin euro filan… Giresunla ilgili herhangi bir şeye gelince ‘ödenek yok’

  2. Dursun Ali Sahin doneminde yapilasi planlanan projelerin butceleri yeni vali Hasan Karahan doneminde trabzon un yeni projelerine aktarilmis olmasin.bizim engelimiz birin isi tarbzon ikincisi akp dir.baska sehirlerin butceleri gokten yagiyor herhalde bize gokten butce yagmiyor.

    • Buraya gelip seçimden seçime poroje ve boş vaatler üretecene. al buyurun mevcut yapılamayan şu işlere ödenek yok deniyorsa bari bunları kolaylaştırın mecliste bizim vekiller top oynuyor.başka vilayetin vekilleri yatırımıda parayıda götürüyor.

  3. Vali Dursun Ali Şahin döneminde hükümet konağına girildiğinde hemen herkes güler yüzlü idi. İşini hemen halledip çıkıp gidiyordun, oradaki amiri memuru işini düzgün şekilde yapıyordu. Karahan geldikten sonra oradaki herkes başına buyruk hatta en ufak bir iş için gitsen adamlar bi tarafını yerinden kaldiramiyor. Uyuşuk Uyuşuk iş yapıyorlar.
    Vali Şahin varken şehirde bir düzen vardı. Vali Şahin gitti herşey de onunla beraber gitti. Bize Vali Şahin gibi adam gibi adamlar lazım yoksa bu şehir bir adım bile gitmez.
    Bu arada aklimdayken bu şehirde polislerede aşırı derecede eğitim şart. Bir polis senin malına zarar verirse eyvallah denecekmis. Giresun polisi böyleymis. Basimda bir polis belası var hergün ondan biliyorum şikayetçi olsam savciliktan şikayetim bile yok ediliyor. Acilen birileri bunlara el almalı.

  4. Demekki giden valimiz cebini doldurmak yerine projeleri hayat koyuyordu şimdiki vali ise ayakkabı kutusunu doldurmakla meşgul valiliğin hükümetin bütçesi yetmediğine göre…..

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

En Çok Yazanlar

Meryem Ana Kaya Kilisesi de bütçe engeline takıldı 16
19 YAZILAR11 YORUMLAR
Meryem Ana Kaya Kilisesi de bütçe engeline takıldı 18
13 YAZILAR7 YORUMLAR
Meryem Ana Kaya Kilisesi de bütçe engeline takıldı 19
12 YAZILAR1 YORUMLAR

En Çok Okunanlar

Meryem Ana Kaya Kilisesi de bütçe engeline takıldı 20

Giresun 2015 Tanıtım Filmi – Yeni Versiyon

21
Giresun Belediyesi tarafından hazırlanan Yaşatan ve Yaşayan Şehir: Giresun temalı tanıtım filmi gelen talepler doğrultusunda revize edilerek yeniden yayınlandı!

Bunlar da ilgini çekebilirSenin İçin
Sana özel öneriler

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Giresun Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.