Ekonomi Giresunum Sorunlar

Bir Uzman Gözünden: Marka Şehir Giresun

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Anadolu’da Giresun ismi anıldığı zaman kimilerinin aklında beliren şehirin aksine, hayal edilemeyen küçük, unutulmuş ya da hatırlanmaya gerek olmayan bir şehir profilinin çizildiği kanısına vardık. Ve yaklaşık 3 yıldır zaman geçirdiğimiz bu şehrin bu kronik derdine sorun bulmak için düşündük taşındık ve uzun bir araştırma ile bir sonuca vardık. Şimdi gelin Giresun dediğiniz zaman sizin aklınıza gelenin aksine insanların aklına neler geliyor ne düşünüyorlar ve bu şehrin hangi yönlerini görüyorlar bunların cevaplarına bakalım. Farklı bakış açılarıyla Giresun…

Bildiğiniz üzere Dünyanın çoğu yerinde şehirlerin gelişmesini sağlayan faktörler neredeyse Ülkemizde de aynı faktörlerdir. Faktör dediğimiz bu kategoriler coğrafi,insani ve kültürel yapılara göre farklılık göstermekte idi. Ta ki teknoloji gelişip zorlukları kolaylığa çevirmenin formülünü insanlar çözünce farklılıklar ortadan kalkmaya başladı. Ancak Dünyayı sürekli geriden izleyen Ülkemizin geriden izleyen bir bölgesini ele alıyoruz bu yazıda. Karadeniz…

Karadeniz üzülerek dile getirmek gerekirse yeni gelişmekte olan ülkemizin yeni gelişmeye başlayan fakat buna karşılık en büyük bölgelerinden birisi. İyi ama bu geç kalmanın temel nedeni neler ? Şimdi bunlara göz atalım:

1-) Karadeniz’in Hırçın Coğrafyası, İnsanında Öz Güven Eksikliği Yarattı.

Coğrafi yapının elverişsizliği iş alanlarının oluşmasına müsade etmedi. Bu olumsuzluk insanları yurt içi ve yurt dışı göçe itti. Ortalama rakamlara göre ülke genelinde Giresun Dışında 700 bin Giresunlu, Ülke dışında ise 1 milyona yakın Giresunlunun yaşadığı düşünülmekte. Buna karşılık Giresun’un merkez nüfusu 100 binlerde.

2-) Karadeniz Erkeğinin Kadınlarından Daha Az Çalışmaya Meyilli Olması.

Çoğumuzun bildiği üzere Karadeniz’de insan gücünde kadınlar her zaman daha ön planda oldular. Çoğu Karadeniz erkeği bunu kabul etmemiş olsa da bahçelerdeki kadın nüfusu kahvelerdeki erkek sayısına yakın takip etmektedir. Bu tablo Giresun’da da aynı seyretmekte. Ve bu durum gelir düzeyinin belli bir standarda ulaşamamasına neden oldu. Çünkü kadınlar sadece çalıştığı kadar kazanabilme yetisine sahip. Erkeklerde ise bu durum çok daha farklı.

3-) Bir şehrin gelişebilmesi için 4 Temel Faktör Var. Peki Karadeniz Bunlardan Hangisine Sahip ?

Bildiğiniz üzere Dünya ekonomisine yön veren 4 ayrı temel faktör bulunuyor. Bunlar Endüstri(Sanayi), Turizm, Tarım ve Hayvancılık.Karadeniz Endüstri olarak coğrafi yapısının el verişsizliği nedeni ile bu konuda ne yazık ki bir kaç şehri dışında sınıfta kaldı. Turizm içinse artık son 10 yılda dengeler değişmeye başladı. Akdeniz ve otel turizminden sıkılan turistler artık daha doğayla iç içe, daha bakir yerleri görmeyi tercih ediyor. Ve bu durum şu anda Karadeniz’in lehine işliyor durumda. Tarım ve hayvancılık ise birbirini benzeyen iki ayrı iş kolu durumunda. Fakat son 50 yıla kıyasla Karadeniz’de tarım ve hayvancılık alanlarında ciddi bir düşüş yaşanıyor. Buda en temel ihtiyaçların üretiminin azalması, tüketiminin artmasına sebep oluyor.

Peki ama Giresun Bu gelişen Olayların Neresinde Kalıyor ?

Giresun insanın düşünce yapısından kaynaklanan sorunlar bu 4 faktöründe aleyhte gelişmesine sebep olmuş. Görünen o ki ne sanayimiz, ne turizmimiz ne de tarım ve hayvancılığımız artarak devam edemiyor. Yalnızca yapılaşmanın hızlandığı, göçlerin dur durak bilmediği hazır tüketimin arttığı bir il konumundayız. Peki ama elimizde ki değerleri neden kullanmıyoruz ?

Giresun Kiraz’ın ana vatanı ve Fındığın başkenti. Ayrıca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bir çok kültürü içerisinde barındırmış bir şehir. Fakat insan yapısının dışarıya meyilli olması ve değerlerine sahip çıkmayışı Karadeniz’de birçok değere sahip olduğu halde gelişemeyen bir il olarak arada kalmasına sebep olmuş. Yani bunların tamamından anlaşıldığı üzere aslında Giresun’un insanların bahsettiği gibi kötü bir kaderi yok. Aslında bu kaderin tek mimarı Giresun’da doğup büyüyen ama gözünü dışarıya dikmiş binlerce Giresunlu hemşehrimiz.

O zaman sorunumuzun netliği kadar, çözümümüz de net. Üzerimizde ki ölü toprağından kurtulup bu Şehri Marka yapmak için kolları sıvamak gerekiyor. Yani birbirimizin yaptığı işleri küçültmek yerine büyütmek için çabalayıp, şehrin değerlerini ortaya çıkarıp, uluslar arası bir statü kazandırmak için var gücümüzle çabalamak. Gerek reklamdan vazgeçip tanıtıma yönelmek, gerekse gelen her misafiri ağırlayıp mutlu göndermek. İsterseniz yazımıza burada ara verip, uzun soluklu bir öz eleştiri yaptıktan sonra, bir sonraki yazıda bunları konuşmak üzere tekrar giresunblog da buluşalım.

“Değişmek ve değiştirmek için hiçbir zaman geçmiş değildir.”

/ffakkaya

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.