Giriş Yap

Giresun Blog

Giresun Blog'da yazarlar Giresun'un tarihini, kültürünü, yaşamını, projelerini ve sorunlarını anlatıyor, sosyal medyada onbinlerle paylaşıyor.
Lazlar nerede yaşar? Doğu Karadeniz Laz mıdır?

Lazlar nerede yaşar? Doğu Karadeniz Laz mıdır?

 Giresun dışında yaşayan hemşehrilerimizin ve Giresunlu olmayan insanların, her Doğu Karadenizliyi Laz sanması bende tepki uyandırdı ve bu konuyu yazma gereği duydum. Tarihini değil, sadece nerelerde yaşadıklarını yazacağım.

Öncelikle belirtmeliyim ki; tarihte kolay kolay kimse dedesinden dolayı bir soya bağlı kalmayı başaramaz. Sürekli meydana gelen evlilikler ve zenginleşen gen haritası dolayısıyla kolay kolay ırklar soylarına bağlı kalamazlar.

Yazının önemini; “Tarihini yazmayacağım, sadece nerede yaşadıklarına dair bilgiler” diye vurguluyorum.

Ben Laz’ım ama Giresun’da yaşıyorum ya da ben Laz’ım ama Trabzon’dayım, kimliğimde Trabzon yazıyor” gibisinden cümlelerden mümkün olduğunca kaçınınız. Belkide Türkiye’nin her ilinde Lazlar yaşıyordur fakat tarih ve araştırma kitapları bunları yazmaz. Dolayısıyla çoğunluk oldukları yerleri sadece belirtecek ve Türkiye’deki Laz yanılgısını bir kez daha ispatlamış olacağım. Başlıyoruz;

Öncelikle şehrimizde ki bazı hemşehrilerimizin bile yanlış bildiklerini doğruluğa kavuşturalım:

Lazlar Türk değillerdir ve Lazlar; Rize‘nin Fındıklı, Ardeşen, Pazar, Çamlıhemşin ilçelerinde ve Artvin‘in Hopa, Arhavi, Borçka ilçelerinde yaşarlar. Rize ve Artvin’in Laz olmayan bazı köylerinde de yaşamlarını sürdürürler. Örnek olarak Rize’nin girişinde ki Kalkandere ilçesinde küçük bir köyde göçmen Lazlar yaşamaktadır. Sayıları 10 ila 20 arasında değişir. Her Doğu Karadenizliyi Laz sanmak yanlıştır. Zira Türkiye’de gerçek Laz nüfusu 50 bin kadardır ve bu sayı gittikçe düşmektedir.

Lazların, aynı Türkçe gibi kendilerine ait bir dilleri mevcuttur. Lazca’nın kelime karşılığı “ Lazuri’dir. ” Bilindiği üzere ” Geldum, gittum, gidiyrum ” gibi kelimeler Lazcaya girmez. Bu sadece illerimize ait kullanılan bir ağızdır. Buna göre, Rize’nin ve Artvin’in ilçelerinin Lazca karşılığı aşağıda ki gibidir;

Artvin; Hopa ( Xopa ), Arhavi ( Arkabi ), Borçka ( Borçxa )

Rize; Fındıklı (Viǯe), Ardeşen ( Arteşeni ), Pazar ( Atina ), Çamlıhemşin ( Vijadibi )

Giresun Laz mıdır?

Değildir. Giresun‘un büyük bir kısmını Çepni soyundan gelen insanlar oluşturmaktadır. Fakat bu demek değildir ki kimliğinde her Giresun yazan insan Çepnidir. Giresun‘da Çepni’den sonra Gürcü soyundan ve Rum soyundan gelen insanlar boy göstermektedir. Fakat sayıları oldukça azdır. Kendimden örnek vermek gerekirse, benim dedelerim Trabzon‘un Tonya ilçesinden göçüp, Giresun‘a yerleşmiştir. O yıllarda dedelerim Rumca konuşan insanlarmış. Fakat günden güne topraklardan Rumlar uzaklaştırılınca, konuştukları Rumca da eriyip gitmiş. Gürcü köylerinin kalıntı bıraktığı yerler olarak Bulancak, Yağlıdere, Dereli ve Tirebolu ilçelerimizi örnek gösterebiliriz. Konuyu kısaca özetleyecek olursam, Giresun’un çoğunluğu özbeöz Türk ve Müslüman bir halk oluşturur.

Trabzon Laz mıdır? 

Türkiye‘de Trabzonluları Laz sanmak gibi bir yanılgı var. Aksine kimliğinde Trabzon yazan insanların çok büyük bir bölümü Laz değildir. Diğer kalan kısmı ise dedelerinden süregelen bir soy haritasını oluşturmaktadır. Fakat onun için net bir şey yazmak mümkün olmaz. Yani 300 yıl önce büyük dedesi Laz olan bir Trabzonlu, günümüzde Laz olma ihtimalini belli edilir bir oranla çok düşürür. Zira sürekli meydana gelen evlilikler, değişen gen haritası dolayısıyla, eskiye nazaran kimse gerçek soyuna ait değildir. Trabzon’un çok az bir kesimi Rum soyundan gelmektedir. Buna örnek olarak Tonya ve Maçka ilçelerini gösterebiliriz. Ek olarak az sayıda Rum köyleri barındıran Of ilçesi vardır. Fakat bu ilçelerde ki insanların konuştuğu Rumca ( Kofça ) günden güne Lazca gibi eriyip gitmektedir. İnsanları Müslümanlaşmış, dilleri Türkçeleşmiştir.

Trabzon’un büyük bir kesimini Karamanoğulları, Gürcü ve Çepni soyundan gelen insanlar oluşturmaktadır. Konuyu kısaca özetlemem gerekirse Trabzon halkının çoğunluğunu Türk soyu oluşturmuş ve Müslümanlaşmıştır. Zira Kaşgarlı Mahmut‘un eserinde de Trabzon, aynı şehrimiz Giresun gibi ” Çepni Vilayeti ” olarak geçmektedir.

Rize Laz mıdır?

Gerçek Lazlar Fındıklı, Ardeşen, Pazar ve Çamlıhemşin ilçelerinde yaşarlar. Bu ilçeler dışında Rize‘de yaşayan Lazlar azınlıktır ve göçmen olarak bilinirler. Rize‘nin de çoğunluğu aynı Trabzon’un Of ilçesi gibi  Karamanoğulları soyundan gelmektedir ve Trabzon’da olduğu gibi, Rize’de de Çepni köyleri vardır. Örnek vermek gerekirse Rize‘nin Çayeli ilçesinde birçok Çepni soyundan gelen insana rastlamak mümkün. Konuyu özetleyecek olursam aynı Trabzon ve şehrimiz Giresun gibi, Rize‘nin de çok büyük bir bölümü Türk’tür ve Müslümandır.

Değerli okurlar, seyahati seviyorsanız bahsettiğim bu ilçelere gidip onlarla tanışabilir, sohbet edebilir ve kendilerine has dillerini onların ağzından dinleyebilirsiniz.

Sağlıcakla, esen kalın.

Bunu Paylaşın

Umut Kuş

Tüm Yazıları: Umut Kuş

30 Haziran'da Giresun'da doğdum. İstanbul'da yaşıyorum. Bir senenin altı-yedi ayını Giresun'da geçiriyorum. Giresunspor takımını tutuyorum. Yazmayı ve okumayı seven bir kişiliğe sahibim. İnsanlarla doğru iletişim kurmaya özen gösteriyorum. Futbol, bilardo oynamak ve şiir yazmak hobilerim arasındadır.

Yorumlar (90)

 • Beyza Önder
  14 Aralık 2020 at 19:48 Reply

  Merhaba, ben Ardeşenliyim ve lazım. Lazca biliyorum yani. Tabii ki büyüklerim kadar değil çünkü Ardeşenli olsam da doğma büyüme İstanbuldaydım o sebeple maalesef dilimize hakim değilim. Ve eminim ki benim gibi olan çok insan var. Biz dilimizi unutarak hata yapıyoruz bu üzücü. Bu yazı için de teşekkürler , insanlar gerçekten Doğu Karadenizli her insanı laz olarak değerlendiriyorlar. Hatta bazen Doğu Karadenizliler bile kendilerini öyle zannediyorlar. Her neyse Giresun’a sevgilerrr ❤️ 🌰

 • musab
  21 Eylül 2020 at 23:05 Reply

  duzceden basliyarak sakarya kocseli yalova bursa arasinda sadece sana.500.000 laz cikartirim dil bilen laz. gel kocaleiye koylerinde catir catir lazca konusulur.
  besiktasli ibrahim uzulmez yufentusta oynayan merih demiral dil bilen lazlardandir. dinine vatanina milletine faydalidir.

 • cemilsözüer
  3 Nisan 2020 at 19:00 Reply

  lazların tarıhı karadenızde eskıdır trabzon ve rıze rumları ve ermenılerı türküm dememek icin kendılerıne laz demeyı tercıh etmışlerdır cepnı dedıklerı insanlar
  osmanlı zamaınıda fatıh sultan karadenıze getırdı gresuna cadırlara yerleştırdı
  gelenler hepsı türktür karadenızin tarıhı lazlar rumlar ermenılerdır bunlarda trabzon ve rize de yaşarlar

  • Emre
   23 Nisan 2021 at 10:47 Reply

   Pekiya bu muhteşem bilgiyi nasıl öğrendin sırf konuşacak diye sağından solundan bişey uydurup yazmayın ermeni ler Karadenizde yaşamadılar Karadenizde rumlar yaşadı ayrıca tarih geçmiş dönemlerde rumların yaşamasından dolayı şuanki halka rum diyemezsin Bu mantıkla Anadoludaki herkes rum ermeni ayrıca İskan politikasını da araştır gereksiz boş bilgiler verme

 • kotyora
  26 Temmuz 2018 at 00:44 Reply

  Bir Giresunlu olarak Popüler Tarım adlı web sitesi açtık. Çeviri yapmayı ve bilimi seven arkadaşları bekliyoruz.

  https://www.populertarim.com

 • İkitelli Karel Teknik Servis
  1 Mayıs 2018 at 11:30 Reply

  Burada Yapılan Yorumlar Herkesin Kendi Düşüncesidir.
  Bence Önemli Olan İnsan Olabilmek Yaşadığın Vatanı Sahiplenmek Ve Koruya Bilmektir.

 • Anonim
  1 Mart 2018 at 15:15 Reply

  karadenızın gercek sahiplerı rum ermenı ve lazlardır trabzon ve rıze de yaşarlar gerısı sonradan gelmış göcmenler karadenızlı deyıller

  • rizelii5353
   27 Nisan 2018 at 23:29 Reply

   ne saçmalıyosun? karadeniz öz be öz türktür!

 • Anonim
  21 Ekim 2017 at 22:44 Reply

  güzel yazı olmuş teşekkürler

 • mehtit kolxuri
  27 Ağustos 2017 at 13:28 Reply

  Ordu,Giresun,Trabzon,Gümüşhane,Rize,Artvin Halkı Eğer Laz değilse ya rumdur ya ermenidir eğer alevilik varsa türktür çünkü karadenize yerleştirilen türk boyları Alevi kökenlidir bu alevi kökenliler trabzonun giresunun ordunun az bir kısmını teşkil eder şunu aklınızdan çıkarmayın eğer alevilik varsa türktürler yoksa rum yada ermenidir rum ermeni değilse kesin Laz kökenlidir bu Laz kökenli insanlar roma imparatorluğu döneminden asimile olarak roma dilini benimsemişlerdir Romalı yani rumlaşmışlardır bu rumlaşma dilsel rumlaşmadır etnik olarak Laz soyundandırlar Bizans ve romanın yıkılmasıyla osmanlı hakimiyeti başlamıştır ve bundan sonra da Türkleşme başlamıştır bu türkleşme yine dilsel türkleşmedir geçmişte romalılığı benimseyenler şimdi de türklüğü benimsemişlerdir ama etnik olarak soyları Lazlara dayanır…. Roma ve bisans tarihçilerinin yazdığı eserlerde bu açık olarak belirtilmiştir kolonicilik faaliyetleri için bu topraklara gelen romalılar ve helenler bölgede yaşayan Lazlardan bahsederler ve onlarla yaptıkları savaşları anlatırlar….

  • çetin
   28 Temmuz 2018 at 17:43 Reply

   Çok keskin bir dil kullanmışsınız.Giresun ve çevre illerde yaşayan Çepni Türkleri Sünnidirler ve bu bizim kökenimizin Rum,Laz ya da Ermeni olduğu anlamına gelmez. Kaldı ki Çepniler geçmişte zaten Alevi idiler.

 • Alperen
  16 Aralık 2016 at 21:54 Reply

  Arkadaslar bakin ben tabzonlyum hemde tarihciyim bakın genel turk tarihe boyle bir irk ve millet yoktur laz diye tsbir ettigimiz kelime Rumlara verilen lakaptir rumlar yakici ve yikici bir millet oldugu icinlaz lar geliyor laxlar gidiyor denmistir.konuşulan dilde rumcadir. Malsef kâra denize inssnina laz denmistir esas olan bizim turk olmamiz olmayan bir irki hic birsekilde var edemeyiz ama malesef genel turk tarihini bilmediğimiz icin bunlari tartışıyor arkadaşlar

  • Harun
   19 Haziran 2017 at 10:18 Reply

   Ben Samsun Bafralıyım dedemler Trabzon Tonyadan gelmedir.Çepni Türkmeniyiz.Yazdığınız metindeki gibi keşke bütün karadenizli hemşerilerimde böyle düşünse.Türk olduğu halde kendilerine laz diyen karadenizliler soyunu sopunu bilmeyen kanı bozuksoysuzun tekidir.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

   • Anonim
    19 Eylül 2017 at 14:16 Reply

    Samsun Bafra liyim Karadeniz li olup ta soy agacini bilmeyen Milletimiz var
    herkes kendini Laz olarak görüyor yazik biraz arastirma ile sonuca ulasmak cok kolay
    Karadeniz bölgesini Cepni asireti kapliyor cogunluk lu yani rumlar ermeniler gurculer azinlikta

  • Beyza Önder
   14 Aralık 2020 at 19:58 Reply

   Maalesef Lazca’nın Rumcayla hiçbir alakası yok ben lazım ve Lazca biliyorum fakat Rumca’dan zerre anlamıyorum ve zaten Rumca konuşan arkadaşlarım var memleketimde. Gayet de biliyoruz kim olduğumuzu. Bir yerlerinizden sallamazsanız iyi olur. Sizin düşündüğünüzün aksine Türk düşmanı da değiliz, benim tanışık olduğum hiçbir laz böyle değil. Ben gayet de gurur duyuyorum Türkiye’de yaşadığıma ve artık zaten kendimizi Türk olarak görüyoruz. Türkçe konuşuyoruz, Türk adetlerini yaşıyoruz. Lazlar dost canlısı ve sevecen insanlardır. Sizin gibilerin aksine düşmanca yargılamadan ve kendilerini dışlayan insanlara gülüp geçerek yaşamlarına devam ederler.

  • MUSTAFA BAYINDIR
   27 Haziran 2021 at 16:01 Reply

   Dostum senin tarihçiliğin nereden geliyor? Sana tarihçi unvanını kim verdi gerçekten merak ettim.

   Lazlar, sadece LAZ’dırlar. Türk değillerdir ve Türk tarihi içerisinde olmalarının tek manası Osmanlı döneminde Türkler ile tanışmasından ileri gelmektedir.

   LAZ, rumlara verimin lakapmış, buna nasıl gülelim? Lazlar’ın bilinen 5000 yıllık tarihi var. Seni tarihçi yapanlara söyler sana verdikleri belgeyi bir zahmet geri alsınlar.

 • Efsoo
  14 Kasım 2016 at 15:05 Reply

  Benim bi tane gürcu arkadaşım var yani şunları okuduktan sonra yani onlar iyi mi kötü mü insanlarmi çocuk çok iyi ama ben gürcülerle ilgili şeyler okudum Allah çarpin ki soğudum onlardan muslumanmi Hristiyan mi kökeni neresi bide Giresunlular lazmi bi sitede laz degiler yaziodu ama gürcüler adam gibi adam????????

 • Hakan
  23 Ekim 2016 at 00:07 Reply

  Trabzon Osmanlı zamanında 4 kere iskan edilmiştir.Bundan önce de yerleşimler olmuştur tabi ki.Bölgede Kıpçak Türkleri,Türkmen Çepniler ağırlıktadır.

 • Bekir
  17 Ekim 2016 at 15:53 Reply

  Sadece Arhavi de köyler dahil 30 bin nüfusun tamamı lazdır.findıklı hakeza Ardeşen pazar neredeyse %90 nından fazlası laz Kemalpaşa laz Hopanın %80 ni laz Boçka laz .Işıkli lazOrtalama 40.000 olduğunu var sayarsak. 400 ila beşyüzbin nüfusa sahiptir yazın iki misli daha dışarda yaşayanları sayarsak 1milyon 200 bin ila 1,5 milyon olarak diyebiliriz.Bunun yanında bizden göç etmiş geçmişi 50 ila 60 seneye dayanmayan izmit sakarya adaparaında büyük bir kesimin yerleşmiş lazlar olarak bilinir.Bu söylediklerim laz dilini bilenler olarak tanımladım.Yine bizden göç edip başka illerde de mevcuttur.Burda ırkçılıktan allaha sığınırım.Bizler karadenizde ayni kültüre sahip insanlarız ancak bu kadar yanlış bilgi kasıtlı olarak yazıldığına inanıyorum.Ya yanlış bilgiye sahip yada yalan kasıtlı.Kesinlikle kınıyorum.

  • metonio
   28 Haziran 2017 at 19:50 Reply

   Sallama Bekir. 2016 yılında göre Türkiyede 51.421 Hopalı (%56 Laz), 38.906 Arhavili (%98 Laz), 61.960 Borçkalı (%32 Laz), 62.864 Ardeşenli (%94 Laz), 29.729 Fındıklılı (%94 Laz), 29.506 Çamlıhemşinli (%20 Laz), 76.552 Pazarlı (%74 Laz) var.
   Bu oranları topladığın zaman Artvinli ve Rizeli Lazların toplamı 230 bin civarı oluyor. Türkiyenin diğer illerindeki muhacir Mohti Lazları da katsan en az 250 bin, en fazla 300 bin oluyor. Sallama. Objektif ol lütfen.

 • Mustafa mercan
  11 Eylül 2016 at 00:43 Reply

  Sadece sakarya da 120.000 laz yaşamakta bu kadar yalan yazı yazılmaması araştırıması lazım sadece sapanca ilçesinde15.000 aşkın laz nufus var

 • Finnley Stewart
  2 Nisan 2016 at 23:46 Reply

  NE ALAKASI VAR GERİZEKALI BURDA IRKÇILIK MI YAPILIYOR SADECE ADAMLAR BİLGİ VERMİŞ

 • Cengiz
  22 Şubat 2016 at 08:51 Reply

  Türkler 10 bin yıllık tarihlerinde 109 üniter devlet 16 imparatorluk kurmuş dünyanın en eski kökenine sahip bir millettir Kaşkarlı Mahmuttan öncede bu topraklarda Türklerin yaşadığının kanıtı arkeolojik kalıntılardan mağara yazıtlarından ortaya çıktı Türkler dünyanın her yerinde var Kaşkarlı Mahmuttan önce Karadenizde Türk yoktu iddiası tutarsız boş iddiadır Türklerin dünyada ayak basmadığı toprakmı var

 • Yağlıdere Giresun
  17 Şubat 2016 at 01:16 Reply

  1.si yagliderede herhangi bir gurcu uyruklu veya gurcistan kokenli insanlar bulunmamaktadir 2.si kasgarli mahmut giresun ve trabzon ilinin cepni oldugunu yazamaz cunki kendisi 1000li 1100lu yillarda yasamistir o tarihlerde birakin cepnileri herhangi herhangi bir oguz boyu hareketi gormek anadoluda az rastlanan bir durumdu malazgirt 1071 te oldu,cepnilerin ve diger boylarin anadoluya gocu 100-200yillik bir surectir,bu noktada cok sacmalamissiniz

 • Mehmet Karaavcı
  25 Ocak 2016 at 00:51 Reply

  bu tarz abuk sabuk ayrintilara takilip kalmanin bi alemi yok,ne yani simdi kalkip giresun,rize,trabzonun tamamı musluman turktur diyince eline ne geciyo?
  Sanki hakiki turkmusun acaba kendinden bu kadar emin olabiliyorsun?
  Bu ici bos ve ucu ırkcılıga dayanıcak tartismalara su cumle ile son verebilirim;
  Erkek isen adem oglusun,dişi isen havva kızısın…….bitti…..
  Bu kadar basit,boyle gereksiz ayrintilara cok takilmayin herkez ayni dunyada yasiyo,ben malatyaliyim mesela simdi ne isin var dicen bu paylasimin altinda,cevabi acik ve net;
  İNSAN olabilmemizdir.!

 • Anonim
  14 Ocak 2016 at 16:58 Reply

  Harika bir yazı. Anadolu topraklarında saf türk bulmak ne kadar doğr ki zaten. burda yaşan o kadar insan göğe yükselmedi. asilime olup gittiler. ,Türkler gittikler çoğu yerde baskın karekter olup bölgeyi asilimize etmişlerdir. 2. olarak osmanlının karamanoğullarını dağıtması sonucu en büyük beylik mekadonyadan rizeye kadar dağıtılmışlardır. Karadenizde lazlar ve rumlar ve gürcüler ve cerkesler kökeni ne olursa olsunşlar türklük kimliğiyle asilime olmuş ve bundan rahatsız olmamaışlardır.

 • ERSOY
  2 Ocak 2016 at 02:25 Reply

  Yaglidere’de Gürcü koyu asla ve asla yoktur, bu bilgiyi nereden aldınız, lütfen kaynak gösterin

  • Umut Kuş
   7 Ocak 2016 at 14:50 Reply

   Merhaba Ersoy Bey;

   Yağlıdereli arkadaşlarımızdan temin ettik bu bilgiyi. Yağlıdere’ye birkaç kez gittim. Gürcü kalıntısı olmayan bir ilçemizdir fakat bu tarihte hiç Gürcü’nün gelmediği anlamını taşımaz. Yağlıdereli arkadaşlarım bu konuda aileleri ile beni tanıştırıp bilgi vermişlerdir. Teşekkür eder, iyi günler dileriz.

   • Anonim
    26 Nisan 2016 at 22:30 Reply

    Oruçbey köyü soyadı öztürk olan aile Gürcü kökenli ancak Türkleşmiş, Türk ve müslüman bir ailedir.
    Ayrıca Keşap Çakırlı köyünde de Gürcü asıllı aileler yaşamaktadır.

 • Hasan Rüzgar
  20 Aralık 2015 at 11:09 Reply

  :)

 • Halil İbrahim Oğur
  3 Aralık 2015 at 22:58 Reply

  ne alakası var trabzonluyum ama laz'ım herkesi kapsayamazsın kim bilir dedem ta ne zaman yerleşti trabzona sen nasıl tutupta kimse laz değildir dersin

  • Umut Kuş
   7 Ocak 2016 at 14:55 Reply

   Tarihte hiç kimse dedesinden dolayı bir soya bağlı kalmaz. Sürekli meydana gelen evlilikler ve asimile olmuş genler dolayısıyla kolay kolay ırklar soylarına bağlı kalamazlar. Trabzon’un büyük bir bölümünü Çepni kültürüne bağlı insanlar oluşturmaktadır. Anne tarafım Trabzon/Tonya ilçesine bağlı fakat orada Rum ağırlıklı insanlar yaşasa dahi bizde Rumluk var demiyorum. Sadece o soya bağlı bir aileden bugüne kadar gelmiş fakat bizim için zenginleşen gen haritasında bu soy tamamen ortadan kaybolmuştur. İlginiz için teşekkür eder, iyi günler dileriz.

 • Anonim
  11 Kasım 2015 at 18:15 Reply

  Ben Trabzon sürmeneliyim bizim kökenimiz yani Dedemin Babaannesi Artvin’de büyümüşler ayrıca Oğullarıda Yani Ben her türlü Laz olmuyomuyum Lazcada biliyorum dedem öğretti Mesela muçore anlamı nasılsın demek Voivoce ise iyiyim sen nasılsın denektir ve başka kelimeler biliyorum elbette Not: Arkadaşlar Trabzon’un. Araklı,Sürmene,of ve son olarakta Maçka dır bilginize

  • Umut Kuş
   7 Ocak 2016 at 15:00 Reply

   Tarihte hiç kimse dedesinden dolayı bir soya bağlı kalmaz. Sürekli meydana gelen evlilikler ve asimile olmuş genler dolayısıyla kolay kolay ırklar soylarına bağlı kalamazlar. Trabzon’un büyük bir bölümünü Çepni kültürüne bağlı insanlar oluşturmaktadır. Anne tarafım Trabzon/Tonya ilçesine bağlı fakat orada Rum ağırlıklı insanlar yaşasa dahi bizde Rumluk var demiyorum. Sadece o soya bağlı bir aileden bugüne kadar gelmiş fakat bizim için zenginleşen gen haritasında bu soy tamamen ortadan kaybolmuştur.

   Bunun yanı sıra; Araklı, Maçka ve Sürmene ilçeleri, özellikle de Araklı ilçesinde büyük bir Çepni topluluğun yaşadığı, tarihten bugüne silinmez sayfalardadır. Sürmene ilçesi, “Sürmene Bıçağı”ndan da anlaşıldığı üzere, Çepni kültürüne ait bir alettir. Eskiden Çepniler savaş sırasında Sürmene Bıçağı denilen alet ile savaşa gider, bu sayede çoğu birebir muharebeyi bu alet ile zafere taşımışlardır.

   Trabzon’un Of ilçesi Karamanoğlu soyundan gelmektedir. Bunun aksini iddia etmek tarihi inkâr etmektir. Teşekkür eder, iyi günler dileriz.

   • Anonim
    18 Nisan 2016 at 14:16 Reply

    sana katılıytorum

   • Aretias
    23 Ekim 2017 at 18:37 Reply

    Ha ha ha.. UMUT KUŞ.. “Sürmene Bıçağı” hikayende çokk uçmuşsun .. Sürmene adının tarihi ile Çepni Türklerinin Karadenize geliş tarihlerini karlılaştır.. Hayalinin gerçeğini görürsün.. Kolay gelsin..

  • Anonim
   13 Ağustos 2016 at 12:11 Reply

   Üç beş kelimeyle ne mükemmel lazca biliyormuşsun. Lazlık böyle oluyor demek

 • Gözde
  5 Kasım 2015 at 11:11 Reply

  Arkadaşlar öncelikle merhaba,
  Herkesten bi isteğim , ricam olacak konu ile ilgili yardımcı olursanız çok memnun olurum
  Ben Giresun Keşap’lıyım Çamlıca köyünden eski adı ise Mencilis köyüdür soy ağacımı merak ediyorum fakat akrabada sülalede bilen yok kimse araştırmamış internetten bulduğum kadarıyla ise Çamlıca (Mencilis) köyü eskiden Rum köyüymüş yani Rum olma ihtimalim acaba var mı?

  • Umut Kuş
   7 Ocak 2016 at 15:05 Reply

   Merhabalar,

   Giresun’un derin mazisinde soylar tek tek kaybolmaktadır. Kolay kolay kimse gerçek soyunu bulup “ben buyum!” diyemez. Fakat eskiden Giresun’da Rumların yaşadığı gerçeğini asla değiştiremeyiz. Hala ve hala günümüzün Giresun’unda Rumlar ağırlıklı olarak yaşıyor fakat çoğunluğu kültürlerini tamamen Çepni kültürüne dayalı olarak yaşamaktadırlar. Şahsi önerim şudur; ikamet ettiğiniz muhtarlığa gidip kendi soy ağacınıza dair bir belge çıkartınız. Soy ağacınız da yazan bilgiler doğrultusunda internette 100 ila 300 yıla kadar derin bir araştırma yapınız. Bu sayede soyunuz konusunda internet size yardımcı olabilir. İlginiz ve alakanız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  • Anonim
   26 Nisan 2016 at 22:46 Reply

   Rum olma ihtimalin yok. Topal Osman Giresun’da rum nüfusu göç ettirmiştir. Türkler Rumlarla komşuluk yapmışlardır, ancak aralarında asla evlilik yoktur. Bu köyün eski adı Mencilis’tir. Rumların gidişinden sonra Karabulduk ve çevresinden Türk aileler bu boşalan köylere yerleşmişlerdir. Aynı durum Armutdüzü, Geçit gibi köyler için de geçerlidir.
   Sonuç olarak soyundan şüphe etme. Sen Çepni Türkü, özTürksün.

  • Aretias
   23 Ekim 2017 at 18:43 Reply

   Merhaba..
   Kendini ne hissediyorsan ırkın odur.. Kimseye gen tahlili yapılmıyor.. Evet köyün 150 sene ön e rum ve türk ortak yaşadığı bir köy.. 500 sene önce osmanlı.. 1000 yıl önce roma imp. 2000 bin yıl önce iskit.. 3000 bin yıl önce moğol… Böyle gidiyor işte.. Ya sen kendini ne tarif ediyorsun?.. Hoşçakal..

 • Celal Altinbaş
  16 Ekim 2015 at 09:02 Reply

  93 HARBİNDEN ÖNCE NÜFUS OLARAK 1-2 MİLYON ARASI OLAN LAZLAR 93 HARBİ OLMAK ÜZERE SONRAKİ RUS VE ERMENİ İŞGALLERİYLE KARŞILAŞMIŞTIR VE 93 HARBİNDE SAKARYA ADAPAZARI VE AVRUPA BAŞTA OLMAK ÜZERE GÖÇ ETMİŞLERDİR.93 HARBİ BİTTİKTEN SONRA YARISINDAN AZI GERİ DÖNMÜŞTÜR.ERMENİ İŞGAL GİRİŞİMLERİ VE RUSLARINDA TEKRARDAN LAZİSTAN TOPRAKLARINDA SAVAŞMASIYLA İKİNCİ BİR GÖÇ ORTAYA ÇIKMIŞTIR VE SAVAŞ KISA SÜRECEĞİNDEN LAZLAR YAKIN OLAN SİNOP GİRESUN ORDU TRABZON GİBİ YERLER GÖÇ ETMİŞTİR.BURALARDA 1 SENEYE YAKIN KALIP İŞGAL SONA ERİNCE GERİ DÖNENLERİN SAYISI GENE GÖÇÜN YARISI KADARDIR.KARADENİZİN HER BÖLGESİNDE LAZ MEVCUTTUR.BAHSEDİLEN PAZAR – ARDEŞEN- HEMŞİN- ÇAMLIHEMŞİN – FINDIKLI – ARHAVİ -HOPA VE BORÇKA İSE TÜRKÇENİN AZ KONUŞULUP LAZLARIN YAŞADIĞI İLÇELERDİR.

 • Anonim
  1 Mayıs 2015 at 10:45 Reply

  saçmalamışşsın .lazlar türk değildir demek senin nekadar bilgi sahibi olmadığını gösterir .seni aydınlatayım istersen biraz.lazların soyu kuman türklerinden gelir .sen şimdi bunuda bilmiyosyundur. kuman türkleri kıpcak türkleriin bir kolu olup.ukrayna üzerinden gürcüstan ve karadenize doğru göç ettmişdir.müslüman olanlara laz. olmayanlarada megrel denir.megrelller gürcüstanda yaşamayı tercih ettikleri için.herkes onları gürcü zanneder .ama değillerdir.cepni konusunda haklısın trabzonun akçaabat.beşikdüzü.şalpazarı cepnidir ve giresun çepnidir.maçkadan sonra lazlar başlar.taa batuma kadar .zamanla dillerini unutmuşlardır .ve gürcülerle akraba olmuşlardır.referans istiyorsan araştırman yeterli .saygılar

  • AsMaçaAs
   6 Temmuz 2015 at 10:18 Reply

   Gerçekten tuhaf bir yazı. Kimin ne olup ne olmadığını sanki şehir bazında bilebilecekmışız gibi. Olur mu öyle şey? Afedersiniz ama kimin kimin babası olduğunu bile bilmek test yapmadan mümkün değil, koskoca şehre laz veya değildir demek asla mümkün olamaz. Ayrıca laz dili ve kültürü ile ilgili bir çok referans var yazarın kullanabileceği sizin de dediğiniz gibi. Öyle kafaya göre fikir üretmeye gerek yok, bu işin araştırması yapılmış, biyoloji sosyoloji dilbilim gibi birçok değişik alanlarda yazılmış basılmış kaynaklar var. Çok yıllar önce laz dilini araştırırken bakmıştım o zaman bile internette bir çok site vardı ve ayrıca kitaplar, tezler,… Ayrıca Türk olmak veya Müslüman olmak niye büyük marifetmiş gibi veya gurur meselesi gibi sunuluyor ki . İsteyen kendini istediği kimlikle özdeşleştirir, İstediği kadar dindar olabilir veya olmayabilir. Bunlar insanın geçmişini değiştirmez. Yani ben Ermeni anneanneden veya hristiyan rum dededen geldiğimi öğrensem daha az değerli bir insan mı olacağım? Utanacak miyim kendimden? Öz be öz Asya türkü olduğumu öğrensem daha mı değerli olacağım? Insan Türk veya Müslüman asıllı olabilir olmayabilir, vatanına milletine yardımcı olabilir veya olmayabilir, bunlar geçmişimizden bağımsızdır. Genetik veya kültürel aldığımız mirasları kabul edelim tabi ama insanın eline geçenlerle ne yaptığı en önemlisidir. Geçmişimizi, genlerimizi değiştiremeyiz ama hayatta nasıl insan olduğumuzu, nasıl davrandığınızı, ne çeşit değerlere kendimizi adadığımızı seçebiliriz. Bunlarla gurur duyulur anlarım ama anadan babadan gelen etnik Köken ne bizim marifetimiz ne suçumuz. Isteyen kendini bir kimlikle özdeşleştirir veya Özdeşleştirmez – ama yazıda lazlık yabancılıkmış ötekililkmiş gibi bir hava var, Ve Türk/ müslüman aileye doğmak marifetmiş gibi. Hiç hoş değil. Türk adı altında bir çok etnik grubun toplandığını biliyoruz zaten. Bunun içerisinde ayrımlar yaratmanın faydası değil zararları olduğunu da. Bu şekilde İnsanların seçemeyip kontrol edemediği faktörler ile aralarında statü farkı olduğu gibi bir fikri pasif ve endirekt bir şekilde de olsa desteklemiyorum. Yorumunuz için teşekkürler, umarım genç yazarlarımız da bu konuda biraz daha derin düşünürler ilerde.

  • Anonim
   2 Ağustos 2015 at 03:49 Reply

   ya kardes nediyorsun sen lazlar kuman türkleri diyorsun nasil bi lazca yada ne bilim megrel dili var lazlarin bazilari türk düsmani sanki bitek tr de asimile olmuslar gitsinler gürcistanda var olgunu söylesin ama yok onlarin dertliri türkleri yok etmek bunlar zaten avp bile inanirlar yani bunlari derken devrimcileri kast ediyorum inansin bakalim ama sunu söylim türkün türkten dostu yoktur bu hep böyledir

  • Umut Kuş
   7 Ağustos 2015 at 11:42 Reply

   Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinden, Gürcistan’ın Batum iline kadar tek tek seyehat ettim. Zaten bu yazı seyehat ettiğim ve oralarda tanıştığım insanlar sayesinde çıktı. Lazların Gürcü sonuna bağlı olduğu doğru fakat bu onların Kafkas grubuna dahil olmadığı anlamına gelmez. Kişiler sadece bir kesimden asimile olmazlar. Örneğin Çepni Türkleri Selçuklu zamanından asimile olurken, Bozok Türkleri Hun Devletinden asimile olmuştur. Bilgiler bu yöndedir. Trabzon Beşikdüzü’nden sonra gelen ilçelere Laz demeniz kadar gülünç bir durum yoktur. Aslen Tonyalı olarak Tonya ilçesinde bile Rum köylerine nazaran Çepni köyleri daha fazla şuan. Gittim, gördüm. He bu demek değil ki Trabzon’da Laz yok. Laz dediğimiz Çepni vilayeti Giresun’da bile var. Ama bunlar o kadar azınlık ki, toplasak bir kasaba bile etmiyor. Türkiye’de yaşayan Laz sayısı bundan 10 sene önce 50 bin kadardı. Şimdi bu sayı maksimum 55 bin olmuştur. Çünkü çoğalamıyorlar. Gerçekten Laz kültürünü benimsemiş insanlar , kültürleri devam etsin diye kızlarını Lazdan başkasına vermiyorlar. Bu da onların çoğalmasına engel oluyor.

   Araştırmayı internetten yaptıysanız buraları gidin görün derim. Bildiğiniz şeylerin aksine bilmediğiniz çok şey çıkacak.

   Yazımı okuyup yorum bıraktığınız için teşekkür ediyorum. Saygılar,

  • Anonim
   5 Kasım 2015 at 17:25 Reply

   sen laz zannedilen lazlardan bahsediyorsun dostum gerçek lazlar türk değildir ve sayıları çok azdır ..senin biraz araştırman lazım

   • Umut Kuş
    8 Ocak 2016 at 10:32 Reply

    Yazılan yazıda aksini iddia eden bir cümle, kelime var mıdır tekrar dönüp bakmanızı öneriyorum. İyi günler, esen kalın.

   • Mustafa mercan
    11 Eylül 2016 at 00:46 Reply

    Sadece sapanca ilçesinde 15.000 laz var

 • Anonim
  7 Nisan 2015 at 01:50 Reply

  ben deniz turceden baska dil bilmem islamdan baska din bime oguz bolarindan cepni boylarindan gelme turk oglu turkum….

 • lazi ona muyasen varona muyasen eni rosi ingsani iyit :)

  • Anonim
   13 Ağustos 2016 at 12:16 Reply

   Bil mukabele

 • laz denilen millet azınlıktır sadece rizede konumlanmışlardır lazca dedikleri dil ise asimile olmuştur lazca konuşulan dil aslında gürcücedir. Tarihte yavuz sultan selimin doğu karadenizi aldığında lazları gürcülerin zulmünden kurtararak rize civarına yerleştirmiştir karadeniz bölgesinide türkleştirmek için çepnileri giresun a yerleştirip pontusun karadenizden kazınmasına büyük katkı sağlamıştır giresun çepnidir. kardenizin türkleşmesinde çepnilerin sayesinde olmuştur. Giresuna laz diyen millet ise mahalle kadınları gibi teori üretmesin

  • Anonim
   12 Haziran 2015 at 06:51 Reply

   bokumu ye sen. Cehalet sıçıyorsun. Lazlar antik kohlis medeniyetinin devamıdır. 4 bin yıllık tarihi var bu medeniyetin be cahil adam.

 • Biz büyük Türk hakanı Oğuzhan’nın torunları Çepniyiz

  • Anonim
   5 Kasım 2015 at 17:29 Reply

   giresunun birkaç ilçesinde birine çepni demek hakaret etmek sayılıyor acaba neden ..demekki giresunun tamamı çepni değil ..

 • Hayır laz diyiliz tabiki

 • Giresun Läz degildir. Giresun Osmanaganin Torunlari Türk oglu Türktür.

 • Beste Begüm - Facebook üzerinden
  22 Mart 2015 at 22:27 Reply

  bir ilin dini olmaz insanların olur yazar.

  • AsMaçaAs
   6 Temmuz 2015 at 09:58 Reply

   Teşekkürler bu şekilde mantıklı bir cevap verdiğiniz için

 • Çepniyim.Giresunda yaşayan lazlar da mutlaka vardır fakat genel olarak çepniyiz karadeniz ağzı ile konuşmak ile la olmak veya trabzon ağzı ile konuşmak laz olmak değil lazlar genel ve çoğunluk olarak rize ve artvin illerimizde yaşamaktadır ayrıca bizim konuştuğumuz uşağum muşağum gibi sözler sadece yöresel ağzımız lazca farklı bir dil zaten lazcayı bilen bilir ben Giresunda lazca konuşulduğunu hiç duymadım

 • giresun laz deyildir

 • Selahattin Öksüz
  22 Mart 2015 at 16:52 Reply

  Umut Kuş, Giresun’da sizden başka “rum soyundan geldim” diyeni duymadım. Anladığım kadarıyla Kurtuluş savaşı yıllarında deden kaçmış ve Giresun’a yerleşmiş ve kendini gizlemiş. Onun gibilere Giresun’da, “kılıç artığı” derler. Giresun’da gürcüler, merkez 1-2 köy, Bulancak 3-4 köy, Derelide 1-2 köyde azınlık ve Keşap 1 köyde azınlık olarak yaşarlar ve nüfusları 4-5 bini geçmez. Y.dere ve Tirebolu’da gürcü yoktur. Gürcülerin geçtiği yerleri gürcü yapıp çıkmışsın. Bu kadar cehalet ve kasıta hoop biraz…

 • Ogün Ekiz - Facebook üzerinden
  22 Mart 2015 at 16:49 Reply

  Arkadaşlar Rize de böyle Artvin de. Sadece o sınırlar içinde yaşayan Lazlar var. Çepni de var Rum da var Laz da var Gürcü de var. Aynı şekilde Giresun da böyle her çeşit millet var. Tamamı değil zaten kasıt arada illaki var.

 • Nagihan Şahin - Facebook üzerinden
  22 Mart 2015 at 15:44 Reply

  Evet laz’ım.

 • Kesinlikle laz değiliz.

 • Çepniyiz elhamdülillah

 • Değiliz ! Çepniyiz.

 • Laz diyiliz giresunluyum laz diyilimmmmmmm !!!

 • Hayir laz dgl

 • Anonim
  22 Mart 2015 at 14:37 Reply

  yazı çok güzel Ben Rize Çayeli’liliyim Lazlar bizden sonraki ilçelerde başlıyor ve zaten belli ediyolar kendilerini.

 • çavuş Türkmendağ - Facebook üzerinden
  22 Mart 2015 at 14:36 Reply

  Bu yazıyı yazan arkadaş Trabzon etnik yapısını araştırmadan sallamis

 • Cepni

 • Hüseyin Akkaya - Facebook üzerinden
  22 Mart 2015 at 14:31 Reply

  Bu yazıyı giresun girişine asmak lazım :)

 • Tubagokhan Yılmaz - Facebook üzerinden
  22 Mart 2015 at 14:26 Reply

  Dogu ilcelerinde olabilir laz

 • zugaşibere
  2 Mart 2015 at 00:18 Reply

  Giresunlu laz lar var.bende onlardanım rize pazari göcmeni 3 kuşak gecmiş ve bir kac ilceye yerleşmiş aileler de var fakar bizim laz halkı kimligine sahip cıkmadıgı icin hep yok sayıldı. Ma lazi vare .Eynesil kütügüne kayıtlıyım.köyüm Balcılı

 • bünyamin hayal
  3 Şubat 2015 at 00:08 Reply

  Bütün yorumcu arkadaslar dogrudur veya yanlış ama Umut arkadaş detaya inmeden genel hatlarıyla izahatta bulunmuş burada toplumları aşagılayıçı bir tutumda bulunulmuyor sevgili arkadaşlar .

 • Anonim
  20 Ocak 2015 at 10:12 Reply

  Umut Bey, Girsunlu hemşeriniz Mustafa Bayındır’ı tanıyor mususnuz? Kendisi Girsunlu Laz aileden Aliişi sülalesi

 • ahmet kurt
  14 Ocak 2015 at 03:10 Reply

  milletin ağzına yapışmış etiket gibi ama karadenizliler laz değildir yani bu böyledir.

 • yılmaz karsan
  5 Ocak 2015 at 21:12 Reply

  tonya ve maçka demişsin tonya yi anlatık da maçkada rum olduğu nerden çıktı

  • yılmaz karsan
   5 Ocak 2015 at 21:15 Reply

   maçkanın tek bir köyünde rum azınlık vardır 20 kişidir bunu bütün maçkaya mal etmek büyük bir yanlış dır bir çepni türkü ve maçkalı olarak sizi kınıyorum

   • Fatih Özdemir
    6 Ocak 2015 at 02:45 Reply

    Trabzon’un çok az bir kesimi Rum soyundan gelmektedir şeklinde açıklama yapılmış. Yani sizin dediğinizle yazı örtüşüyor.

  • Umut Kuş
   6 Ocak 2015 at 09:32 Reply

   Hepsi için yazmadım. Eski toprak insanların Rum soyundan geldiği aşikar. Bunu inkâr etmek, eski toprak insanlarına şaşkınlık verir. Tüm Maçka insanına bir yükleme yapmadım. İyi paylaşımlar dilerim.

   • yılmaz karsan
    6 Ocak 2015 at 21:36 Reply

    maçka da yerli halk yok dur sağdan soldan gelmişlerdir yarısı Şalpazarı yarısı kadırganın yaylalarından gelmişdir nüfüsün yarısından çoğu çepni dir sen ilk önce git soyun nerden geliyor diye bi öğren ondan sonra yaz cız ben türk oğlu türk üm maçka da türk oğlu Türk dür ……………….

 • Kerem Yüksek via Facebook
  13 Eylül 2014 at 22:28 Reply

  Değildir saf Türk tür bu yüzden bir birimizi hiç tutmayız

 • Ömer Türüt
  13 Eylül 2014 at 20:16 Reply

  ben rizenin çayeli ilçesindenim ve bahsedilen Türk boylarına mensubum giresunun Topal Osman gibi milli kahramanları olduğu gibi Rizeden’de İpsiz Recep Emiceler çıkmıştır velhasıl Türk’üm işte :)

 • Şuayip Kambur
  9 Haziran 2014 at 22:58 Reply

  aynen öyle çok önemli bir konuya değinmişsin :) . Konuyu çok güzel özetlemişsin. Türkiyenin birçok yerinde karadenizliyim denilince hep laz zannediliyor. Özellliklede trabzonu birçok kişi laz diye biliyor. Birde rizeliyim denincede herkes laz diye biliyo oda yanlış tabiki.Arakdaşlarımın gelip şive taklitleri yapmasıda cabası. Konuşurmusun diyo o şive ben lazım diyorum. :)

 • Fatih Özdemir
  9 Haziran 2014 at 22:09 Reply

  Çok önemli bir konuya değinmişsin :)

  • Anonim
   16 Mayıs 2015 at 00:03 Reply

   laz degilde nedir

  • Anonim
   7 Haziran 2015 at 13:01 Reply

   Avrupada lazdili egitimi goruyom karamurselliyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.