Markalar Lazlar nerede yaşar? Doğu Karadeniz Laz mıdır?

Lazlar nerede yaşar? Doğu Karadeniz Laz mıdır?

-

 Giresun dışında yaşayan hemşehrilerimizin ve Giresunlu olmayan insanların, her Doğu Karadenizliyi Laz sanması bende tepki uyandırdı ve bu konuyu yazma gereği duydum. Tarihini değil, sadece nerelerde yaşadıklarını yazacağım.

Öncelikle belirtmeliyim ki; tarihte kolay kolay kimse dedesinden dolayı bir soya bağlı kalmayı başaramaz. Sürekli meydana gelen evlilikler ve zenginleşen gen haritası dolayısıyla kolay kolay ırklar soylarına bağlı kalamazlar.

Lazlar nerede yaşar? Doğu Karadeniz Laz mıdır? 2

Yazının önemini; “Tarihini yazmayacağım, sadece nerede yaşadıklarına dair bilgiler” diye vurguluyorum.

Ben Laz’ım ama Giresun’da yaşıyorum ya da ben Laz’ım ama Trabzon’dayım, kimliğimde Trabzon yazıyor” gibisinden cümlelerden mümkün olduğunca kaçınınız. Belkide Türkiye’nin her ilinde Lazlar yaşıyordur fakat tarih ve araştırma kitapları bunları yazmaz. Dolayısıyla çoğunluk oldukları yerleri sadece belirtecek ve Türkiye’deki Laz yanılgısını bir kez daha ispatlamış olacağım. Başlıyoruz;

Öncelikle şehrimizde ki bazı hemşehrilerimizin bile yanlış bildiklerini doğruluğa kavuşturalım:

Lazlar Türk değillerdir ve Lazlar; Rize‘nin Fındıklı, Ardeşen, Pazar, Çamlıhemşin ilçelerinde ve Artvin‘in Hopa, Arhavi, Borçka ilçelerinde yaşarlar. Rize ve Artvin’in Laz olmayan bazı köylerinde de yaşamlarını sürdürürler. Örnek olarak Rize’nin girişinde ki Kalkandere ilçesinde küçük bir köyde göçmen Lazlar yaşamaktadır. Sayıları 10 ila 20 arasında değişir. Her Doğu Karadenizliyi Laz sanmak yanlıştır. Zira Türkiye’de gerçek Laz nüfusu 50 bin kadardır ve bu sayı gittikçe düşmektedir.

Lazların, aynı Türkçe gibi kendilerine ait bir dilleri mevcuttur. Lazca’nın kelime karşılığı “ Lazuri’dir. ” Bilindiği üzere ” Geldum, gittum, gidiyrum ” gibi kelimeler Lazcaya girmez. Bu sadece illerimize ait kullanılan bir ağızdır. Buna göre, Rize’nin ve Artvin’in ilçelerinin Lazca karşılığı aşağıda ki gibidir;

Artvin; Hopa ( Xopa ), Arhavi ( Arkabi ), Borçka ( Borçxa )

Rize; Fındıklı (Viǯe), Ardeşen ( Arteşeni ), Pazar ( Atina ), Çamlıhemşin ( Vijadibi )

Giresun Laz mıdır?

Değildir. Giresun‘un büyük bir kısmını Çepni soyundan gelen insanlar oluşturmaktadır. Fakat bu demek değildir ki kimliğinde her Giresun yazan insan Çepnidir. Giresun‘da Çepni’den sonra Gürcü soyundan ve Rum soyundan gelen insanlar boy göstermektedir. Fakat sayıları oldukça azdır. Kendimden örnek vermek gerekirse, benim dedelerim Trabzon‘un Tonya ilçesinden göçüp, Giresun‘a yerleşmiştir. O yıllarda dedelerim Rumca konuşan insanlarmış. Fakat günden güne topraklardan Rumlar uzaklaştırılınca, konuştukları Rumca da eriyip gitmiş. Gürcü köylerinin kalıntı bıraktığı yerler olarak Bulancak, Yağlıdere, Dereli ve Tirebolu ilçelerimizi örnek gösterebiliriz. Konuyu kısaca özetleyecek olursam, Giresun’un çoğunluğu özbeöz Türk ve Müslüman bir halk oluşturur.

Trabzon Laz mıdır? 

Türkiye‘de Trabzonluları Laz sanmak gibi bir yanılgı var. Aksine kimliğinde Trabzon yazan insanların çok büyük bir bölümü Laz değildir. Diğer kalan kısmı ise dedelerinden süregelen bir soy haritasını oluşturmaktadır. Fakat onun için net bir şey yazmak mümkün olmaz. Yani 300 yıl önce büyük dedesi Laz olan bir Trabzonlu, günümüzde Laz olma ihtimalini belli edilir bir oranla çok düşürür. Zira sürekli meydana gelen evlilikler, değişen gen haritası dolayısıyla, eskiye nazaran kimse gerçek soyuna ait değildir.  Trabzon’un çok az bir kesimi Rum soyundan gelmektedir. Buna örnek olarak Tonya ve Maçka ilçelerini gösterebiliriz. Ek olarak az sayıda Rum köyleri barındıran Of ilçesi vardır. Fakat bu ilçelerde ki insanların konuştuğu Rumca ( Kofça ) günden güne Lazca gibi eriyip gitmektedir. İnsanları Müslümanlaşmış, dilleri Türkçeleşmiştir.

Trabzon’un büyük bir kesimini Karamanoğulları, Gürcü ve Çepni soyundan gelen insanlar oluşturmaktadır. Konuyu kısaca özetlemem gerekirse Trabzon halkının çoğunluğunu Türk soyu oluşturmuş ve Müslümanlaşmıştır. Zira Kaşgarlı Mahmut‘un eserinde de Trabzon, aynı şehrimiz Giresun gibi ” Çepni Vilayeti ” olarak geçmektedir.

Rize Laz mıdır?

Gerçek Lazlar Fındıklı, Ardeşen, Pazar ve Çamlıhemşin ilçelerinde yaşarlar. Bu ilçeler dışında Rize‘de yaşayan Lazlar azınlıktır ve göçmen olarak bilinirler. Rize‘nin de çoğunluğu aynı Trabzon’un Of ilçesi gibi  Karamanoğulları soyundan gelmektedir ve Trabzon’da olduğu gibi, Rize’de de Çepni köyleri vardır. Örnek vermek gerekirse Rize‘nin Çayeli ilçesinde birçok Çepni soyundan gelen insana rastlamak mümkün. Konuyu özetleyecek olursam aynı Trabzon ve şehrimiz Giresun gibi, Rize‘nin de çok büyük bir bölümü Türk’tür ve Müslümandır.

Değerli okurlar, seyahati seviyorsanız bahsettiğim bu ilçelere gidip onlarla tanışabilir, sohbet edebilir ve kendilerine has dillerini onların ağzından dinleyebilirsiniz.

Sağlıcakla, esen kalın.

Lazlar nerede yaşar? Doğu Karadeniz Laz mıdır? 3
Umut Kuş
30 Haziran'da Giresun'da doğdum. İstanbul'da yaşıyorum. Bir senenin altı-yedi ayını Giresun'da geçiriyorum. Giresunspor takımını tutuyorum. Yazmayı ve okumayı seven bir kişiliğe sahibim. İnsanlarla doğru iletişim kurmaya özen gösteriyorum. Futbol, bilardo oynamak ve şiir yazmak hobilerim arasındadır.

86 YORUMLAR

 1. duzceden basliyarak sakarya kocseli yalova bursa arasinda sadece sana.500.000 laz cikartirim dil bilen laz. gel kocaleiye koylerinde catir catir lazca konusulur.
  besiktasli ibrahim uzulmez yufentusta oynayan merih demiral dil bilen lazlardandir. dinine vatanina milletine faydalidir.

 2. lazların tarıhı karadenızde eskıdır trabzon ve rıze rumları ve ermenılerı türküm dememek icin kendılerıne laz demeyı tercıh etmışlerdır cepnı dedıklerı insanlar
  osmanlı zamaınıda fatıh sultan karadenıze getırdı gresuna cadırlara yerleştırdı
  gelenler hepsı türktür karadenızin tarıhı lazlar rumlar ermenılerdır bunlarda trabzon ve rize de yaşarlar

 3. Ordu,Giresun, Trabzon,Gümüşhane, Rize,Artvin Halkı Eğer Laz değilse ya rumdur ya ermenidir eğer alevilik varsa türktür çünkü karadenize yerleştirilen türk boyları Alevi kökenlidir bu alevi kökenliler trabzonun giresunun ordunun az bir kısmını teşkil eder şunu aklınızdan çıkarmayın eğer alevilik varsa türktürler yoksa rum yada ermenidir rum ermeni değilse kesin Laz kökenlidir bu Laz kökenli insanlar roma imparatorluğu döneminden asimile olarak roma dilini benimsemişlerdir Romalı yani rumlaşmışlardır bu rumlaşma dilsel rumlaşmadır etnik olarak Laz soyundandırlar Bizans ve romanın yıkılmasıyla osmanlı hakimiyeti başlamıştır ve bundan sonra da Türkleşme başlamıştır bu türkleşme yine dilsel türkleşmedir geçmişte romalılığı benimseyenler şimdi de türklüğü benimsemişlerdir ama etnik olarak soyları Lazlara dayanır…. Roma ve bisans tarihçilerinin yazdığı eserlerde bu açık olarak belirtilmiştir kolonicilik faaliyetleri için bu topraklara gelen romalılar ve helenler bölgede yaşayan Lazlardan bahsederler ve onlarla yaptıkları savaşları anlatırlar….

  • Çok keskin bir dil kullanmışsınız.Giresun ve çevre illerde yaşayan Çepni Türkleri Sünnidirler ve bu bizim kökenimizin Rum,Laz ya da Ermeni olduğu anlamına gelmez. Kaldı ki Çepniler geçmişte zaten Alevi idiler.

 4. Arkadaslar bakin ben tabzonlyum hemde tarihciyim bakın genel turk tarihe boyle bir irk ve millet yoktur laz diye tsbir ettigimiz kelime Rumlara verilen lakaptir rumlar yakici ve yikici bir millet oldugu icinlaz lar geliyor laxlar gidiyor denmistir.konuşulan dilde rumcadir. Malsef kâra denize inssnina laz denmistir esas olan bizim turk olmamiz olmayan bir irki hic birsekilde var edemeyiz ama malesef genel turk tarihini bilmediğimiz icin bunlari tartışıyor arkadaşlar

  • Ben Samsun Bafralıyım dedemler Trabzon Tonyadan gelmedir.Çepni Türkmeniyiz.Yazdığınız metindeki gibi keşke bütün karadenizli hemşerilerimde böyle düşünse.Türk olduğu halde kendilerine laz diyen karadenizliler soyunu sopunu bilmeyen kanı bozuksoysuzun tekidir.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

   • Samsun Bafra liyim Karadeniz li olup ta soy agacini bilmeyen Milletimiz var
    herkes kendini Laz olarak görüyor yazik biraz arastirma ile sonuca ulasmak cok kolay
    Karadeniz bölgesini Cepni asireti kapliyor cogunluk lu yani rumlar ermeniler gurculer azinlikta

 5. Benim bi tane gürcu arkadaşım var yani şunları okuduktan sonra yani onlar iyi mi kötü mü insanlarmi çocuk çok iyi ama ben gürcülerle ilgili şeyler okudum Allah çarpin ki soğudum onlardan muslumanmi Hristiyan mi kökeni neresi bide Giresunlular lazmi bi sitede laz degiler yaziodu ama gürcüler adam gibi adam????????

 6. Sadece Arhavi de köyler dahil 30 bin nüfusun tamamı lazdır.findıklı hakeza Ardeşen pazar neredeyse %90 nından fazlası laz Kemalpaşa laz Hopanın %80 ni laz Boçka laz .Işıkli lazOrtalama 40.000 olduğunu var sayarsak. 400 ila beşyüzbin nüfusa sahiptir yazın iki misli daha dışarda yaşayanları sayarsak 1milyon 200 bin ila 1,5 milyon olarak diyebiliriz.Bunun yanında bizden göç etmiş geçmişi 50 ila 60 seneye dayanmayan izmit sakarya adaparaında büyük bir kesimin yerleşmiş lazlar olarak bilinir.Bu söylediklerim laz dilini bilenler olarak tanımladım.Yine bizden göç edip başka illerde de mevcuttur.Burda ırkçılıktan allaha sığınırım.Bizler karadenizde ayni kültüre sahip insanlarız ancak bu kadar yanlış bilgi kasıtlı olarak yazıldığına inanıyorum.Ya yanlış bilgiye sahip yada yalan kasıtlı.Kesinlikle kınıyorum.

  • Sallama Bekir. 2016 yılında göre Türkiyede 51.421 Hopalı (%56 Laz), 38.906 Arhavili (%98 Laz), 61.960 Borçkalı (%32 Laz), 62.864 Ardeşenli (%94 Laz), 29.729 Fındıklılı (%94 Laz), 29.506 Çamlıhemşinli (%20 Laz), 76.552 Pazarlı (%74 Laz) var.
   Bu oranları topladığın zaman Artvinli ve Rizeli Lazların toplamı 230 bin civarı oluyor. Türkiyenin diğer illerindeki muhacir Mohti Lazları da katsan en az 250 bin, en fazla 300 bin oluyor. Sallama. Objektif ol lütfen.

 7. Sadece sakarya da 120.000 laz yaşamakta bu kadar yalan yazı yazılmaması araştırıması lazım sadece sapanca ilçesinde15.000 aşkın laz nufus var

 8. Türkler 10 bin yıllık tarihlerinde 109 üniter devlet 16 imparatorluk kurmuş dünyanın en eski kökenine sahip bir millettir Kaşkarlı Mahmuttan öncede bu topraklarda Türklerin yaşadığının kanıtı arkeolojik kalıntılardan mağara yazıtlarından ortaya çıktı Türkler dünyanın her yerinde var Kaşkarlı Mahmuttan önce Karadenizde Türk yoktu iddiası tutarsız boş iddiadır Türklerin dünyada ayak basmadığı toprakmı var

 9. 1.si yagliderede herhangi bir gurcu uyruklu veya gurcistan kokenli insanlar bulunmamaktadir 2.si kasgarli mahmut giresun ve trabzon ilinin cepni oldugunu yazamaz cunki kendisi 1000li 1100lu yillarda yasamistir o tarihlerde birakin cepnileri herhangi herhangi bir oguz boyu hareketi gormek anadoluda az rastlanan bir durumdu malazgirt 1071 te oldu,cepnilerin ve diger boylarin anadoluya gocu 100-200yillik bir surectir,bu noktada cok sacmalamissiniz

 10. bu tarz abuk sabuk ayrintilara takilip kalmanin bi alemi yok,ne yani simdi kalkip giresun, rize,trabzonun tamamı musluman turktur diyince eline ne geciyo?
  Sanki hakiki turkmusun acaba kendinden bu kadar emin olabiliyorsun?
  Bu ici bos ve ucu ırkcılıga dayanıcak tartismalara su cumle ile son verebilirim;
  Erkek isen adem oglusun,dişi isen havva kızısın…….bitti…..
  Bu kadar basit,boyle gereksiz ayrintilara cok takilmayin herkez ayni dunyada yasiyo,ben malatyaliyim mesela simdi ne isin var dicen bu paylasimin altinda,cevabi acik ve net;
  İNSAN olabilmemizdir.!

 11. Harika bir yazı. Anadolu topraklarında saf türk bulmak ne kadar doğr ki zaten. burda yaşan o kadar insan göğe yükselmedi. asilime olup gittiler. ,Türkler gittikler çoğu yerde baskın karekter olup bölgeyi asilimize etmişlerdir. 2. olarak osmanlının karamanoğullarını dağıtması sonucu en büyük beylik mekadonyadan rizeye kadar dağıtılmışlardır. Karadenizde lazlar ve rumlar ve gürcüler ve cerkesler kökeni ne olursa olsunşlar türklük kimliğiyle asilime olmuş ve bundan rahatsız olmamaışlardır.

  • Merhaba Ersoy Bey;

   Yağlıdereli arkadaşlarımızdan temin ettik bu bilgiyi. Yağlıdere’ye birkaç kez gittim. Gürcü kalıntısı olmayan bir ilçemizdir fakat bu tarihte hiç Gürcü’nün gelmediği anlamını taşımaz. Yağlıdereli arkadaşlarım bu konuda aileleri ile beni tanıştırıp bilgi vermişlerdir. Teşekkür eder, iyi günler dileriz.

   • Oruçbey köyü soyadı öztürk olan aile Gürcü kökenli ancak Türkleşmiş, Türk ve müslüman bir ailedir.
    Ayrıca Keşap Çakırlı köyünde de Gürcü asıllı aileler yaşamaktadır.

  • Tarihte hiç kimse dedesinden dolayı bir soya bağlı kalmaz. Sürekli meydana gelen evlilikler ve asimile olmuş genler dolayısıyla kolay kolay ırklar soylarına bağlı kalamazlar. Trabzon’un büyük bir bölümünü Çepni kültürüne bağlı insanlar oluşturmaktadır. Anne tarafım Trabzon/Tonya ilçesine bağlı fakat orada Rum ağırlıklı insanlar yaşasa dahi bizde Rumluk var demiyorum. Sadece o soya bağlı bir aileden bugüne kadar gelmiş fakat bizim için zenginleşen gen haritasında bu soy tamamen ortadan kaybolmuştur. İlginiz için teşekkür eder, iyi günler dileriz.

 12. Ben Trabzon sürmeneliyim bizim kökenimiz yani Dedemin Babaannesi Artvin’de büyümüşler ayrıca Oğullarıda Yani Ben her türlü Laz olmuyomuyum Lazcada biliyorum dedem öğretti Mesela muçore anlamı nasılsın demek Voivoce ise iyiyim sen nasılsın denektir ve başka kelimeler biliyorum elbette Not: Arkadaşlar Trabzon’un. Araklı,Sürmene,of ve son olarakta Maçka dır bilginize

  • Tarihte hiç kimse dedesinden dolayı bir soya bağlı kalmaz. Sürekli meydana gelen evlilikler ve asimile olmuş genler dolayısıyla kolay kolay ırklar soylarına bağlı kalamazlar. Trabzon’un büyük bir bölümünü Çepni kültürüne bağlı insanlar oluşturmaktadır. Anne tarafım Trabzon/Tonya ilçesine bağlı fakat orada Rum ağırlıklı insanlar yaşasa dahi bizde Rumluk var demiyorum. Sadece o soya bağlı bir aileden bugüne kadar gelmiş fakat bizim için zenginleşen gen haritasında bu soy tamamen ortadan kaybolmuştur.

   Bunun yanı sıra; Araklı, Maçka ve Sürmene ilçeleri, özellikle de Araklı ilçesinde büyük bir Çepni topluluğun yaşadığı, tarihten bugüne silinmez sayfalardadır. Sürmene ilçesi, “Sürmene Bıçağı”ndan da anlaşıldığı üzere, Çepni kültürüne ait bir alettir. Eskiden Çepniler savaş sırasında Sürmene Bıçağı denilen alet ile savaşa gider, bu sayede çoğu birebir muharebeyi bu alet ile zafere taşımışlardır.

   Trabzon’un Of ilçesi Karamanoğlu soyundan gelmektedir. Bunun aksini iddia etmek tarihi inkâr etmektir. Teşekkür eder, iyi günler dileriz.

 13. Arkadaşlar öncelikle merhaba,
  Herkesten bi isteğim , ricam olacak konu ile ilgili yardımcı olursanız çok memnun olurum
  Ben Giresun Keşap’lıyım Çamlıca köyünden eski adı ise Mencilis köyüdür soy ağacımı merak ediyorum fakat akrabada sülalede bilen yok kimse araştırmamış internetten bulduğum kadarıyla ise Çamlıca (Mencilis) köyü eskiden Rum köyüymüş yani Rum olma ihtimalim acaba var mı?

  • Merhabalar,

   Giresun’un derin mazisinde soylar tek tek kaybolmaktadır. Kolay kolay kimse gerçek soyunu bulup “ben buyum!” diyemez. Fakat eskiden Giresun’da Rumların yaşadığı gerçeğini asla değiştiremeyiz. Hala ve hala günümüzün Giresun’unda Rumlar ağırlıklı olarak yaşıyor fakat çoğunluğu kültürlerini tamamen Çepni kültürüne dayalı olarak yaşamaktadırlar. Şahsi önerim şudur; ikamet ettiğiniz muhtarlığa gidip kendi soy ağacınıza dair bir belge çıkartınız. Soy ağacınız da yazan bilgiler doğrultusunda internette 100 ila 300 yıla kadar derin bir araştırma yapınız. Bu sayede soyunuz konusunda internet size yardımcı olabilir. İlginiz ve alakanız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  • Rum olma ihtimalin yok. Topal Osman Giresun’da rum nüfusu göç ettirmiştir. Türkler Rumlarla komşuluk yapmışlardır, ancak aralarında asla evlilik yoktur. Bu köyün eski adı Mencilis’tir. Rumların gidişinden sonra Karabulduk ve çevresinden Türk aileler bu boşalan köylere yerleşmişlerdir. Aynı durum Armutdüzü, Geçit gibi köyler için de geçerlidir.
   Sonuç olarak soyundan şüphe etme. Sen Çepni Türkü, özTürksün.

  • Merhaba..
   Kendini ne hissediyorsan ırkın odur.. Kimseye gen tahlili yapılmıyor.. Evet köyün 150 sene ön e rum ve türk ortak yaşadığı bir köy.. 500 sene önce osmanlı.. 1000 yıl önce roma imp. 2000 bin yıl önce iskit.. 3000 bin yıl önce moğol… Böyle gidiyor işte.. Ya sen kendini ne tarif ediyorsun?.. Hoşçakal..

 14. 93 HARBİNDEN ÖNCE NÜFUS OLARAK 1-2 MİLYON ARASI OLAN LAZLAR 93 HARBİ OLMAK ÜZERE SONRAKİ RUS VE ERMENİ İŞGALLERİYLE KARŞILAŞMIŞTIR VE 93 HARBİNDE SAKARYA ADAPAZARI VE AVRUPA BAŞTA OLMAK ÜZERE GÖÇ ETMİŞLERDİR.93 HARBİ BİTTİKTEN SONRA YARISINDAN AZI GERİ DÖNMÜŞTÜR.ERMENİ İŞGAL GİRİŞİMLERİ VE RUSLARINDA TEKRARDAN LAZİSTAN TOPRAKLARINDA SAVAŞMASIYLA İKİNCİ BİR GÖÇ ORTAYA ÇIKMIŞTIR VE SAVAŞ KISA SÜRECEĞİNDEN LAZLAR YAKIN OLAN SİNOP GİRESUN ORDU TRABZON GİBİ YERLER GÖÇ ETMİŞTİR.BURALARDA 1 SENEYE YAKIN KALIP İŞGAL SONA ERİNCE GERİ DÖNENLERİN SAYISI GENE GÖÇÜN YARISI KADARDIR.KARADENİZİN HER BÖLGESİNDE LAZ MEVCUTTUR.BAHSEDİLEN PAZAR – ARDEŞEN- HEMŞİN- ÇAMLIHEMŞİN – FINDIKLI – ARHAVİ -HOPA VE BORÇKA İSE TÜRKÇENİN AZ KONUŞULUP LAZLARIN YAŞADIĞI İLÇELERDİR.

 15. saçmalamışşsın .lazlar türk değildir demek senin nekadar bilgi sahibi olmadığını gösterir .seni aydınlatayım istersen biraz.lazların soyu kuman türklerinden gelir .sen şimdi bunuda bilmiyosyundur. kuman türkleri kıpcak türkleriin bir kolu olup.ukrayna üzerinden gürcüstan ve karadenize doğru göç ettmişdir.müslüman olanlara laz. olmayanlarada megrel denir.megrelller gürcüstanda yaşamayı tercih ettikleri için.herkes onları gürcü zanneder .ama değillerdir.cepni konusunda haklısın trabzonun akçaabat.beşikdüzü.şalpazarı cepnidir ve giresun çepnidir.maçkadan sonra lazlar başlar.taa batuma kadar .zamanla dillerini unutmuşlardır .ve gürcülerle akraba olmuşlardır.referans istiyorsan araştırman yeterli .saygılar

  • Gerçekten tuhaf bir yazı. Kimin ne olup ne olmadığını sanki şehir bazında bilebilecekmışız gibi. Olur mu öyle şey? Afedersiniz ama kimin kimin babası olduğunu bile bilmek test yapmadan mümkün değil, koskoca şehre laz veya değildir demek asla mümkün olamaz. Ayrıca laz dili ve kültürü ile ilgili bir çok referans var yazarın kullanabileceği sizin de dediğiniz gibi. Öyle kafaya göre fikir üretmeye gerek yok, bu işin araştırması yapılmış, biyoloji sosyoloji dilbilim gibi birçok değişik alanlarda yazılmış basılmış kaynaklar var. Çok yıllar önce laz dilini araştırırken bakmıştım o zaman bile internette bir çok site vardı ve ayrıca kitaplar, tezler,… Ayrıca Türk olmak veya Müslüman olmak niye büyük marifetmiş gibi veya gurur meselesi gibi sunuluyor ki . İsteyen kendini istediği kimlikle özdeşleştirir, İstediği kadar dindar olabilir veya olmayabilir. Bunlar insanın geçmişini değiştirmez. Yani ben Ermeni anneanneden veya hristiyan rum dededen geldiğimi öğrensem daha az değerli bir insan mı olacağım? Utanacak miyim kendimden? Öz be öz Asya türkü olduğumu öğrensem daha mı değerli olacağım? Insan Türk veya Müslüman asıllı olabilir olmayabilir, vatanına milletine yardımcı olabilir veya olmayabilir, bunlar geçmişimizden bağımsızdır. Genetik veya kültürel aldığımız mirasları kabul edelim tabi ama insanın eline geçenlerle ne yaptığı en önemlisidir. Geçmişimizi, genlerimizi değiştiremeyiz ama hayatta nasıl insan olduğumuzu, nasıl davrandığınızı, ne çeşit değerlere kendimizi adadığımızı seçebiliriz. Bunlarla gurur duyulur anlarım ama anadan babadan gelen etnik Köken ne bizim marifetimiz ne suçumuz. Isteyen kendini bir kimlikle özdeşleştirir veya Özdeşleştirmez – ama yazıda lazlık yabancılıkmış ötekililkmiş gibi bir hava var, Ve Türk/ müslüman aileye doğmak marifetmiş gibi. Hiç hoş değil. Türk adı altında bir çok etnik grubun toplandığını biliyoruz zaten. Bunun içerisinde ayrımlar yaratmanın faydası değil zararları olduğunu da. Bu şekilde İnsanların seçemeyip kontrol edemediği faktörler ile aralarında statü farkı olduğu gibi bir fikri pasif ve endirekt bir şekilde de olsa desteklemiyorum. Yorumunuz için teşekkürler, umarım genç yazarlarımız da bu konuda biraz daha derin düşünürler ilerde.

  • ya kardes nediyorsun sen lazlar kuman türkleri diyorsun nasil bi lazca yada ne bilim megrel dili var lazlarin bazilari türk düsmani sanki bitek tr de asimile olmuslar gitsinler gürcistanda var olgunu söylesin ama yok onlarin dertliri türkleri yok etmek bunlar zaten avp bile inanirlar yani bunlari derken devrimcileri kast ediyorum inansin bakalim ama sunu söylim türkün türkten dostu yoktur bu hep böyledir

  • Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinden, Gürcistan’ın Batum iline kadar tek tek seyehat ettim. Zaten bu yazı seyehat ettiğim ve oralarda tanıştığım insanlar sayesinde çıktı. Lazların Gürcü sonuna bağlı olduğu doğru fakat bu onların Kafkas grubuna dahil olmadığı anlamına gelmez. Kişiler sadece bir kesimden asimile olmazlar. Örneğin Çepni Türkleri Selçuklu zamanından asimile olurken, Bozok Türkleri Hun Devletinden asimile olmuştur. Bilgiler bu yöndedir. Trabzon Beşikdüzü’nden sonra gelen ilçelere Laz demeniz kadar gülünç bir durum yoktur. Aslen Tonyalı olarak Tonya ilçesinde bile Rum köylerine nazaran Çepni köyleri daha fazla şuan. Gittim, gördüm. He bu demek değil ki Trabzon’da Laz yok. Laz dediğimiz Çepni vilayeti Giresun’da bile var. Ama bunlar o kadar azınlık ki, toplasak bir kasaba bile etmiyor. Türkiye’de yaşayan Laz sayısı bundan 10 sene önce 50 bin kadardı. Şimdi bu sayı maksimum 55 bin olmuştur. Çünkü çoğalamıyorlar. Gerçekten Laz kültürünü benimsemiş insanlar , kültürleri devam etsin diye kızlarını Lazdan başkasına vermiyorlar. Bu da onların çoğalmasına engel oluyor.

   Araştırmayı internetten yaptıysanız buraları gidin görün derim. Bildiğiniz şeylerin aksine bilmediğiniz çok şey çıkacak.

   Yazımı okuyup yorum bıraktığınız için teşekkür ediyorum. Saygılar,

 16. laz denilen millet azınlıktır sadece rizede konumlanmışlardır lazca dedikleri dil ise asimile olmuştur lazca konuşulan dil aslında gürcücedir. Tarihte yavuz sultan selimin doğu karadenizi aldığında lazları gürcülerin zulmünden kurtararak rize civarına yerleştirmiştir karadeniz bölgesinide türkleştirmek için çepnileri giresun a yerleştirip pontusun karadenizden kazınmasına büyük katkı sağlamıştır giresun çepnidir. kardenizin türkleşmesinde çepnilerin sayesinde olmuştur. Giresuna laz diyen millet ise mahalle kadınları gibi teori üretmesin

 17. Çepniyim.Giresunda yaşayan lazlar da mutlaka vardır fakat genel olarak çepniyiz karadeniz ağzı ile konuşmak ile la olmak veya trabzon ağzı ile konuşmak laz olmak değil lazlar genel ve çoğunluk olarak rize ve artvin illerimizde yaşamaktadır ayrıca bizim konuştuğumuz uşağum muşağum gibi sözler sadece yöresel ağzımız lazca farklı bir dil zaten lazcayı bilen bilir ben Giresunda lazca konuşulduğunu hiç duymadım

 18. Umut Kuş, Giresun’da sizden başka “rum soyundan geldim” diyeni duymadım. Anladığım kadarıyla Kurtuluş savaşı yıllarında deden kaçmış ve Giresun’a yerleşmiş ve kendini gizlemiş. Onun gibilere Giresun’da, “kılıç artığı” derler. Giresun’da gürcüler, merkez 1-2 köy, Bulancak 3-4 köy, Derelide 1-2 köyde azınlık ve Keşap 1 köyde azınlık olarak yaşarlar ve nüfusları 4-5 bini geçmez. Y.dere ve Tirebolu’da gürcü yoktur. Gürcülerin geçtiği yerleri gürcü yapıp çıkmışsın. Bu kadar cehalet ve kasıta hoop biraz…

 19. Arkadaşlar Rize de böyle Artvin de. Sadece o sınırlar içinde yaşayan Lazlar var. Çepni de var Rum da var Laz da var Gürcü de var. Aynı şekilde Giresun da böyle her çeşit millet var. Tamamı değil zaten kasıt arada illaki var.

 20. Giresunlu laz lar var.bende onlardanım rize pazari göcmeni 3 kuşak gecmiş ve bir kac ilceye yerleşmiş aileler de var fakar bizim laz halkı kimligine sahip cıkmadıgı icin hep yok sayıldı. Ma lazi vare . Eynesil kütügüne kayıtlıyım.köyüm Balcılı

 21. Bütün yorumcu arkadaslar dogrudur veya yanlış ama Umut arkadaş detaya inmeden genel hatlarıyla izahatta bulunmuş burada toplumları aşagılayıçı bir tutumda bulunulmuyor sevgili arkadaşlar .

  • maçkanın tek bir köyünde rum azınlık vardır 20 kişidir bunu bütün maçkaya mal etmek büyük bir yanlış dır bir çepni türkü ve maçkalı olarak sizi kınıyorum

  • Hepsi için yazmadım. Eski toprak insanların Rum soyundan geldiği aşikar. Bunu inkâr etmek, eski toprak insanlarına şaşkınlık verir. Tüm Maçka insanına bir yükleme yapmadım. İyi paylaşımlar dilerim.

   • maçka da yerli halk yok dur sağdan soldan gelmişlerdir yarısı Şalpazarı yarısı kadırganın yaylalarından gelmişdir nüfüsün yarısından çoğu çepni dir sen ilk önce git soyun nerden geliyor diye bi öğren ondan sonra yaz cız ben türk oğlu türk üm maçka da türk oğlu Türk dür ……………….

 22. ben rizenin çayeli ilçesindenim ve bahsedilen Türk boylarına mensubum giresunun Topal Osman gibi milli kahramanları olduğu gibi Rizeden’de İpsiz Recep Emiceler çıkmıştır velhasıl Türk’üm işte :)

 23. aynen öyle çok önemli bir konuya değinmişsin :) . Konuyu çok güzel özetlemişsin. Türkiyenin birçok yerinde karadenizliyim denilince hep laz zannediliyor. Özellliklede trabzonu birçok kişi laz diye biliyor. Birde rizeliyim denincede herkes laz diye biliyo oda yanlış tabiki.Arakdaşlarımın gelip şive taklitleri yapmasıda cabası. Konuşurmusun diyo o şive ben lazım diyorum. :)

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

En Çok Yazanlar

Lazlar nerede yaşar? Doğu Karadeniz Laz mıdır? 91
19 YAZILAR11 YORUMLAR
Lazlar nerede yaşar? Doğu Karadeniz Laz mıdır? 93
13 YAZILAR7 YORUMLAR
Lazlar nerede yaşar? Doğu Karadeniz Laz mıdır? 94
12 YAZILAR1 YORUMLAR

En Çok Okunanlar

Lazlar nerede yaşar? Doğu Karadeniz Laz mıdır? 95

Giresun 2015 Tanıtım Filmi – Yeni Versiyon

21
Giresun Belediyesi tarafından hazırlanan Yaşatan ve Yaşayan Şehir: Giresun temalı tanıtım filmi gelen talepler doğrultusunda revize edilerek yeniden yayınlandı!

Bunlar da ilgini çekebilirSenin İçin
Sana özel öneriler

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Giresun Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.