Tanıtıcı İçerik

Küresel Borsa Yükselişini Devam Ettiriyor

Yazan: Giresun Blog
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 3 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Ekonomi oldukça hareketli günlerden geçiyor. Özellikle borsa kavramı son zamanların en fazla dikkat çeken ekonomi kavramı oldu. Borsa nasıl oynanır sorusu son yıllarda en çok gündeme gelen ve sorulan sorulardan biri haline geldi. Borsa kavramı iyi örnekleri ile ya da kötü örnekleri ile en çokta tam olarak kendisini tanımayanlar için büyük bir merak konusu oldu. Borsayı oldukça iyi tanımanız gerekiyor. Borsa ile oynamak ve ekonominin içinde var olabilmek istiyorsanız borsada nasıl yatırım yapacağınızı ve yaparken de nelere dikkat etmeniz gerektiğini genel hatları ile iyi bir şekilde bilmeniz gerekiyor. Her şeyden önce borsayı geniş kapsamlı olarak tanımanız onunla tanışmanız şarttır. Peki borsayı nasıl tanırsınız?

Borsayı Tanıyın

İlk önceliğiniz internet olacak. İnternet ile borsayı tanıyabilirsiniz. Fakat yanlış anlamayın. Borsayı tanımak ve borsanın içini öğrenmek sizin borsaya girmeniz için kesinlikle yeterli bir adım olmayacaktır. Sadece tanımak değil borsa ile tanışmakta gerekir. Borsa ile net bir biçimde tanıştıktan sonra kendinizi borsaya maddi manevi hazırlayabilirsiniz. En iyi hazırlık demo hesaplar ile olacaktır. Demo bir hesapla borsa deneyimi yapabilirsiniz.

Son zamanların en çok dikkat çeken olayı borsadaki gelişmeler ve dolayısıyla da petrol fiyatlarında meydana gelen yükseliş oldu. Petrol fiyatlarının böylesine yükselmesi ve deyim yerindeyse adeta tavan yapmasının yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri de şirket karlarının oldukça iyi gelmesi ile beraber New York borsasında endeksler rekor kırarak büyük bir yükselişe geçti.

Borsada Gelişmeler

Meydana gelmiş olan bu yükselişten nasibini alanlar arasında gösterilen Dow Jones Sanayi Endeski 117,86 puandan yaklaşık olarak yüzde 0,64 artış ile 18.613,52 puana ulaşırken Standart & Poor’s 500 Endeksi de 10,30 puandayken yüzde 0,47 yükselişle 2.185,79 puanına ulaşmış oldu. Böylelikle 31 Aralık 1999 tarihinden bu zamana ilk kez bu endeksler aynı günde kendi rekor seviyeleri ile günü tamamlamış oldu. Amerika Birleşik Devletleri de perakende satışlar ve aynı zamanda ÜFE yani Üretici Fiyat Endeksi’ni açıklayacak. Borsada gelişmeler her geçen gün artıyor. Peki güncel bilgileri en rahat nasıl öğrenirsiniz? Bu oldukça kolay. Borsa  nedir  sorusunu cevaplandırmak ve güncel haberlere ulaşmak için canlı borsa ekranı takip etmek gerekiyor.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 3 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.