Turistler için Yaylalar

Kümbet Yaylası: Yaylaların Hası

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Her Giresunlunun çok iyi bildiği ve muhtemelen de her Giresunlunun çıktığı Kümbet Yaylasını kendi imkânlarım dahilinde sizlere tanıtmaya çalışacağım. Kümbet Yaylası; Giresun Merkez’in 52 km. kadar güneyinde ve Dereli ilçesi sınırlarında 1710 metre rakımı bulunan yayla, Giresun’un olduğu kadar Doğu Karadeniz’in de en meşhur yaylalarından birisidir. Her sene yüzbinleri ağırlayan yaylada elektrik, su ve telefon gibi temel ihtiyaçlar bulunmaktadır ve bir sağlık ocağı da hizmet vermektedir. Ayrıca yaylada bulunan minik çarşı içinde bakkal, kasap, fırın, manav, berber ve kır kahveleri de vardır. Yayla çevresi gür ormanlarla çevrilidir. Kümbet Yaylası çiçekler ve çayırlarla kaplı geniş bir alana yayılmıştır. Günübirlik geziye gelenler dilerlerse kuzu etini alıp kendileri pişirebilir ya da yayla çarşısında bulunan kasaplarda pişirtebilirler. Kümbet Yaylası çevresinde bulunan birçok yaylayı da kapsayan büyük bir alana yayılmıştır. Yavuzkemal, Melikli Obası gibi yaylalar Kümbet Yaylası’nın bir parçası gibi görünmektedir.

Kümbet Yaylası’na idari olarak bağlı olan Aymaç Mevkii eşsiz doğa manzarası ve piknik alanı olarak yöre halkına ve misafirlere hizmet vermektedir. Ormanların kıyısında bulunan Aymaç Mevkii Kümbet Yayla merkezinin yaklaşık 2 km. kuzeybatısındadır. Her yıl Temmuz ayının ikinci Pazar gününde düzenlenen Kümbet Yayla Şenlikleri, Aymaç Mevkiinde kutlanır.

Kümbet Yaylası’nın her köşesinde piknik yapılabildiği gibi Orman Bölge Müdürlüğüne ait olan Salon Çayırı Piknik Alanında günübirlik piknik yapmak mümkündür. Karadeniz’in gür ormanları arasında saklı bir cennet olan Salon Çayırı Piknik Alanı Kümbet Yayla Merkezine 1 km. mesafededir. İnsanların temel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmiş piknik alanında ormanların arasında, yemyeşil çayırların üstünde dilediğiniz gibi pikniğinizi yapabilir, sevdiklerinizle vakit geçirebilirsiniz. İsterseniz piknik alanına kurulmuş piknik masaları ve et ocaklarını kullanabilir, Karadeniz’in yağmurundan korunmak için yağmur barınaklarına sığınabilirsiniz.

Kümbet Yaylası’nda Konaklama

Kümbet yaylasında 6 adet motel ve Orman Genel Müdürlüğüne ait 3 adet yayla evi bulunmaktadır. Yayla evlerinde kalmayı düşünmeden önce; önceden Giresun Orman işletmesi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Ayrıca yaylanın her yanı çadır kurup kamp yapmak için de çok uygundur. Dilerseniz kamp kurarak da konaklayabilirsiniz. Bunların yanı sıra 32 Bungalo ev, motel ve tesisleriyle Koçkayası Orman İçi Dinlenme Tesisleri de hizmet vermektedir.

Yapmadan Dönme!

Eğer ki bir gün yolunuz Kümbet Yaylası’na düşerse; Yayla Merkezinden etinizi alıp eşsiz doğal güzelliğin içinde, ormanların arasında piknik yapmadan, Aymaç Mevkii’nde trekking yapmadan, ormanın içinde bulunan Çifte Oluk’tan su içmeden, yöre ahalisinin kurduğu Doğal Ürün Pazarı’ndan alışveriş yapmadan dönmeyiniz…

Kümbet Yaylasına Nasıl Gidilir?

Kümbet yaylasına Giresun Merkez’den 30 km. mesafede bulunan Dereli ilçesine geldikten sonra Dereli – Şebinkarahisar yolu üzerinden yaklaşık olarak 25 km. daha ilerlemeniz gerekmektedir. Dereli ilçesine gün içerisinde bir çok toplu taşıma aracı bulunmakla beraber Kümbet Yaylasına yaz aylarında sıklıkla toplu taşıma araçları bulabilirsiniz. Asfalt ile kaplanmış olan yolun tamamında yaz aylarında hiçbir problem yaşamadan seyahat edebilirsiniz.

Kaynak: Bu yazıda bulunan bilgilerin bir kısmı; Giresun Kültür Rehberi, Dereli Belediyesi, Dereli Kaymakamlığı ve Giresun İl Kültür Turizm Müdürlüğü Web sitelerinden alınmıştır.

Kümbet Yaylası'nı Foursquare'de görün!

Kümbet Yaylası’nı Foursquare’de görün!

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.