Mekanlar Röportajlar

Küçük mendirek girişine demir kapı koyan Sultan Palace yetkilisi ile konuştuk

Yazan: Umut Kuş
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 3 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde küçük liman mevkindeki girişe demir kapı yapılmıştı. Bunun üzerine şehir insanımız bu girişime tepki göstererek sosyal medyada hızlıca yayılmasına sebep olmuştu. Bende Giresun Blog‘u ve insanımızı temsilen, “bu neyin nesidir?” sorusunun yanıtını almak için bölgeyi ziyaret edip, “Sultan Palace” projesinin sahibi Devrim Alaca ile Giresun ve projeleri üzerine konuştum.

Öncelikle belirtmeliyim ki, deniz üstünde restoran projesini faaliyete geçirip, şehrimizi daha yaşanabilir hale getirme gayretimize bu projeyle destek veren Devrim Bey’i tebrik ediyorum.

Gelelim sohbete… Devrim Bey diyor ki:

Sultan Palace Gemisi

Sultan Palace Gemisi

Bizde buralarda büyüdük. Bizlerde oturduk, eğlendik, sırlarımızı paylaştık, şehri seyrettik. Ben burayı Çakıroğlu Liman İşletme yetkililerinden kiraladım. Hem gemiye, hem bulunduğum bölgeye kira vermekteyim. Benim bir giderimin olduğu gibi, gelirimin olması şart. Ben bu gemiyi restoran, kafe, düğün, kına ve parti organizasyonları için halka açacağım. Peki soruyorum: Bu bölgede bu kadar insan alkol tüketirken, bir diğer insan eşini, çoluğunu çocuğunu alıp buraya gelir mi? Tepki gösteren şehir insanımızın empati kurmalarını rica ediyorum. Hanginiz eşinizi alıp burada gezebildiniz? Hanginiz kız arkadaşınız ile buraya gelebildiniz? Düşünün: Sahilde geziyorsunuz ve gemiye çay içmeye geleceksiniz. Gemide bölgemize bakarak çay içiyorsunuz fakat gözünüz görmek istemediğiniz manzaralara denk geliyor. Bu hoş olur mu? Hanginiz bu durumla karşı karşıya kalmak ister? Sonuç olarak burada bir işletme aktif olacak. İnsanlar aileleriyle gelecekler ve bu manzara ile karşılaşacaklar. Kim ister bunu?” dedi.

Şahsi olarak söylüyorum: Devrim Bey’in cümlelerini samimi ve haklı buldum. Bu konuşmanın üzerine demir kapının sürekli kapalı duracağına dair söylentiler olduğunu beyan ettim ve şu cevabı aldım:

Öyle bir şey kesinlikle yok. Kimileri demir kapıyı giriş tarafına koymamı önerdi fakat ben yine de öyle yapmadım. Demir kapı gece 00:00 gibi kapanacak, sabahın ilk ışıklarında açılacak. Kimsenin girmesine mani olmuyoruz. İsteyen gemiye gelebilir, isteyen mendirekte gezebilir fakat malum konularda tavrımız net. Ben burada kadının ve erkeğin gelip özgün fotoğraflar çekebileceği bir yaşam alanı yapma mücadelesi veriyorum.” dedi.

 

adsdasd

a5665e0c-1181-41d0-a849-0ba45fde97b8

 

 

 

 

 

Bu konuşmanın üzerine başımı dışarıya doğru çevirip, bu duvarların hali ve gece karanlığı ne olacak diye sordum;

Duvarlar

Duvarlar

Duvarları 3-4 grafiti uzmanı arkadaşımız kendilerine has tarzları ile süsleyip boyayacaklar. Duvarın üstlerine de ışıklandırmalar yapacağız. Düğün, kına tarzı organizasyonlar olduğu zaman girişten geminin bulunduğu bölüme kadar ihtişamlı bir görünüşe tanık olacaksınız” dedi.

 

Halı saha mevki giriş yolu

Halı saha mevki giriş yolu

Muhabbetimiz bitmeye yakın gemiden indik. Girişe doğru yol almaya başladık ve halı sahanın yakınında bulunan araç yoluna bir göz attım. Yandaki fotoğraftan da anlaşılacağı üzere bazı yerlerinde çukur açılmış. Buraya herhangi bir düzeltme yapacak mısınız diye sordum;

Evet, beton döktüreceğim. Işıklandırmalar ile daha hoş bir görüntü olacaktır.” dedi.

 

0a59165f-ba9a-4b98-be20-fd5aa45e730d

Sultan Palace Gemisi

Giresun Blog Facebook sayfamızdan demir kapı ile ilgili olumsuz düşüncelerimi yazmıştım. Fakat bölgenin bir işletmeye ait olduğunu ve şehrimize kazandırılması gereken bir proje olduğunu bilmiyordum.

Giresun Blog olarak şehrimizin şanını arttıracak her yatırımın, projenin ve bu işin plan programında rol alan her girişimcinin destekçisiyiz. Çünkü şehrimiz en iyisini hak ediyor.

Devrim Bey’i, memleketimize kazandırdığı bu proje dolayısıyla tebrik ediyor, bol kazançlar diliyorum.

 

 

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 3 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.