Gündem Projeler

Kitap Kiralama 1 Liranın Seceresi

Yazan: Fatma Geçer
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Senelerden 2008. Aşırı yağmurda çiseleyen bir mekânda tanıdım Seda ile Şeyda’yı. İkisi de o yıllar ortaokulda okuyor bende büyük bir gayretle -yaşama- öğrencilik yapmaktaydım. Seda ile Şeyda’nın isminin anlamından çıkan sonuç “tutkun ses”ti. Onlara olan bağlılığım aslında isimlerinin anlamını taşıyor. Kitap standımıza geldikleri cıvıltılarından belli olur kendi aralarında ufak ufak atışmalı kelimeler kullanırlardı. Şeyda içe Seda ise dışa dönüktü. İkisinde de ayrım yapmazdım fakat Şeyda’da çocukluğumdan izler görür ve kendime bakmanın yıllar sonraki etkisi bana verilen bir fırsatmış gibi gelirdi. İkisi de özeldi ikisi de güzeldi. Neredeyse her gün benden haber alırlar kitaplar hakkında sohbet ederdik. “Bundan bir tane mi Fatma Abla” sesi her zaman Şeyda’ya ait olmuştu. Seda daha mütevazı kuzeni Şeyda paylaşımsızdı ve kitap tek olmalıydı onun olmalıydı. Kesinliği ve numuneliği pek severdi Şeyda benim gibi. Bende ikisini çok severim.

Aradan geçen süre içinde 2012 yılında hep beraberce şehrimizde hizmete açılmamış bir konuyu gerçekleştirmeye karar verdik. Ekonomik sıkıntımız had safhaya ulaşmışken benim nadide kızlarım evlerindeki kütüphane oluşturdukları ve okudukları kitapları 120 gün boyunca kitabevime hibe ettiler. “Fatma Abla kitaplar senin, kiralama hakkı da senin. Umarız bir katkımız olur” dediler. Hemen üç terek raf boşalttım ve kitapları diziverdim. Kitapların hepsi popüler ve günceldi. Gençlerin nabzını tutan tüm seri kitaplar artık kiraya açılmıştı. 2012 yılında ilk kiraya giden kitabımız Rıck Rıordan’ın “Kırmızı Piramit” kitabıydı. Kızlarım kiralama bedelinin çok düşük olduğunu söylediler, bunun bende farkındaydım ancak yurtta kalanları ve memleketinden uzakta olan öğrencileri düşündüğümden ayrıca param yetmediği için kitap alamadığım yıl aklımdan hiç çıkmadığı için KİTAP KİRALAMA 1 LİRA olarak şehr-i cananımıza yepyeni bir hizmeti kazandırmış olduk.

“Ey Türk Gençliği” hitap şekli aslında KİTAP KİRALAMA 1 LİRANIN SECERESİNE imza atan kurucu üyeleri Sedanur Tüfekçi ile Şeyda Öztürk’ü fazlasıyla anlatmaktadır. Sahafzade Kitabevi olarak Allah kefil ilerlediğimiz meşakkatli yollar ve yıllar içinde hizmetlerimize devam ettik. Tutkun seslerim daha da büyüdüler ve üniversite yolunda ilerliyorlar. Zaman içinde her şey değişirken kiralama bölümünü ayrıca daha birçok bölümler ile geç kalınmış her şeyle alakadar olduk. Faydalı olmanın kapısını daha bir genişlettik. Bu süreçte izlediğimiz yol kendimizi eleştirmek oldu ve -okunmalı- noktasındaki kapıları ardına kadar okuyucularımıza açtık. Birçok kitapların okuma bedelini 5 günlük 1 lira yapmışken son gündem ve popüler kitapları ise haftalık 3 lira olarak okuyucularımıza kiraladık. Değerinden daha düşük demek istediğimiz kelepir kitaplar bölümünde durumlar daha da güneşli. Kitap boylar 2 lira, dergi boy kitaplar ise 5 lira olarak sabitlenmiş durumdadır.

Katkı da bulunan emeği geçen herkese gönülden teşekkür ederim.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.