Keşap

Keşaplı Olmak Güzeldir

Yazan: Tuğçe Kap
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Giresun Blog’ta fark edip hemen gidermek istediğim bir eksiklikti bu başlık. Haliyle Keşapsız Giresun olmaz. Neyiyle mi meşhur? Sanırım insanıyla desek yanlış olmaz. Keşap’tan ziyade KEŞAPLI olgusu meşhurdur. Sohbet esnasında “Nerelisin?” sorusuna verilen cevapla karşı tarafı bir anlık duraksatan tek Giresun ilçesidir şüphesiz. Kendi halkınca “kutsal toprak” olarak anılır. Hatta Dünya kurulmadan önce Keşap’ın kurulup daha sonra Dünya’nın Keşap çevresinde şekillendiğini söyleyecek kadar da özgüvenli insanlardır Keşaplılar… :)

Keşap Yılan KarikatürHakkımızda -evet ben de bir Keşaplıyım- çeşitli hikayeler, rivayetler yıllardır anlatıla gelmiştir. En meşhuru ise bir yılan ile Keşaplıyı çuvala koyduklarında yılanın “Keşaplı beni soktu!” diyerek çuvaldan kaçtığını anlatan hikayedir. Evet, dışarıdan bakıldığında nahoş gibi gözükse de bunlar ilçeler arası dozunda atışmalardır ve içten içe herkesin bu tarz hikayelerle eğlenip hakaret olarak görmemesi Giresun halkının samimiyetindendir. Durumun samimiyetine dair en büyük örnek, zamanında Keşap Belediyesi’nin Keşap’ın girişine bu hikayeyi simgeleyen küçük bir heykel koydurmasıdır.

İsimlerin başına getirilen “kepçe, pala, çıtır, tilki, çakalo, yamsuk, ceset, kuru, keser, tarzan, dede” gibi lakaplar duyarsanız şaşırmayın, Keşap’tasınız… İlçenin ilginç bir diğer özelliği de genelde herkesin bu tarz bir lakabı olmasıdır.

Şehir karmaşasının dışında ama merkeze sadece 10 km uzaklıkta, denize nazır; dolayısıyla iyi bir konumda diyebileceğimiz şirin bir ilçedir. Eski Keşap Anadolu Öğretmen Lisesi -bu sene itibarıyla Keşap Fen Lisesi olmuştur- gibi Giresun’un en iyi liselerinden birine, çeşitli diğer liselere ve Giresun Üniversitesi’ne bağlı bir meslek yüksek okuluna ev sahipliği yapmaktadır.

Ayvasıl tarafındaki plajlara kıyasla Keşap plajlarında denizin çok daha temiz olması ve son yıllarda açılan yeni  plajlar sayesinde Keşap sahilleri canlanmıştır. Yıllardır gidilen artık klişe olmuş plajlardan başka mekanlar arayan ve Tirebolu gibi daha uzak ilçelere kadar gitmek istemeyenler için en iyi alternatif Keşap plajlarıdır. Tesis kurulmuş kısımlar haricinde sahil boyunca halkın ücretsiz denize girebileceği birçok yer de cabasıdır.

Giresun’un tamamında olduğu gibi burada da yeşil hakimiyeti kaçınılmazdır. Birçok köyü bünyesinde barındıran ilçede tamamen doğal yollarla oluşmuş bir Türkiye haritasını yüzeyinde barındıran Şahin Kayası da bulunmaktadır.

Keşap ile ilgili anlatılacak daha çok şey var elbet ancak; çok uzatmadan bir tanıtım yazısı yazmak istedim. Tıpkı diğer ilçeleri gibi Giresun Karşılaması duyduğunda yerinde duramayan, yeşille beyazı yan yana görünce coşan, Atatürk Meydanı’nda üzerinde Keşap yazan bankı boş bulup oturunca mutlu olan insanların yaşadığı, geçimi başımızın tacı fındığa bağlı bir ilçedir. Yürekleri titreten Mican türküsünün ait olduğu topraklardır.

Düğünün kamberidir Keşaplı. Onunla da olmaz onsuz da…

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.