Projeler Sorunlar

Kemençe Heykeli Giresun’da Neden Yok?

Giresun-Kemençe-Kemancha-Turkey
Giresun-Kemençe-Kemancha-Turkey
Yazan: Umut Kuş
Giresun-Kemençe-Kemancha-Turkey

Giresun-Kemençe-Kemancha-Turkey

Günlerdir, Görele’de yapımı hala devam etmekte olan “ Kemençe ve Kültür Parkı “ yazısını yazmak için konu derlemesi yapıyordum. Yaklaşık üç hafta önce konuyu yerinde incelemek amacıyla gittiğim Görele’de, bazı aksaklıklardan dolayı kemençe parkının araştırmasını yapamadan İstanbul’a geri döndüm. Şimdilik Görele ile ilgili olan yazımı rafa kaldırdım fakat olaya biraz daha geniş bakmaya başladım. Giresun’a ve Giresun’da bulunan tüm ilçelere bu yazıyı yazma gereksinimi duydum.

Bildiğiniz üzere tarih, kemençenin ana yurdunu Görele olarak yazar. Görele’de Giresun’un bir ilçesi olduğu için oraya da Giresun desek daha doğru olur.

Giresun‘u sık sık ziyaret eden birisi olarak şunu söylemeliyim ki; Giresun’un kültürel anlamda büyük bir sıkıntısı var. Kemençesinden tutun horonuna, horonundan tutun insanına kadar büyük bir sıkıntı Giresun’un üzerine çullanmış ve kapaklanmıştır. Bunu çok saygıdeğer kemençeci sanatçılarımızda sürekli dile getirmektedirler.

Asıl konumuz; Giresun Merkez mevkine yapılması gereken bir kemençe heykelidir. Merkezde insanların çoğu kemençeyi unutmuş, kültürünü kaybetmiş ve kaybetmeye de devam etmektedirler. Yapılacak olan bir kemençe heykeli, Giresunlu sanatçılar açısından yeni bir başlangıç sağlayacaktır. Şehrinden gerekli destek alamayıp şehrine küsenler, yapılacak olan bir kemençe heykeliyle tekrardan yeşerebilir, kültürümüzü geri kazanmaya yönelik hareketlerin başlangıcı olabilirler.

Kemençenin sayılı şehirlerinden olan Giresun, git gide yerel sanatçısını kaybediyor. Bu durumdan ben çok rahatsızım. Çevre illerden büyüyüp, sadece Karadeniz televizyonları adı altında değil, tanınmış medya aracığıyla da televizyon programları ve haberleri yapan sanatçılar mevcut. Bunlar tanınmış medyalarca Türk halkına tanıtılırken, bizim yerel sanatçılarımız şehrinin insanlarına küsüp, sanatçılığı bırakıyorlar…

Kemençe heykelinin biran evvel Giresun sınırları içerisine sokulması hem sanatçıların, hemde kemençe sevdalıların gözlerinin açılmasına sebep olacaktır. Bunu tüm kalbimle inanarak söylüyorum.

İlgili makamların bu konu da Giresun sanatçısına ve Giresun’un simgelerine gerekli çalışmayı başlatacaklarını düşünüyor, herkesi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Hoşça kalın…

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

6 Yorum

  • bu böyle uzar… en iyisi hepsi bir arada bir kültür park yapılsın da toptan hallolunsun bu mesele. şöyle amazonlu,kemençeli,Giresunla anılmasını istediğimiz bitkiler,ne bilim başka neyimiz varsa…

    • Merhabalar İsmail bey;

      Görele ilçemize şuan da yapılmakta olan Kemençe ve Kültür Parkı projesi zaten var. Sanıyorum kemençe ile ilgili detaylara da epey inilmiş. Bu konuya daha sonra tekrardan değineceğim. İyi günler dilerim.

  • Amazonlar diyarı diye anılan Giresun ve Giresun Adası’nda neden dev bir amazon heykeli yok..?

%d blogcu bunu beğendi: