2013-2015 yılları arasında Karadeniz'in en güzide şehirlerinden biri olan Giresun'u tanıtmak adına bağımsız yazarlarla başlattığımız Giresun Blog projemizle artık ilgilenemiyor olsak bile bu zamana kadar yazılmış olan birbirinden önemli yazıları sizlere arşivlemek istedik. Önemli bir kısmını da şehrimizin daha geniş kitlelerce tanıtımına destek olmak amacıyla Gezimingo seyahat sitesine aktardık. Dilerseniz birden fazla bağımsız yerel Giresunlular tarafından yönetilen sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Kedilerde mama alışkanlığı nasıl başlar?

Yavruyken bakmaya başladığınız kedinizin mama alışkanlığı çok önemli. Kediniz büyüdükçe besin ihtiyaçları değişir ve ona uygun bir kedi mamasına geçiş yapmanız gerekebilir. Mama değişikliğinde en önemli nokta yeni mamaya kademeli olarak geçmektir. Bu şekilde kedinizi mide rahatsızlıklarından uzak tutabilirsiniz. Kedi maması tercihinizde değişiklik yaparken dikkatli olmanız önemli çünkü kediler alışkanlıkları olan canlılardır. 

Kediniz için mama tercihinizi değiştirirken o an bulunduğu yaşa, kilosuna ve ihtiyaçlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer küçük dostunuzun alerji ve böbrek rahatsızlığı gibi sorunları varsa ona göre bir seçim yapmanız gerekiyor. Mesela kediniz kısırlaştırılmışsa kilo almaya yatkın bir hale gelir. Kısırlaştırılma sürecinden sonra buna dikkat ederek kısırlaştırılmış kediler için özel üretilen kedi maması çeşitlerine geçebilirsiniz. Eğer diğer kedi maması çeşitlerine geçiş yapmak istiyorsanız bu süreci farklı yollarla kolaylaştırabilirsiniz. 

İlk olarak binlerce kedi maması markası ve çeşidi içerisinden sizin dostunuz için uygun olanı seçmeniz gerekiyor. Kedi mamaları genel olarak kuru, yaş ve konserve olarak üretilmektedir. Kedilerin en sevdiği içerisindeki aroma ve lezzetiyle yaş mamalardır. Aynı zamanda yaş kedi mamalarının içerisinde bulunan suyun oranı yüksek olduğu için kedinizin günlük su ihtiyacını da karşılayacaklardır. 

Yaş mamaların dışında kuru kedi maması çeşitleri daha ekonomik olabilir. Düzenli verilen kuru mamanın yanında günde bir veya iki kere yaş mama da kullanabilirsiniz. Bu şekilde kedinizi mutlu edebilirsiniz. Eğer seçtiğiniz kuru mamayı reddediyorsa, ödül maması gibi elinizden vermeyi deneyebilirsiniz. Kedinizin yemeğinin yanında mutlaka taze su bulundurun. Kediler temiz gözükmeyen suları içmezler. 

Kediniz çok hareketli bir kedi değilse onun için düşük kalorili kedi maması çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda vitamin ve mineral açısından zengin mamaları tercih etmek kedinizi hem sevindirecek hem de sağlığı için iyi bir tercih olacaktır. Kediler için çok çeşitli mamalar üretilmektedir. Onların etobur canlılar oldukları göz önünde bulundurularak somonlu, sığırlı, hindili, balıklı, tavuklu gibi mamalar üretilmektedir. Kedilerin en çok sevdikleri mamalar genellikle balıklı ve tavuklu mama çeşitleridir. Kuru ve yaş mama tercihinizin kaliteli olup olmadığını kedinizin tüylerinin sağlığından, ağız kokusundan anlayabilirsiniz. İyi bir mama aynı zamanda kedinizin sağlıklı gözükmesini sağlayacaktır. Kedinizin sağlığı için tercih edeceğiniz kedi mamasının içeriğine ve yağ oranlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kedinizin mamasının lezzetli olması kadar sağlıklı olması da bir o kadar önemli. 

Kedi mamasını plastik kaplar yerine çelik, porselen veya cam kasede verebilirsiniz. Plastik kanserojen etkisiyle kedinize zarar verebilir, çoğu kedi de plastik kaptan yemek yemekten hoşlanmaz. Aynı zamanda kedinizin yemek yemesi için rahat bir ortam yaratmanız da oldukça önemli. Gürültülü ortamlar ve diğer canlıların varlığı kedinizi rahatsız edecektir. Bu yüzden mama kabını sizi görebileceği bir açıya koyabilirsiniz. Bu şekilde sizin hareketlerinizi ve seslerinizi sürekli takip etmek zorunda kalmayacaktır. Ayrıca su ve mama kabını kedinizin sağlığı açısından mutlaka temizleyin. 

Araştırmanızı yapıp güvenilir kedi maması markalarına ulaştıktan sonra kedinizin de damak zevkini göz önünde bulundurarak seçiminizi yapabilirsiniz. Kedinizin sağlığı için kedi maması tercihinizi güvenilir yerlerden yapmanız oldukça önemli. Diğer türlü lisanslı satılmayan, güvenilir olmayan kedi maması çeşitleri dostunuza ciddi zararlar verebilir. 

Kedinizin özelliklerine göre (cinsi, kilosu, kısırlık durumu, sağlık durumu) tüm kaliteli markaların lisanslı ürünlerine https://www.petlebi.com/ adresinden ulaşabilirsiniz. Buradan kaliteli kedi maması çeşitlerine ulaşabilir, o ürünleri kullanan kullanıcıların yorumlarını değerlendirebilirsiniz. 

Aynı zamanda hijyenik ve sağlıklı mama kaplarına, kaliteli kedi maması çeşitleri ve kediniz için oyuncak çeşitlerine de buradan ulaşabilirsiniz.  

Bu yazıyı paylaşın
Giresun Blog
Giresun Blog

Giresun Blog, şimdi Giresun'u keşfedebileceğiniz kapsamlı bir şehir rehberine dönüştü. Mekanları keşfedin, yazıları okuyun ve alışveriş yapın!

Articles: 101

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2013-2015 yılları arasında Karadeniz'in en güzide şehirlerinden biri olan Giresun'u tanıtmak adına bağımsız yazarlarla başlattığımız Giresun Blog projemizle artık ilgilenemiyor olsak bile bu zamana kadar yazılmış olan birbirinden önemli yazıları sizlere arşivlemek istedik. Önemli bir kısmını da şehrimizin daha geniş kitlelerce tanıtımına destek olmak amacıyla Gezimingo seyahat sitesine aktardık. Dilerseniz birden fazla bağımsız yerel Giresunlular tarafından yönetilen sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.