Bizden Tanıtıcı İçerik Kedilerde mama alışkanlığı nasıl başlar?

Kedilerde mama alışkanlığı nasıl başlar?

-

Yavruyken bakmaya başladığınız kedinizin mama alışkanlığı çok önemli. Kediniz büyüdükçe besin ihtiyaçları değişir ve ona uygun bir kedi mamasına geçiş yapmanız gerekebilir. Mama değişikliğinde en önemli nokta yeni mamaya kademeli olarak geçmektir. Bu şekilde kedinizi mide rahatsızlıklarından uzak tutabilirsiniz. Kedi maması tercihinizde değişiklik yaparken dikkatli olmanız önemli çünkü kediler alışkanlıkları olan canlılardır. 

Kediniz için mama tercihinizi değiştirirken o an bulunduğu yaşa, kilosuna ve ihtiyaçlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer küçük dostunuzun alerji ve böbrek rahatsızlığı gibi sorunları varsa ona göre bir seçim yapmanız gerekiyor. Mesela kediniz kısırlaştırılmışsa kilo almaya yatkın bir hale gelir. Kısırlaştırılma sürecinden sonra buna dikkat ederek kısırlaştırılmış kediler için özel üretilen kedi maması çeşitlerine geçebilirsiniz. Eğer diğer kedi maması çeşitlerine geçiş yapmak istiyorsanız bu süreci farklı yollarla kolaylaştırabilirsiniz. 

Kedilerde mama alışkanlığı nasıl başlar? 2

İlk olarak binlerce kedi maması markası ve çeşidi içerisinden sizin dostunuz için uygun olanı seçmeniz gerekiyor. Kedi mamaları genel olarak kuru, yaş ve konserve olarak üretilmektedir. Kedilerin en sevdiği içerisindeki aroma ve lezzetiyle yaş mamalardır. Aynı zamanda yaş kedi mamalarının içerisinde bulunan suyun oranı yüksek olduğu için kedinizin günlük su ihtiyacını da karşılayacaklardır. 

Yaş mamaların dışında kuru kedi maması çeşitleri daha ekonomik olabilir. Düzenli verilen kuru mamanın yanında günde bir veya iki kere yaş mama da kullanabilirsiniz. Bu şekilde kedinizi mutlu edebilirsiniz. Eğer seçtiğiniz kuru mamayı reddediyorsa, ödül maması gibi elinizden vermeyi deneyebilirsiniz. Kedinizin yemeğinin yanında mutlaka taze su bulundurun. Kediler temiz gözükmeyen suları içmezler. 

Kediniz çok hareketli bir kedi değilse onun için düşük kalorili kedi maması çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda vitamin ve mineral açısından zengin mamaları tercih etmek kedinizi hem sevindirecek hem de sağlığı için iyi bir tercih olacaktır. Kediler için çok çeşitli mamalar üretilmektedir. Onların etobur canlılar oldukları göz önünde bulundurularak somonlu, sığırlı, hindili, balıklı, tavuklu gibi mamalar üretilmektedir. Kedilerin en çok sevdikleri mamalar genellikle balıklı ve tavuklu mama çeşitleridir. Kuru ve yaş mama tercihinizin kaliteli olup olmadığını kedinizin tüylerinin sağlığından, ağız kokusundan anlayabilirsiniz. İyi bir mama aynı zamanda kedinizin sağlıklı gözükmesini sağlayacaktır. Kedinizin sağlığı için tercih edeceğiniz kedi mamasının içeriğine ve yağ oranlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kedinizin mamasının lezzetli olması kadar sağlıklı olması da bir o kadar önemli. 

Kedi mamasını plastik kaplar yerine çelik, porselen veya cam kasede verebilirsiniz. Plastik kanserojen etkisiyle kedinize zarar verebilir, çoğu kedi de plastik kaptan yemek yemekten hoşlanmaz. Aynı zamanda kedinizin yemek yemesi için rahat bir ortam yaratmanız da oldukça önemli. Gürültülü ortamlar ve diğer canlıların varlığı kedinizi rahatsız edecektir. Bu yüzden mama kabını sizi görebileceği bir açıya koyabilirsiniz. Bu şekilde sizin hareketlerinizi ve seslerinizi sürekli takip etmek zorunda kalmayacaktır. Ayrıca su ve mama kabını kedinizin sağlığı açısından mutlaka temizleyin. 

Araştırmanızı yapıp güvenilir kedi maması markalarına ulaştıktan sonra kedinizin de damak zevkini göz önünde bulundurarak seçiminizi yapabilirsiniz. Kedinizin sağlığı için kedi maması tercihinizi güvenilir yerlerden yapmanız oldukça önemli. Diğer türlü lisanslı satılmayan, güvenilir olmayan kedi maması çeşitleri dostunuza ciddi zararlar verebilir. 

Kedinizin özelliklerine göre (cinsi, kilosu, kısırlık durumu, sağlık durumu) tüm kaliteli markaların lisanslı ürünlerine https://www.petlebi.com/ adresinden ulaşabilirsiniz. Buradan kaliteli kedi maması çeşitlerine ulaşabilir, o ürünleri kullanan kullanıcıların yorumlarını değerlendirebilirsiniz. 

Aynı zamanda hijyenik ve sağlıklı mama kaplarına, kaliteli kedi maması çeşitleri ve kediniz için oyuncak çeşitlerine de buradan ulaşabilirsiniz.  

Kedilerde mama alışkanlığı nasıl başlar? 3
Giresun Bloghttp://giresunblog.com/
Türkiye'nin ilk şehir blogunda yazarlar Giresun'un tarihini, kültürünü, yaşamını, projelerini ve sorunlarını anlatıyor, sosyal medyada onbinlerle paylaşıyor: http://giresunblog.com/hakkimizda/

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

En Çok Yazanlar

Kedilerde mama alışkanlığı nasıl başlar? 5
19 YAZILAR11 YORUMLAR
Kedilerde mama alışkanlığı nasıl başlar? 7
13 YAZILAR7 YORUMLAR
Kedilerde mama alışkanlığı nasıl başlar? 8
12 YAZILAR1 YORUMLAR

En Çok Okunanlar

Kedilerde mama alışkanlığı nasıl başlar? 9

Giresun 2015 Tanıtım Filmi – Yeni Versiyon

21
Giresun Belediyesi tarafından hazırlanan Yaşatan ve Yaşayan Şehir: Giresun temalı tanıtım filmi gelen talepler doğrultusunda revize edilerek yeniden yayınlandı!

Bunlar da ilgini çekebilirSenin İçin
Sana özel öneriler

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Giresun Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.