Gündem Projeler Tirebolu

Karadeniz’in yeni Cittaslow ( Sakin Şehir) Adayı Tirebolu…

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

cittaslow-kapak
Cittaslow Hareketi Nedir?

Cittaslow, 1999 yılında İtalya’da kurulmuş uluslararası bir belediyeler birliğidir. Kelime kökeni İtalyanca “Citta (Şehir)” ve İngilizce “Slow (Yavaş)” kelimelerinin birleşmesiyle türetilen Cittaslow, “Sakin Şehir” anlamında kullanılmaktadır. Yavaş Hareketi’nin bir parçası olarak bilinmektedir. İtalya’nın dört küçük kentinin belediye başkanlarının (Bra – Francesco Guida, Orvieto – Stefano Cimicchi ve Positano – Domenico Marrone) 1999 yılında bir araya gelerek Slow Food hareketini kentsel boyuta taşımak amacıyla Greve in Chianti Belediye Başkanı Paolo Saturnuni’nin önderliğinde kurulmuştur. Birliğe üye olmak isteyen kentlerin üye olabilmeleri için birliğin belirlediği kriterler üzerinden değerlendirilmesi ve Cittaslow felsefesine uygunluğu denetlenmektedir. Birlik kurulduğu zaman 59 olan bu kriterler 2013 yılında Uluslararası Bilim Komitesi tarafında yapılan bir çalışmayla güncellenmiş ve sayısı 70’e çıkmıştır. Kurulduğu ilk yıllarda İtalyan kentleri arasında yaygınlaşan hareket, günümüzde 28 ülkede 182 üyeye sahiptir.

Ayrıca: Cittaslow ‘un hedefleri şehirlerin hızını düşürmek, trafiği azaltmak ve hayata sakin bir hava katmaktır. Yavaşlığın ve sükûnetin ihtiyacını duyanlar bu harekete destek veriyorlar.

2009 yılının Aralık ayında Seferihisar Türkiye’nin ilk Cittaslow şehri oldu.

Bu anlayışın en temel amaçları şu şekilde sıralanabilir:

  • Şehirlerde yaşayan herkesin hayatını daha iyi bir düzeye çıkarmak.
  • Şehirlerin sunduğu hizmetleri yaşam kalitesini artıracak şekilde düzenlemek
  • Küreselleşme fikrinin hegemonyasına direnmek ve yerelleşmeyi öne çıkarmak
  • Çevreyi korumak
  • Her bir şehrin kendi biricikliğini ve kültürel çeşitliliğini desteklemek
  • Daha iyi, daha sağlıklı bir yaşam stilini benimsetmeye ilham kaynağı olmak

Bu kapsamda  Tirebolu’da kurulmuş olan Tirebolu Platformu ile harekete geçen heyet, geçtiğimiz yıl resmi olarak başvuru yapmış. Bunun devamında Türkiye Koordinatörü İzmir Seferihisar Belediyesi Tirebolu Platformu ve Tirebolu Belediyesi’ni tanışmak ve ilk Sakin Şehir olan Seferihisar’da yapılan pilot uygulamaları yerinde göstermek adına resmi bir davet göndermiştir. Bu davetin ayrıntılarını bir sonraki sakin şehir yazımızda sizlerle paylaşıyor olacağım.

Sakinleşmek ve yavaşlamak geriye dönmek değil, bilakis elimizdekilere sahip çıkıp daha ileri gitmektir….

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.