Sorunlar

Karadeniz Sahilyolu yaşamımızı elimizden aldı

Giresun Sahilyolu Projesi
Giresun Sahilyolu Projesi

Yıllar yıllar önce… Birisi güzel bir düşünce ortaya atıyor. Karadeniz illeri arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak adına Karadeniz Sahilyolu gibi dev bir projeyi başlatıyor.

Proje 21 bölüm olarak 20 yılda 7 başbakan döneminde parça parça ihale ediliyor; 21 bölümün biri Turgut Özal, biri Süleyman Demirel , 3 tanesi Tansu Çiller , 14 tanesi Mesut Yılmaz, biri Bülent Ecevit, sonuncusu da Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlıklarında ihale ediliyor. Ve şuan günümüzdeki halini alıyor.

Yapıldığı andan itibaren, doldurulan deniz neticesiyle, Karadeniz sahillerindeki bütün doğal güzelliği, yeryüzü şekillerini, kültürü ve yaşayışları yerle bir eden projeden tek sağ çıkan turistik bölgeler Ordu’nun Ünye, Altınordu ilçeleri ve yolun tünellerle güneyden geçmesinden dolayı Giresun’un Tirebolu ilçesi oluyor.

Projedeki hatalar yukarıdaki fotoğraflarda da gördüğünüz doğal afetlere sebep oluyor. Üstelik her yıl üst geçit olmayan bölgelerde yoldan karşıya geçmek isteyen birçok vatandaşımız yaşamını yitiriyor.

Trabzon Kanuni Okulu

Trabzon Kanuni Okulu

Giresun, Trabzon ve Rize‘nin şehir merkezleri projeden en büyük yarayı alan lokasyonlar olarak tarihe geçmiş oluyor. Bu şehirlerde yaşayan insanlar denizi sadece uzaktan seyrediyor, denize ulaşmak için kendisine en yakın üst ya da alt geçidi tercih etmek zorunda kalıyor. Çünkü bu projeyle birlikte şehirle deniz arasında demir ferforjelerle bölünmüş 6 şeritli dev otoyol kuruldu.

Giresun'un eski zamanlarda çekilmiş şehir merkezi

Giresun’un eski zamanlarda çekilmiş şehir merkezi

Artık şehirden denize karşı çektiğiniz manzara fotoğraflarına uluslararası taşımacılık yapan dev tırlar, arabalar konuk oluyor. Üstelik sahilyolundan geçen araçların verdiği gürültü ve kirlilik doğallığıyla bilinen Karadeniz Bölgesi’nin kafa dinlendirici özelliğini mahvediyor ve bölge bütün turistik güzelliklerini kaybediyor.

Bu durumun farkına varan dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise geçtiğimiz yıllarda “Yanlış bir projeydi ama yapmak zorundaydık. Bunu şimdi rahatlıkla söyleyebiliyorum. Ciddi bir para harcanmıştı. 700 trilyonun üzerinde bir meblağ harcanmıştı. Bitirilmesi gerekiyordu” şeklinde açıklama yaparak durumu özetlemişti. Bu açıklama neyi değiştirir ki?

Giresun üst geçit

Giresun üst geçit

Giresun’un gelişmesine engel olunuyor

Hakları Karayolları Genel Müdürlüğü‘ne devredilen sahilyoluna, ilgili kurum ne yazık ki pek fazla özen göstermiyor. Demir yığınlarından oluşan, engelli asansörleri bulunmayan, hiçbir estetik güzelliği olmayan üst geçitler şehirlerimizin simgeleri haline geliyor. Özellikle yönetim hakkı Trabzon Bölge Müdürlüğü‘nde bulunan Giresun’da, sahilleri yerel yönetime vermeyen Karayolları; Giresun’daki doğalgaz kazı çalışmaları, sahil düzenleme çalışmaları ve deniz kenarı sosyal alan projeleri gibi birçok projenin yapılmasına da engel oluyor. Siyaset bu noktada tıkandığı için Giresun halkı sahillerini hak ettiği gibi kullanamıyor.

Yerel yönetime karşı uygulanan bu engelin nedenini geçtiğimiz ay Bakan Nurettin Canikli, Gemilerçekeği’ne yapılacak olan yeni gençlik merkezinin temel atma töreni sırasında şöyle açıklıyor;

Açıklamayı okumak için tıklayınız

Son dönemlerde belki dikkatinizi çekmiştir, buna benzer tesisler üzerinde yoğunlaşmaya başladık. Esasında düşüncelerimiz projelerimiz vardı ama bunların önemli bir bölümü merkezi hükümetten ziyade yerel yönetimleri ilgilendirdiği için çok fazla girmek istemedik. Normalde buralar belediyelere devredilir ve belediyeler tarafından değerlendirilir. Biz bunu bir uygulamasını Cumhuriyet Parkında  yaptık. Fakat orada çok fazla bir yapılaşma söz konusu oldu. Giresun’un binaya ihtiyacı yok. Giresun’un yeşil alana, basket sahasına, futbol sahasına, tenis kortuna ihtiyacı var. İnsanların gezip yürüyebileceği, nefes alabileceği  bu güzelliklerin kenarından geçebileceği alanlara ihtiyacı var .O nedenle  bu uygulamayı orada durdurduk ve  kendimizi müdahale etmek zorunda kaldık. Bu müdahalenin sonucunda gençlik merkezi ortaya çıktı. Sadece insanların çay, içecek ihtiyaçlarını karşılamak için bir alan var onun dışında spor alanları, park ve oyun alanları vardır. Gelir getirici hiç bir şey yapmadık. Eğer orayı da eski yöntemle vermiş olsaydık kesinlikle Cumhuriyet parkından aşağı kalır yanı olmazdı.  Binalar restoranlar, lokantalar ve buna benzer binalar yükselirdi ve Giresunlunun ihtiyacı olan  o talepler karşılanmamış olurdu, sorunlar giderilmemiş olurdu. Giresun’un Giresunlu gençlerin spor yapabilecekleri açık alanlara ihtiyaç var. Her tarafa bina yapılıyor. Sosyal açıdan da yanlış. Hangi açıdan bakarsanız bakın yanlış. Şimdi buralar değerlendirebileceğimiz son alan dar. Burası var, eski çöp alanı var, valiliğin karşısı var dolgu alanı olarak ve şu andaki çöp alanı var değerlendirebileceğimiz. Eğer buraları da heba edersek, bundan sonra Giresun’un nefes alacağı  sahile yakın, konum olarak ta çok güzel olan bir arazi kalmamış olacak.  Onun için bunlar çok kıymetli .onları  en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Birinci prensibimiz şu, hiçbir şekilde gelir getirici bir bina yapılmayacak hiçbir şekilde. Sadece içecek ve acil ihtiyaçların karşılanacağı alanlar olacak. Başka hiçbir yapı olmayacak.

Deniziyle iç içe olan Giresun hayalini özledik. Neden uzaktan bakıyoruz?

Posted by Giresun Blog on 23 Haziran 2015 Salı

4.2 milyar dolarlık, 542 kilometrelik Karadeniz Sahil Yolu’nda, 27 kilometre uzunluğunda 263 adet köprü, 41 kilometre uzunluğunda 12 adet tek tüp tünel, 18.5 kilometre uzunluğunda 20 adet çift tüp tünel yer alıyor.

Hayatlarımızı, yaşayışlarımızı, kültürümüzü, doğallığımızı mahvettiniz. Emeği geçen herkese teşekkürler!

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

27 Yorum

 • çevre yolu zaten burda olsa olsa tünelle olur buda sizin hoşunuza gitmez keşapa kadar yapılamaz çok büyük para ister ve bu yol karadeniz sahil yolu zamanında yapılırdı ayrıca ordu çevre yolu gibi düzlük olmazdı bilip bilmeden mal mal şeyler yazma

 • kardeşim gelişmemekle ne alaka ya iyice saçmaladınız bu yol yapılmasaydı siz samsuna 6 saatte gidrdiniz şimdilerde 6 saat çoruma kadar doğal afetinde onla hiç bir ilgisi yok şlimdiki sahil nasılsa o zamanda öyleydi

 • Sahil yolunu mahfettinizde ne demek ? Sahil yolumu vardi ? Sikayet edenlerin hepsi o yolu kullaniyor kullanmaya gelince ne guzel yol diyorlar. Bu hukumet ne yapsa size yaranamaz. Zaten simdi findiklar kurumuyor. Eskiden sahil yolunun oldugu yeri ben iyi hatirliyorum. Bi kac resim bulmussunuz milleti kandirmaya calismayin.

 • 1994 yılında 20 bin Ordu’lu sahilin bozulmaması ve korunması için Ordu sahilinden dolgu yapılarak geçecek yolu istemediğini belirterek eylem yapmış ve çevre yolunun şehir dışından geçirilmesini istemişti. Komşuda bunlar yapılırken, Giresun’da insanlar sahilden otoban geçecek diye seviniyorlardı, çok iyi hatırlıyorum. Bu noktada artık Karayolları’na kızmamak gerek. Giresun Blog olarak araştırmacı kimliğinizi çok beğeniyorum. Şöyle bir konu var, bunu da araştırmanız güzel olur. Ordu’da Çevre Yolu bittiğinde Sahil Yolu, Karayolları’ndan Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne devrolacakmış. Ayrıca şu an Ordu’da Sahil Yolu’ndaki tüm peyzaj çalışmalarını Büyükşehir Belediyesi yapıyor, Giresun sınırından Samsun sınırına kadar. Sinyalizasyon, tabela ve üst ve altgeçitleri’de Büyükşehir yavaş yavaş üstlenmeye başladı.

 • Nasıl yaşamınız elinizden alındı beyler. ya o yolda yaşamını yitirenler onların mı yaşamı elinden alındı sizinmi. Bu kazaların maddi manevi kayıplarını hiç düşùndünüz mü.peki bu yeni yollar sayesinde türkiye geneli kazaların % 59 azaldığını biliyormusunuz. yaşamımız elimizden alındı diyosunuz evinizin kapısına kaç tane ağaç diktiniz beyefendiler ama nankörlük nasıl olacak .biz karadenizde senenin 4 ayı para kazanıyoz deyip vatandaşa 1 i 5e satan tüccarlar biliyoruz bu yol onların işine gelmiyor yapılmayan yolun hesabını soran yok yapılana itiraz ne oluyoruz beyler lütfen…

 • Fatih kardeşim tebrik ediyorum açık ve net bir dille bu yazıyı yazdığın için ve haklısın bu yol Giresun gibi sahil şehirlerinin deniz ile arasında engel gibi, ancak Ordu gibi sahip çıkılan illerde bu yol çevre yolu adı altında gelişmesi planlanan iç kesimlerden geçirilmekte örneğin Ünye…
  ve şimdi yaylalar arası “yeşil yol” projesi ile de doğal güzellikleri mevcut yaylaların da doğallığına göz dikilmiş durumda…..
  Evet yol medeniyet sözü doğru ancak rant hesabı olmayan projelerde…..

  • Cevap vermeyi ya da üzerinde müdahalede bulunmayı düşünmüyoruz. Hemşehrilerimiz ne kadar sığ beyinlilerle aynı yerde yaşadığını görsünler diye. Fakat sizin de isteğiniz üzerine ağır hakaret içeren iki yorumu silindi ve engellendi. Herkesten aynı duyarlılığa sahip olmasını bekleyemeyiz. Giresun Blog her türlü görüşe açık ve tarafsız bir platform olarak Giresun adına hizmet etmeye devam ediyor. İlginiz için çok teşekkür ederiz.

 • Denize inen Karadeniz Ormanlarını bilen hiç kimse bu yolları savunamaz. Siyasi çıkar, kişisel rant uğruna … sesimiz yeterince güçlü çıkmadığı için zenginliklerimiz elimizden alındı. Hepimiz … Eski yol bile yanlıştı, bu yüzden her yıl belli sürelerle Karadeniz sahil yolu tek şeritli olarak geçişe açılabiliyordu. Dünya’nın hiç bir yerinde bu kadar doğal liman, doğal plaj, balıkçı barınağı yoktu, şimdi bizim de yok. Kumyalı ne demek? Gemiler çekeği ne demek? Samantaş’ı bilir misiniz? Kaleden bakılınca, yeşillikler arasından, sadece kırmızı kiremitlerin, sonsuz mavinin, lacivertin göründüğünü bilenler bu yolları savunamaz. Italya sahillerine, Fransa sahillerine neden böyle yollar yapılmıyor? Böylesine doğal zenginlikler her yerde korunurken, biz değerini bilemedik, elimizden alındı ses çıkarmadık, geri dönüşü yok bari artık sesimizi çıkarmayalım … Kendi kendimize soralım, denizle bağımız bu kadar koparılmışken, bir sahil şehrinde mi yaşıyoruz?

 • Sahil Yolu Anıldığında Kayboluş İmgesi Veriliyor.
  Bilakis Bu Projenin Birçok Kazanımı Var.
  Sadece Bir Fatsa Kadar Olamayıp Yeterince İlgilenilmediği İçin Haliyle İnsanlar Yanlış Bakış Açısına Sevkediliyor.
  Bugün Karayolları, Valilik ve Belediye Ortak Bir Proje Geliştirse Giresun’un En Değerli Yeri Olacak.
  Ve Giresun Topraklarına Toprak Katmış Bir Projeyi, Karadeniz Dolayısıyla Ülkenin Kuzey Sınırlarını Genişletmiş Bir Projeyi İnsanların Bu Denli Katı Şekilde Eleştirmesi Çok Yanlış.
  Karadeniz Sahil Yolu Kayıp Değil KAZANÇTIR. Yapılması Gereken İse Doğru Proje Üretimi İle Projeyi İşlemek Olmalıdır.
  Burada Tüm Sorumlu Giresun’un Beceriksiz Rezil Siyasileridir.
  Bakınız Fatsa, Trabzon, Ordu

%d blogcu bunu beğendi: