Sorunlar

Karadeniz Sahilyolu’nun hayalet şehri: Giresun

Merhaba sevgili hemşerilerim! Öncelikle belirtmeliyim ki; uzun ve yorucu bir üniversite son sınıf dönemimin ardından Giresun Blog’a tekrar yazmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.

Bu yazımda sizlere; Karadeniz Sahil Yolu boyunca, yol tabelalarında Giresun adının bulunmaması konusunu açmak ve bu konunun kaç yıl öncesine dayandığına dair belgeleri göstermek istiyorum.

Yıl sanırım 1986, İstanbul’da Giresunlu hemşerilerimiz tarafından çıkarılan bir dergi. Derginin adı malesef aklıma gelmiyor. Giresun’a gelince bu derginin adını de sizlerle paylaşacağım. Şimdi sizlere dergide yazanları birebir aktarmak istiyorum.

Giresun Tabela

Giresun Tabela

“Biz Türkiye’yi 67 vilayet biliyorduk; meğer yanlış biliyormuşuz… Doğu Karadeniz’de dünyanın en kaliteli fındığını üreten, İstiklal Savaşı’nda teşekkül ettirdiği gönüllü alaylarıyla Karadeniz’i Pontus belasından kurtaran, Koçkiri isyanını bastıran, Büyük Taarruz’da düşman siperlerine ilk hücum eden gönüllü alayı çıkardığı halde mütevazılığından isminin başına hiçbir şey (…) istemeyen “GİRESUN” diye bir il yokmuş.

Coğrafya haritasına bakıldığı zaman Karadeniz sahilinde, denize en yakın il olarak görünün Giresun’un trafik levhalarında ismi niçin yazmıyor?

Diğer iller ve hatta ilçeler tek tek yazılıyor ama gel gör ki fotoğraflarda görüldüğü gibi Giresun’un ismi yok ne hikmetse.

Giresun’a gideceklere rehberlik yapabilecek bir Giresun levhasının olmaması şaşılacak doğrusu.

Samsun’dan çıkıyorsunuz. Giresun’a gelene kadar Terme-Ünye-Ordu yazıyor. Ama ne yazık ki Giresun yazmıyor.

Trafik levhalarına Giresun’un isminin yazılması ve bu haksızlığın giderilmesi için yetkilileri uyarıyoruz.

Ve diyoruz ki.

Giresun halkının analarının aksütü gibi verdiği helal oylarlarıyla meclise giren parlementerlerimiz, parlementoya girdiğiniz ili karayolu levhalarından çıkaran ellere GİRESUN ilini tekrar yazdırınız.

Karayolları levhalarına GİRESUN ili yazılana kadar dergimiz bu resmi her ay yayınlamaya devam edecektir.”

Evet sevgili arkadaşlar. Gördüğünüz gibi o tarihten bu tarihe yaklaşık 28 yıl geçmiş. Fakat bu sorunda ne bir çözüm, ne de bir ilerleme kaydedilmiş. Şunu de belirtmek isterim ki; bu dergi, bu yazıyı son sayısına kadarki her sayısında yazmıştır. Ama ne yazık ki hala bir ilerleme olmamış.

Giresun Blog olarak bir umutla, konuyu tekrar gündeme getirmek istedik. Yetkililere duyurulur…

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

20 Yorum

 • Merhabalar GiresunBlog oncelikle ilgi ve alakaniza muthis derecede hayran kaldim varolun hep daim, bu levha sorununu 4 yil once bizzat yasayip kendi gozlerimde sahit olduktan sonra , direkt karayollari genel mudurlugunu arayip rahatsizligimi dile getirmistim.
  Ve yil agustos 2016 oldu , yaklasik 30 dk once esimle bu konu tekrar bir sekilde gundeme geldi , google arama motorundan bununla alakali seyler yazdigimda da buraya denk geldim…
  Herneyse asil mesele 10 dakika once kgm sikayet hattini tekrar aradim sikayetimi ve bu konuyla alakali hassasiyetimi tekrar dile getirdim , telefonu acan Aydin bey isimli memur gercekten sorunumuza ilgili yaklasip sorunu cozecegine dair soz verdi ve simdi zaman isliyor insallah oraya GIRESUN LEVHASI asildiginda icim rahatlayacak ve vatandaslik gorevimi yerine getirdigimi anlayacagim, ve burada paylasmamim nedeni ise diger vatandaslarinda gorevlerini yerine getirmek zorunlulugunda oldugunu hatirlatmak istememdir..

  Kanada’dan Giresun’uma hakkimizi savunan herkese sevgi ve saygilarimla…

 • kardeşim eskiden varmış bi cahillik kafaya takma Trabzon’dan gemilerçekeğine gelene kadarda ordu yazmıyo tabelalarda anlamadığım samsun merkezken ordu merkeze kadarda Giresun yerine trabzon yazması tamam büyükşehir oldu artık trabzon ama bu tabelalar asıldığında büyükşehir değildi şimdi o karayolları nerde

 • bir giresunlu olarak yazılarınızı zevkle okuyorum iyiki açılmış diyorum bazen. Giresun hakkında bilmediğim ne çok yer varmış Giresunluyum ama şehrimi bilemiyormuşum

 • Bilip bilmeden tantana yapıyorsunuz. Karayolları’nda tabelalandırma işlemleri bir standarta göre yapılır. Şehirlerarası yollarda, tabela özelliğine göre değişir. Sizin bahsettiğiniz durum ise şöyle. 1. Sıraya, Sırada Yerleşim yerin (yani en yakın ilçe gibi) sonra Sıradaki İl adı yazılır. 3. sıraya ise Sıradaki Büyükşehir’in adı yazılır.

  Samsun’dan Trabzon’a giderken, örneğin Çarşamba’yı geçtiniz. Tabelarlarda, Terme-Ordu-Trabzon yazar. Ordu’yu geçtikten sonra ise Gülyalı-Giresun-Trabzon yazar.

  Keza aynı şekilde Trabzon’dan Samsun istikameti giderken, Diyelimki, Görele’yi geçtiniz. Tabelalarda; Tirebolu-Giresun-Samsun yazar.

  Ayrıca son bir bilgilendirme, Artık Ordu Büyükşehir olduğu için, Samsun yerine Ordu yazılacaktır.

  • Tantana yaptığımı söyleyen arkadaşa cevaben şunu söylemek istiyorum. Diyor ki kendileri ” Şehirlerarası yollarda, tabela özelliğine göre değişir. Sizin bahsettiğiniz durum ise şöyle. 1. Sıraya, Sırada Yerleşim yerin (yani en yakın ilçe gibi) sonra Sıradaki İl adı yazılır. 3. sıraya ise Sıradaki Büyükşehir’in adı yazılır.”
   Ben sormak istiyorum acaba Trabzon ne zaman büyükşehir oldu? 1986 yılında büyükşehir miydi? Trabzon düne kadar Giresun gibi normal bir ildi. 1986 yılından bu güne kadar değişmemiş tabela için kafanızdan kurallar uydurmayın. Yok büyükşehir yazılırmış. Attığım resim 1986 yılına ait olmasa; yeni bir resim olsa inanacağız bizde. Bilip bilmeden tantana yapmanıza gerek yok arkadaşım!

   • Merhaba, Büyükşehir söylemiyle bir hata yapmışım. Büyükşehir değil Büyük İl Merkezi daha doğru bir yaklaşım olur. Bir sürü tabelalar var. Hepsini uzun uzun anlatamam, en iyisi sen oku.

    http://www.kgm.gov.tr/SiteCollectionDocuments/KGMdocuments/Trafik/IsaretlerElKitabi/TrafikIsaretElKitabieski.pdf

    Sayfa 227-228’de aradığın sorunun cevabı var.

    Demek istediğim, bu Türkiye genelinde var olan bir uygulama. Karayollarının hiçbir Vilayetimize bir kastı yok.

    • Yine hatalı bir durum söz konusu oluyor! İlgili kitapta belirtilen “En yakın yerleşim biriminin İlçe merkezi olması halinde, üstte en yakın ilçe merkezine olan uzaklık, ortada en yakın il merkezine olan uzaklık, altta da o yol güzergahı üzerindeki büyük il merkezine olan uzaklık” deniliyor.
     Paylaştığım fotoğraflarda “Bulancak 32 – Trabzon 181” yazıyor. Eee ortada belirtilmesi gereken en yakın il merkezine olan uzaklık nereye kayboldu?
     Buradan da anlaşılacağı üzere kanunun tersinde işlem yapılmış.

     Tam tersi istikamette gelirken (Trabzon’dan Giresun’a) Tüm tabelalarda Giresun levhası mevcut. Büyük bir vilayet olmasa bile. Fakat özellikle dikkat ederseniz Samsun istikametinden gelirken tek bir tabelada bile bu yol Giresun’a gider diye bir şey yok.

     Biz bundan şikayetçiyiz.

     • Bulancak 32, Trabzon 181 yazan tabelanın eski bir tabela olduğu belli. O yıllardaki imkanların ve uygulamaların nasıl olduğu konusunda bir yorum yapmak doğru olmaz. Ama o resimde yine yanlış bir durum yok. Mesafe levhalarında normal şartlarda maksimum 3 mesaj verilir. Standart’lar bize 3 yerleşim yeri ismi vereceksin demiyor. Resimdeki levhada Uygulamadaki bazı durumlarda ekibin elinde 2’lik yani levha bulunması durumunda 1. sıraya il veya ilçe merkezi adı yazılır (İl merkezinden önce birden fazla sayıda ilçe merkezi olması durumunda,
      sadece en yakın ilçenin adına yer verilir. ), 2. sıraya Büyük İl Merkezi adı yazılır.

      Levhalarının boyutları, kullanıldıkları yoldaki proje veya işletme hızına, yolun genişliğine, verilen mesaj sayısına, yoldaki proje veya işletme hızına ve taşıt yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir

      Burada bahsetmek istediğim esas konu Karayolları’nın Giresun ilimize yönelik negatif ayrımcılık yapmadığıdır.

      http://s12.postimg.org/apwek12al/grsntbl.jpg

      Yukarıda verdiğim linkteki resime göre ise Giresun’a pozitif ayrımcılık yapılmış mı oluyor. Tabiki hayır. 3’lük levha var ve Giresun’da yazılmış.

      Sonuç olarak Trabzon istikametinden Giresun istikametine giderken tabelalarda, Tirebolu-Giresun-Samsun yazılı olması, Samsun istikametinden Giresun’a giderken Fatsa-Ordu-Trabzon yazılı olması normaldir.

      Bölgeler arasında uygulama esaslarında bazı ufak değişiklikler olabiliyor. Giresun, Karayolları 10. Bölge (Trabzon) Müdürlüğüne bağlıdır. Ordu ise Karayolları 7. Bölge (Samsun) Müdürlüğüne bağlıdır.

     • Peki neden Ordu’da Havalimanı tabelaları yazılı olmasına rağmen Giresun’da yazmıyor? O zaman Samsun Bölge Müdürlüğü daha iyi çalışıyor.

     • aslında var ama ordu merkezde çok tabela yok çünkü yolu dar Ulubey – Sivas kavşağında ikili tabelada öreneğin Giresun’daki Keşap – Trabzon Şehir Merkezi gibi orada Gülyalı arada boşluk sonrada Trabzon yazıyo arada boşluğa neden Giresun yazmamışlar havaalanı açılıncada en üste havalimanı yazmışlar o boşluğa yazmamışlar oraya neden yazmıyorlar ordu merkezde Giresun istikametine giden yoldaki tabelalarda sadece 2 tane var 1’inde Giresun yazıyor

 • bu konuyu BİMER e yazalım arkadaşlar…ne kadar çok başvuru o kadar çok farkındalık….

%d blogcu bunu beğendi: