Sorunlar

Karadeniz Sahilyolu’nun hayalet şehri: Giresun

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Merhaba sevgili hemşerilerim! Öncelikle belirtmeliyim ki; uzun ve yorucu bir üniversite son sınıf dönemimin ardından Giresun Blog’a tekrar yazmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.

Bu yazımda sizlere; Karadeniz Sahil Yolu boyunca, yol tabelalarında Giresun adının bulunmaması konusunu açmak ve bu konunun kaç yıl öncesine dayandığına dair belgeleri göstermek istiyorum.

Yıl sanırım 1986, İstanbul’da Giresunlu hemşerilerimiz tarafından çıkarılan bir dergi. Derginin adı malesef aklıma gelmiyor. Giresun’a gelince bu derginin adını de sizlerle paylaşacağım. Şimdi sizlere dergide yazanları birebir aktarmak istiyorum.

Giresun Tabela

Giresun Tabela

“Biz Türkiye’yi 67 vilayet biliyorduk; meğer yanlış biliyormuşuz… Doğu Karadeniz’de dünyanın en kaliteli fındığını üreten, İstiklal Savaşı’nda teşekkül ettirdiği gönüllü alaylarıyla Karadeniz’i Pontus belasından kurtaran, Koçkiri isyanını bastıran, Büyük Taarruz’da düşman siperlerine ilk hücum eden gönüllü alayı çıkardığı halde mütevazılığından isminin başına hiçbir şey (…) istemeyen “GİRESUN” diye bir il yokmuş.

Coğrafya haritasına bakıldığı zaman Karadeniz sahilinde, denize en yakın il olarak görünün Giresun’un trafik levhalarında ismi niçin yazmıyor?

Diğer iller ve hatta ilçeler tek tek yazılıyor ama gel gör ki fotoğraflarda görüldüğü gibi Giresun’un ismi yok ne hikmetse.

Giresun’a gideceklere rehberlik yapabilecek bir Giresun levhasının olmaması şaşılacak doğrusu.

Samsun’dan çıkıyorsunuz. Giresun’a gelene kadar Terme-Ünye-Ordu yazıyor. Ama ne yazık ki Giresun yazmıyor.

Trafik levhalarına Giresun’un isminin yazılması ve bu haksızlığın giderilmesi için yetkilileri uyarıyoruz.

Ve diyoruz ki.

Giresun halkının analarının aksütü gibi verdiği helal oylarlarıyla meclise giren parlementerlerimiz, parlementoya girdiğiniz ili karayolu levhalarından çıkaran ellere GİRESUN ilini tekrar yazdırınız.

Karayolları levhalarına GİRESUN ili yazılana kadar dergimiz bu resmi her ay yayınlamaya devam edecektir.”

Evet sevgili arkadaşlar. Gördüğünüz gibi o tarihten bu tarihe yaklaşık 28 yıl geçmiş. Fakat bu sorunda ne bir çözüm, ne de bir ilerleme kaydedilmiş. Şunu de belirtmek isterim ki; bu dergi, bu yazıyı son sayısına kadarki her sayısında yazmıştır. Ama ne yazık ki hala bir ilerleme olmamış.

Giresun Blog olarak bir umutla, konuyu tekrar gündeme getirmek istedik. Yetkililere duyurulur…

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.