Fuarlar Merkez Projeler

Kanuni Ortaokulu’nda 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı yapıldı

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında imzalanan, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesi tarafından yürütülen “Eğitimde İşbirliği Protokolü” kapsamında ülkemizde bilim kültürünün geliştirilmesine yönelik olarak 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı bünyesinde Giresun Kanuni Ortaokulu tarafından gerçekleştirilen TÜBİTAK Bilim Fuarı 27-28-29 Mayıs tarihlerinde gerçekleşerek, 3 günün ardından sonlandı. Fuarın proje koordinatörü olarak sizlere yaptığımız çalışmalardan bahsetmek ve Giresun’a kazandırdığımız bazı bilimsel değerleri aktarmak istiyorum.

Kanuni Ortaokulu Bilim Fuarı

Fuar kapsamında 22 danışman öğretmen eşliğinde 88 öğrenci ile geliştirilen 40’a yakın proje sunuldu. Danışman öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin büyük gayretiyle ortaya çıkan projeler, gerek ziyaretçi öğrenciler ve öğretmenler gerekse veliler tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı.

Merak uyandırıcı fuar 7 den 70 e herkesin ilgisini çekerek 3 günün ardından, olumlu dönütler eşliğinde sona erdi. Fuara hazırlanma süreci oldukça stresli ve yoğun geçmesine rağmen, fuarın açılışıyla ziyaretçilerin fuara akın etmesi ve öğrencilerin projelerini minik birer bilim insanı edasıyla sunarken kazandıkları deneyim ve özgüven olumsuzlukları unutturan etmenler oldu.

Bunun yanında, Namık Kemal İlkokulu ve Abdullah Bozbağ İlkokulu öğrencilerinin de fuarımızı kalabalık gruplarla ziyaretleri bizleri gönülden mutlu etti. Kanuni Ortaokulu bünyesinde TÜBİTAK desteğiyle ilk kez böyle bir fuarın gerçekleşmesi hem öğrenciler tarafından hem de veliler tarafından olumlu karşılandı ve fuar daha çok bir “Bilim Şenliği” havasında gerçekleşti.

Ayrıca, proje geliştirme süreçlerinin yaparak –yaşayarak öğrenme ortamları oluşturmasıyla daha kalıcı öğrenmelerin gerçekleştiği hem danışman öğretmenlerce gözlemlendi hem de öğrenciler tarafından dile getirildi. Fuar sonucunda tüm katılımcıların ortak kanısı ise bu fuar organizasyonunu sonraki senelere de taşıyarak, Kanuni Ortaokulu 4006 TUBİTAK Bilim Fuarı’nı gelenekselleştirmek oldu.

Projeye katılan tüm danışman öğretmenlerimize ve öğrencilerimize gönülden teşekkür ederim.

Sevgiyle ve bilimle kalın…

FİKRETCAN GÜÇ

PROJE KOORDİNATÖRÜ

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.