Giresun Fındığı Gündem Sorunlar

Japonya’da kavrulmuş fındığın kilosu 210 TL’den işlem görüyor

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Türkiye hariç fındığımızın rağbet gördüğü başka ülkeler de var. Bu ülkelerden birisi de Japonya. Japonya’da Türk fındığının 40 gramı 324 Yen’den satılıyor.  Ülkemize göre hesap edildiğinde, Japonya’da ve buna benzer ülkelerde fındığımızın 100 gramı 21 Türk Lira’sına tekabül ediyor. Dudak uçuklatan bölümü ise kilogram fiyatı. Japonya’da Türk fındığının kg fiyatı tam tamına 210 TL’den satışa sunuluyor. Ülkemizdeki bir gram altının 110 TL’ye satıldığını farz edersek, Japonya’daki fındık fiyatı ile ülkemizden 2 gram altın almanız mümkün.

Şehrimiz, ürettiği tarım ürününün kalitesiyle anılan malum bölgelerden biri. Fakat şehrimiz bu bölgelerden biri olmasına rağmen, Ticaret Borsamızın verilerine göre 11.02.2016 tarihli %50 randıman Giresun tombul fındığının kilosu 9,63 TL olarak işleme alınıyor. Kavrulmuş ve buna benzer fındıkların kilogram fiyatı bu rakamı 5’e katlıyor ve 50-60 TL aralığında düzenleniyor.  Bu rakamlar karşısında, kabuklu fındığın fiyatının ne kadar orantısız olduğunu anlamak çok zor olmasa gerek, heleki Japonya’daki fiyat karşısında.

Giresun Fındığı şuanda Giresun’da, keşfedin!

Giresun, kaliteli fındık üretiminde dünyanın başkenti olarak kabul edilmektedir. Giresun ekonomisinin neredeyse tamamını fındık tarımı oluşturmaktadır. Fındığın lezzetli tonlarını burada yaşayarak görebilirsiniz.

Değerli okuyucular biz sadece fındığı kabuklu, natürel iç, kavrulmuş veya kıyılmış olarak ihraç etmiyoruz, fındıkla birlikte katma değeri de gönderiyoruz. İstihdamı satıyoruz, vergiyi satıyoruz hemde cüzi fiyatlara. Bir düşünün fındığın ilimizde işlenip çeşitli mamullerin (çikolata, krokant, şekerleme vb.) üretilmesiyle sağlayacağı istihdamı. Evet, son zamanlarda güzel gelişmeler var ama ürettiğimiz fındığın ve talebin karşısında oldukça yetersiz.

Giresun’dan Ankara’ya kara yoluyla gidenler bilir, özellikle gece Çorum’a girdiğinizde sanırsınızki burası Las Vegas! Her yer ışıklandırılmış levha, pano ve bu insanlar kavrulmuş nohut satıyorlar, takdire şayan. Biz ise balıkçı arabasından bozma tezgahlarda “Taze fındık-Hediyelik fındık” diye daha olgunlaşmadan dallardan kopararak soğan çuvalında satıyoruz. Güler misin ağlar mısın?

Almanya’da 91 adet çikolata fabrikası var. Ve bunun yanında çikolata müzeleri de mevcut. Biz sabahtan akşama kadar dal sallayalım adamlar çikolata turizmi ve ihracatı yapsınlar, helal olsun. Bu konu hakkında yazılacak o kadar şey var ki… İnşallah bir gün bizde fındığa ve çiftçimize hak ettiği değeri verir, heykelimizde olduğu gibi fındığı başımızın tacı yaparız.

Saygılarımla.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.