Giresunum Ordu - Giresun Havalimanı Sorunlar

Havalimanı’nda Giresun turizminden eser yok!

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 3 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Gözümüz yok. Karadeniz’in her şehrini ayrı seviyor, ayrı beğeniyoruz. İsteriz ki ülkemizdeki turizm hareketliliğinden bölgemiz de hak ettiği değeri görsün.

Bu konuda Trabzon, Ordu, Rize… hepsinin yaptığı çalışmaları takip ediyor ve ayrı ayrı mutlu oluyorum. Fakat bazı konularda Giresun’un pasif kalmasını haklı olarak yediremiyorum.

Biliyorsunuz ki Ordu-Giresun Havalimanı tahmin edildiği üzere çok fazla rağbet görüyor. Bölgedeki turizm hareketliliği talebi daha da artırmış durumda. Her gün binlerce kişi çeşitli sebeplerle havalimanında bulunuyor.

Gelen yolcuyu beklerken, ya da uçuşa hazırlanmayı beklerken havalimanında oturduğumuz koltuklarda genellikle dergiler bize eşlik ediyor. Okumasanız bile en azından fotoğraflara göz gezdiriyorsunuz. Buralarda baktığınız dergilerdeki bilgilerin akılda kalma oranları genelde yüksek oluyor.

Havalimanı’nı sadece Ordulular ya da Giresunlular kullanmıyor. Şehre az da olsa iş için gelen kişiler ya da öğrenciler kullanıyor vs. Her biri aslında potansiyel bir turist. Turizm sadece o şehrin otelinde kalmakla ya da yaylasına çıkmakla olmuyor. Ordu Üniversitesi’nde okuyan bir öğrenci “Ya bu Giresun nasıl bir yer acaba” deyip, meydanda iki tur atıp geri dönüyor da olabilir. Bu da turizmdir.

Fotoğraf: Gökhan Kırca

Bizim yörede turizm algısı son dönemde Araplara satılması gereken bir para kazanç aracı olarak görüldüğünden bu yazdıklarım saçma geliyor olabilir. Ama o öğrencinin içtiği 1 TL’lik çay bile Giresun ekonomisine katkıdır.

Her neyse…

Giresun turizmi adına yürütülen faaliyetler var, yok değil. Bireysel olarak bu uğurda çalışan kişileri bildiğimden haklarını yemek istemiyorum kesinlikle ama eksik bir şeyler var. Havalimanı bunlardan sadece bir tanesi.

Havalimanı’na girdiğinizde önce reklam panolarında Ordulu firmalar, oteller sizleri karşılıyor. Giresun’daki otel işletmecim şunu diyebilir, Ordu’nun Radisson Blu’su, Hilton’uyla biz bir miyiz? Değilsin elbette. Ama şehrinde yapılacak olan 5 yıldızlı projelere sahip çıkmayarak dev projeleri kaçıran bir şehirsin sen, böyle bir lüksün olmamalı.

Havalimanı’nın içine girdiğinde firmalar tam gaz devam… Üzerine bir de Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin dergileri, broşürleri eklenmiş ve havalimanında neredeyse Giresun adı sadece tabelada geçiyor.

OBB’nin kültür sanat etkinliklerinden tutun; Ordu Valiliği’nin, Turizm Müdürlüğünün, DOKA’nın… Daha neler neler. Hepsi bir olmuş Boztepe’yi bir sağından bir solundan çekip turizm malzemesi haline getirmek için canla başla çalışıyorlar.

Nerede benim Giresun Ada’m, nerede benim Yayla’m, nerede benim müzelerim, kültürüm, tarihim… Nerede benim manzaram, nerede benim padişahım?

Şehrin tam ortasında her iki yakayı da gören panoramik bir tepeye sahip olan şehir bu yerşeklinin değerini bilmeyip ortasından bir güzel otoyolunu geçirmiş geçireceği kadar. Bari elindeki imkanları güzelleştir. Turizmin büyük bir çoğunluğunu pazarlama oluşturmaktadır. Ben Türkiye’de nice yerler biliyorum, gittiğinde “ya bu muymuş o met ettikleri yer” dediğim… Öyle anlatıyorlar ki sanırsın Paris, ama git gör yüzüne bakmazsın.

Ya bu şehirde müthiş bir ada var kardeşim, vapur var, sefer düzenleniyor. Neden kimseye bunları anlatmıyorsunuz? Kendiliğinden gelmiyor buralara kimse, biraz daha özveri ya! Şu havalimanında bir tanıtım katalogu olsun bari, çok mu zor?

Cevap: Demek çok zor. Ordu’yu tebrik etmek gerek. Onların sayesinde bölgeye birkaç turist geliyor ve şans eseri eğer sağlam bir gezginlerse Giresun’a da bir bakıyorlardır.Tur otobüslerinin sadece tuvalet ihtiyacını karşılamak için durduğu bir Giresun’dan bu günlere gelmek biraz daha iyi en azından ama sadece tur şirketleri yetersiz. Bu ülkede seyahat özgürlüğü olan ve tur şirketine bağlı gezmeyi sevmeyen müthiş bir kitle var. Üzmeyin onları, bilgi sunun.

Sevgiler.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 3 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.