Ünlü Şahsiyetler

Değerli Şair Hasan Lami Ergül

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 3 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Şair, 1941 yılında İstanbul’da dünyaya gözlerini açmıştır. Babası Mustafa Bey; nam- ı diğer Keloğlu Mustafa, Görele – İnanca Köyü‘ndendir. Babası Görele’de eskilere dayanan terziliği ile tanınmıştır.  Şair Hasan Lami Ergül, İlköğrenimini Görele İlkokulu’nda, Ortaöğrenimini ise Görele Ortaokulu’nda görmüştür. İlk ve ortaokul eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Hayvan Sağlığı Teknisyen Okulu’ndan 1960 senesinde mezun olmuş, hiç durmaksızın işe koyularak aynı yıl içerisinde Şanlıurfa ilinin Suruç ilçesine yerleşerek, Veterinerlik mesleği görevine başlamıştır.

İş hayatına adım attığı sene sonrası 1961’de hatta ve hatta sene başında talihsiz ve bir o kadar da üzücü bir kaza geçirmiş ki; bir köyden başka bir köye gitmesi için ona verilen at, huysuzluk yaptığı gibi Lami Ergül’ü düşürerek tekerli sandalyeye bağlı kılmıştır. Ardından gelen ameliyatlar sonucunda felç kalarak yatağa mahkum kalan şair, bu olay dolayısı ile görevinden de ayrılmak zorunda kalmıştır. Ergül, bu olay sonucu memleketine geri dönmeyi arzulamış ve Görele, Kumyalı Mahallesi’ndeki evine geri dönmüştür. Dönüşü ile birlikte musiki ve edebiyata yoğun ilgisi artmış, farklı kapılara girerek yoğunluğunu bu etkenlere vermiştir. 1975 yılında Görele’den İstanbul’a göç ederek, İstanbul Maltepe Sigara Fabrikasında denetim görevine başlamıştır. Yolları ardında bıraktığı yıllardan sonra, emekli oluncaya kadar bu görevini sürdürmüştür. Emekli olduğu yıllarda, Cevizli Dragus’daki evinde hastalık ve yatak ikilisi uyumunu kaybetmeyen şair; başına gelenlere karşı ahlar savurmadan şikayetsiz bir biçimde, gününe gün katmaya devam etmiştir. Kendisini ziyarete gelenlere yaşamdan aldığı mutluluğu, memnuniyetiyle dile getirmiştir. Hastalığının edebiyata olan ilgi ve arzusuna, okuduğu kitapların sürekliliğine karşı etkisinin olmaması, kitaplarının sayfalarını okuması için çeviren annesinin desteği ile de bütünleşmiştir.

Hayatının büyük bir kısmı yatağında geçen şairin, Görele’deki evi bir kültür sanat merkezi haline gelmiştir. Şair Hasan Lami Ergül, 3 Mart 1997 tarihinde hayatına veda etmiştir. Ayrıca şairin “Ne Olur Anla Beni” şiiri, eniştesi Fethi Karamahmutoğlu tarafından bestelenmiştir. Zeki Müren tarafından da kayıt edilmiştir.

Dinleyelim, dinlettirelim!

 

Şair Hasan Lami Ergül’ü sevgi ve saygı ile anıyoruz.

Dipnot:  Sizlere, yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen hayata ve edebiyata sıkı sıkı tutunmuş şairimizi, banal ya da acıklı bir biyografi ile sunmuyorum değerli okurlar.

Esen kalın.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 3 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.