Seyahat Tarihi Mekanlar Giresun'un Zeytinlik'i: Gogora Mahallesi

Giresun’un Zeytinlik’i: Gogora Mahallesi

-

Zeytinlik Mevki, eski dönemde anılan ismiyle nam-ı diğer Gogora Mahallesi… Giresun Lisesi’nde okuduğum yıllarda sık sık kullandığım güzergahımdı. Derse yetişmek için hızlı adımlarla Zeytinlik’in dar sokaklarından okula doğru giderken; her seferinde, 19.yüzyıldan günümüze doğru zamanda yolculuğa çıkaran adeta tarih kokan, Zeytinlik Mahallesi’nin bende yeri ayrıdır.

Tarihi yapısı ile bilinen bu mahallenin yaklaşık iki asırlık evleri vardır. ”Avrupa’ya fındık götüren gemilerin getirdiği ithal malzemelerle inşa edilen evlerde, Marsilya kiremitleri dikkat çeken ithal malzemelerden biridir. ”Zeytinlik Mahallesi’nin önemli özelliklerinden birisi  ”Kitabelere göre en eski 1840’ lı yıllarda inşa edilmiş olan evler, hiçbiri diğerinin ışığına, manzarasına, hava dolaşımına etki etmeyecek şekilde konumlandırılmış olmasıdır.” Bu durumu öğrenince şaşırıyorum 19. yüzyıldan kalma  bir mahallede bu detaylara dikkat edilirken, yani planlı bir şehir yapısından çarpık kentleşmeye doğru nasıl evrile bildik anlam veremiyorum… Zeytinlik Mahallesi zamanın da Giresun’un kalburüstü ailelerinin yaşadığı yerleşim alanıdır. ”Tarihte Rum ahalinin ikamet ettiği mahalledir. Türklerin ise Hacı Hüseyin. Az sayıda Ermeniler ise Çınarlar Mahallesi’nde ikamet ediyor. Bazı mahallerde ise karışık yaşam tarzı olduğunu görmekteyiz.”

Giresun'un Zeytinlik'i: Gogora Mahallesi 2

Tarihi Zeytinlik evlerinin dikkat çeken bir özelliği de taşların birbirine yapışması için kullanılan şima’dır. Şima kireç, yumurta akı ve suyun karışımıyla oluşan harca verilen isim. Kuvvetli bir karışım olmalı ki evler bunca yıla rağmen hala ayakta… Lise de okuduğum dönemlerde evler tarihine rağmen, metruk yapısı ile kötü görüntü oluştururdu. Son dönemlerde birçok evin restore edilip eski ihtişamlı günlerine kazandırılmaya başlandığını öğrenince mutlu oluyorum. ”Zeytinlik Mahallesi’nde 4’ü anıtsal olmak üzere 85 tescilli yapı bulunmaktadır.” Bu rakam kent merkezindeki tescilli yapıların %60 denk geldiğini öğrenince önemli bir tarihi mahalle olduğunu daha iyi anlıyoruz.

Restorasyon çalışmalarının yanı sıra Zeytinlik evlerini görmeye gelen insanların, orada daha çok zaman geçirmelerini sağlayan kafe , restoran tarzı mekanlarında, bölgeye kazandırılmasının gerekli bir durum olduğunu düşünüyorum. Giresun’a gelen turistlerin Zeytinliğin sokaklarında dolaşmadan şehirden ayrılmamaları lazım zira eski Giresun’un havasını hissede bileceğiniz nadir yerlerden biridir…

Giresun'un Zeytinlik'i: Gogora Mahallesi 3
Mehmet Talha
19 Mayıs 1992 de Trabzon da doğdu.2002 yılından itibaren Giresun da yaşamaktadır.2014 yılında lisans eğitimini tamamladı.Meslek hayatına Orman mühendisi olarak devam etmektedir. Giresun'a faydalı olan platform ve kuruluşların neferi olmaya her daim hazır bir kişiliktir.

11 YORUMLAR

  1. 150 yaşında bir Zeytinlik Konağında, dönemine uygun restore ve dekore edilmiş Ab-ı Hayat Bistro’da zeytinlik semtinin keyfini sürebilirsiniz.

  2. Bu bilgilendirici ve akıcı yazınız için tebrik ederim!
    Fakat merak ettiğim bir konu var; biz takipçilerinizi ne vakit link açma eziyetinden kurtacaksınız? İşte bunu düşünmeden edemiyorum :-)

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

En Çok Yazanlar

Giresun'un Zeytinlik'i: Gogora Mahallesi 16
19 YAZILAR11 YORUMLAR
Giresun'un Zeytinlik'i: Gogora Mahallesi 18
13 YAZILAR7 YORUMLAR
Giresun'un Zeytinlik'i: Gogora Mahallesi 19
12 YAZILAR1 YORUMLAR

En Çok Okunanlar

Giresun'un Zeytinlik'i: Gogora Mahallesi 20

Giresun 2015 Tanıtım Filmi – Yeni Versiyon

21
Giresun Belediyesi tarafından hazırlanan Yaşatan ve Yaşayan Şehir: Giresun temalı tanıtım filmi gelen talepler doğrultusunda revize edilerek yeniden yayınlandı!

Bunlar da ilgini çekebilirSenin İçin
Sana özel öneriler

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Giresun Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.