Öneriler Sorunlar

Giresun’un kaliteli bir bisiklet yoluna ihtiyacı var

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yeşil doğasıyla temiz havasıyla diğer şehirlere taş çıkartan Giresun’umuzda en çevreci taşıt olan bisiklete neden gereken değer verilmiyor?

Bu yazımda öncelikle sizlere bisikletin insan sağlığına yararlarından bahsetmek istiyorum. Örneğin; kilo vermenize yardımcı olur, kalori yakımını sağladığı için bisiklete binerek kilo vermek çok kolaydır. Büyük kaslar çalıştığı için 65 kilo civarındaki bir kadın, ortalama bir hızda bisiklet sürerek 1 saatte “500 kalori” yakmış olur.

Kalbi korur, sağlıklı ve formda kalmamızı sağlar. Bisiklet sürerken egzersiz yapmış oluruz, yaşam süremiz uzar. Kaslarımız çalışır,  bacak kaslarımıza ilaveten vücudumuzdaki birçok kası çalıştırır. Metabolizma hızımız artınca kalori yakarız ve kas yapımı gerçekleşir.

Parasız bir ulaşım aracıdır. Cebinize ek yük oluşturmadan benzine veya dolmuşa ihtiyaç duymadan ulaşımımızı sağlayabiliriz. Böylece çevreyi de korur.

Mavisiyle yeşiliyle bir bütün olan şehrimizde doğaya yük olmadan trafiğe de katkıda bulunarak böylesine faydalı bir taşıtı günlük yaşamda daha çok kullanmalıyız.

Peki bu kadar yararı olan bisiklet için neden Giresun’da yollar yapılmıyor?
Şehrimizde özellikle son bir kaç yıldır bisiklet kullanım oranı artmıştır. Ancak trafikte bisiklet farkındalığını arttırmak adına bisiklet yollarımız, buna bağlı olarak ışıklandırma ve sinyalizasyon, şehrin belli bölümlerinde park alanlarımız ne yazık ki yok. Bunlara ek olarak sürücülerin umursamaz tavırları da ilimizde bisikletli ulaşımı kısıtlamış durumda.

Yapılan yol yetersiz…

kaldırım işgaliŞehrimizin en güzel yerlerinden biri olan sahil şeridimizde bir kaç yıl önce yapılan bir uygulamadan bahsetmek istiyorum. Kaldırımlara bisiklet için yer ayrıldı ve bisiklet yolu yapıldı. Fakat yapılan bu uygulama hem eksik hemde Avrupa standartlarına uygun değil. Ayrıca oluşturulan bu yol yandaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi zaman içinde yapılan üst geçitlerle kullanım amacını tamamen yitirdi. Çünkü sahilimize yapılan üst geçit ayakları tam olarak bisiklet yoluna denk gelmektedir.

Durum bu olunca bisikletliler kendileri için ayrılan yolu kullanamaz oldu. Bisiklet kullananlar zaman zaman yürüyüş yapan vatandaşların arasından geçmek durumunda kalıyor, bu da tartışmalara sebep oluyor. Bu sorun ve yanlış yapılan şehir planı, bisiklete ve bisikletliye verilen önemin azalmasına neden oluyor.

Gelişen şehrimizde yetkililer, bisikletli oranının artışını teşvik etmeli, kullanıcılara gereken standartlara uygun bisiklet yollarını, park alanlarını yapmalıdır. Giresun bunu hak ediyor ve bisiklet için gereken değeri en kısa zamanda görmek istiyor.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 4 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.