Giriş Yap

Giresun Blog

Giresun Blog'da yazarlar Giresun'un tarihini, kültürünü, yaşamını, projelerini ve sorunlarını anlatıyor, sosyal medyada onbinlerle paylaşıyor.
Giresun’un ilginç gelenek ve görenekleri

Giresun’un ilginç gelenek ve görenekleri

Giresun Gelenek ve Görenekleri
Giresun Gelenek ve Görenekleri

Günümüzde gelenek ve görenekler yaptırım gücü bakımından etkisini kaybetmiş olsa da, kültür değerlerimizden taviz vermeyerek bu folklorik ve sosyolojik kalıntılarımızı kuşaktan kuşağa aktarmalıyız. Giresun bu konudaki zenginliğini korumayı başarmış, gelenek ve göreneklerimizin süregelirliğini devam ettirmiştir.

Giresun halkının uyguladığı bu ilginç gelenek ve göreneklerden bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ayak Bağı Kesme: Yürüme çağına gelip de yürüyemeyen çocuklar için Cuma günü çocuğun ayağına kırmızı ip bağlanıp camiye gidilir. Cuma namazından ilk çıkan kişi ipi keser ve çocuğu getiren kişi hiç kimseyle konuşmadan eve gider. Sonra çocuk mutfak tereğinin üstüne ayakla bastırılır. Bu 3 hafta Cuma günü yapılır, sonra çocuğun yürüyeceğine inanılır.

Sayıştay Ayı: Mart’ın 14’ünde yaşlıların sayıştay ayı dediği Mart’ın 1’i başlar. Mart’ın 14’ünden Mart’ın 25’ine kadar olan zamanda ayların nasıl geçeceği saptanır. Örneğin; Mart 14: Mart 1, Mart 15: Nisan 1 gibi.. Yani Martın 15 inde hava güneşli olursa, seneye Nisan ayının güneşli geçeceğine inanılır.

Mayıs 7’si: Aksu şenlikleri adı verilen Mayıs 7’si Mayıs’ın 20 si ile 22 si arası kutlanır. Burada çocuğu olmayanlar, hastalıktan şifa bulmak isteyenler, dertliler deniz kenarında toplanır. Soyun sürdürülmesi inancı ile 3 kez sacayaktan geçilir. Aksu deresine aka dönük olarak 7 çift 1 tek taş atılır. Daha sonra adanın etrafı kayıkla dolaşılır. Hamza taşında başlayıp Hamza taşında biter.

14 Mart: Her yıl mart ayının 14’ü yılbaşı olarak kabul edilir. O gün sabah erkenden kalkılır, deniz veya akarsudan su alınıp eve gelinir, sağ ayakla eşikten geçildikten sonra su evin dört bir yanına serpilir. O gün uğursuzluk getirir diye misafir kabul edilmez.

Hıdırellez: 6 Mayıs’ta Hıdırellez tutulur. Bugün Hızır ve İlyas Aleyhisselamların bir araya geldiğine ve kış ayının bitip güzel günlerin geleceğine inanılır.

Siğil için; bulunduğun ayın ilk cumartesi günü sabah erkenden kalkılır, orman gülü yaprağı alınır ve eve dönülür. Orman gülü yaprağı, siğil olan bölgede 3 ihlas suresi 1 fatiha suresi okunarak üç defa çevrilir. Çevrilen yaprak ocak başına konulur ve yaprak kurudukça siğil de kuruyup düşer.

Bu gelenek ve görenekler halk arasında yakın ilişkilerin yaygınlaşmasında rol oynar. Önemli olan bu değerlerin geçmişten günümüze kadar hiçbir değişikliğe uğramadan gelmiş olmasıdır. Bizler de bu değerlerimizin kıymetini bilip bizden sonraki nesillere aktarmalıyız.

Bunu Paylaşın

Yorumlar (3)

 • ÖYKÜ
  21 Nisan 2015 at 21:54 Reply

  teşekkür ederim abla projem vardı çok yardımcı oldun

 • Ali Şükrü
  26 Ocak 2015 at 13:49 Reply

  Benimde ödevim vardı çok teşekkür ederim.

 • ezgi yaren
  4 Ocak 2015 at 19:31 Reply

  Çok teşekkür ederim Ayşe abla ödevim vardı da.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.