Memleket Özlemi

Giresun’u İsterim

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Öyle kolay değildir sevgiliden kopmak. Şair demiş bağlanmayacaksın diye ama bilememiş demek ki. Bilemez de zaten, nerden bilsin senin yeşilinin güzelliğini, o senin mavinin binbir tonunu. Hatırlatma kendini bana, her aklıma geldiğinde kötü olurum. Duygulanır, hüzünlenirim.

Yapma Giresun’um hasretine dayanamam. O küçükken kırdığım, yaktığım, zarar verdiğim ama bana tek bir kelime bile etmeyen büyüdüğüm sokaklarında gezmeyi isterim. Derelerinde çağlamayı balıklar tutmayı isterim. Ormanlarında çam sakızı yapmayı, mantar toplamayı isterim. Yaylalarında koşmayı, çayırlarında yuvarlanmayı isterim. Debboyunu isterim, caddelerinde gezmeyi isterim. Pancar çorbası, fasülye dibleğesi, sırgan, hamsi, darı ekmeği, galdirik yemeyi isterim. Zübeyde hanımda çay içmek isterim. Çavuşluda ekmeğini yemek,Espiye de pideni yemek,Görele de horonunu oynamak isterim. Bulancak’da iskelene gidip sonsuz ufuğa dalmak,Eynesil de kalene çıkmak, Şebin de dut, Alucra da oğlak kebabı yemek, Keşap’ını Karabulduk’unu, Armelit’ten Yağlıdere’yi seyretmek, Tirebolu’da tarihini görmek isterim. Abdal’ını(Piraziz), Çamoluk’unu, Çanakçı’nı, Güce’ni Doğankent’ini Dereli’ni gezmek isterim. Bektaş’ında top koşturmak, Kümbet’inde et yemek, Kulakkaya’nda bağırmak isterim. Piçoğlu Osman’ı, Katip Şadi’yi, Hüseyin Bıçak’ı, İbrahim Gülpınar’ı dinlemek isterim. Seyid Vakkasını, Sarı Halifeni, evliyalarını özlerim. Kalene çıkıp Atamın elini öpmeyi ordan da Gedikkayadan kopup ayrılan ve hiç barışmayacak olan adayı izlemek isterim.

Biz de seninle Gedikkaya ve Ada gibi olmayalım sevgilim. Ben seni unutmam sen de beni unutma . Kimse bilmez değerini . Sen bana anamdan babamdan yadigarsın. Herkes sende aşık olur ama herkes sana aşık olmaz Giresun’um. Az kaldı dayan bitecek bu gurbetlik. Daha yazamıyorum bir şeyler gözlerim nemlendi Sis Dağının tepeleri gibi, kusuruma bakma bitanem. Sende doğdum, sende büyüdüm ve sende ölmeyi isterim. De yeter bu hasretlik sana kavuşmak isterim. Memleket özlemi çekenlere gelsin, saygılar bizden efenum.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.