Memleket Özlemi

Giresunlu yeşildir…

Yazan: Ümit Anaç
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

En başta yeşildir Giresun insanı. Yeşil tabiata hakim olan renktir. İnsana huzur verir, iç açıcı ve güven verendir. Umudu ve yenilikleri sever. Gençleşmenin ve yeniden canlanmanın adıdır yeşil.

Giresun insanını tanıyorsanız ve hayatınız sınırları içinde yer alıyorsa, güven duyulan birisine sahipsinizdir. Hareketi ve neşe saçan tavırlarıyla renkli fırça darbelerini hayat duvarlarınıza vuruyordur. Kendisine yeşil olduğundan çok, belki de hayatındakilere yeşildir. Kara rengi de genlerinde barındırır Giresun insanı. Karadeniz insanında var olan gözü karalık onda da mevcuttur.

Yeşili sunmayı daha çok tercih etse de kara rengi de cebinde taşır. Gri rengi sevmez asla! Ya siyah olmalıdır bir şey ya da beyaz. Tarih demektir Giresun insanı. Topal Osman’ı ile Karadeniz’e tepeden kuş bakışı bakmaktır. Matematiktir Giresun insanı. 42. ve 47. gönüllü alayları ile vardır coğrafyada.

Bayram coşkusudur Giresun insanı. Aynı zamanda düşman işgalinden kurtuluşu bilmeyendir! Çünkü işgal dönemlerinin önde koşan neferlerinin eseridir. Emek demektir. Fındığı ile dünyaya nam salan Çotanaktır. Beykoz’da acar vilları altına Görele diye köy kurmaktır.

2.000 kişilik kapalı salona sığmayan ve Giresunlu salona sığmıyor diye isyan başlatan parke sporu sevdalısıdır. Büyük takımların bir dönem korkulu rüyası olan, sonrasında eski parlak günlerine dönemeyen ama asla yalnız kalmayan futbol takımının ateşleyici unsurudur. Kendi zemininde havalanan uçaklara sahip olmasa da, okyanus ötesinde Yağlıderelilerin başını çektiği bir gurbet patlamasıdır. Farklı farklı satır başları olsa da en çok yeşildir.

Yeşil’in mide rahatsızlıklarına iyi geldiği bilimsel gerçeği gibi, midesizliğe gelemeyendir. Zehirli maddelerin vücuttan atılmasına psikolojik yöntemse yeşil, ülke bütünlüğünü bölmek isteyenleri dışarı atandır Giresun insanı. Giresun insanı, insansan eğer, sendir…

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.