Ünlü Şahsiyetler

Giresun’un Yetiştirdiği Bir Gazeteci: Ali Avni Öneş

Ali Avni Öneş
Ali Avni Öneş
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Merhaba değerli hemşerilerim. Bugün sizlere babamın kütüphanesini karıştırırken bulduğum “Giresunumuzun Değerleri – Ali Avni Öneş” adlı kitaba gözüm takıldı. Bende sizlere bu yazımda değerli hemşerimiz Ali Avni Öneş hakkında bilgi vermeye çalışacağım. İlk olarak bizlere böyle bir kitabı kazandıran ve bu kitabı hazırlayan Hasan Öğütçü, Mustafa Öneş ve Yeşilgiresun Matbaasına sonsuz teşekkürler.

Bu yazıyı yazma amacım kitabın önsöz bölümünde yazan şu birkaç cümle olmuştur.

“İsterdik ki; ileriki sayfalarda yaşam öyküsünü okuyacağınız ve bugünkü genç kuşak tarafından bilinmeyen, ileriki kuşaklar tarafından bilinemeyecek olan Ali Avni ÖNEŞ, Giresunlu bir değer olarak bilinsin, tanınsın. Giresun’a ve Türk basınına hizmet veren bir fikir adamını unutmak, hafızalardan silmek kadirbilmezlik, vefasızlık, O’na karşı haksızlık olurdu.”

Şimdi sizlere bu kitapta yazan Ali Avni Öneş’in özgeçmişini aktarmaya çalışacağım. Kitap 1995 yılında basıldığından ötürü bu değerli bilgileri kullanmakta bir sakınca görmüyorum. Bir sorun olması durumunda bizlere ulaşırsanız çok memnun olurum.

Ali Avni Öneş’in Özgeçmişi

1926’da Giresun’da doğdu. İlkokulu Giresun’da bitirdi. Orta ve lise öğrenimini Galatasaray’da yaptı. Önce Hukuk, sonra Edebiyat fakültelerine bir süre devam ettiyse de çalışmak, ailesini geçindirmek zorunda olduğundan yükseköğrenimini sürdüremedi.

Lisenin 1. Sınıfındayken o zamanki haftalık Yeşilgireson gazetesinde fıkra yazmaya başladı; yaz tatillerinde de fiilen çalıştı. İstanbul’da Yeni Adam dergisinde yazmaya başladığı gibi başta fikir ve sanat dergilerinde yazıları çıktı. Ordu’nun Gürses gazetesine de iki yıl kadar sürekli fıkra ve eleştiri yazıları yazdı.

1947’de Giresun’da Naim Tirali ile önce haftalık sonra haftada iki kez yayımlanan Karadeniz Postası gazetesini kurdu ve yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Aynı zamanda, çalışmalarına beş yıldır geniş bir şekilde katıldığı Halkevi’nin Aksu dergisini yönetti.

1949 Martında Karadeniz Postası kapandıktan sonra yazılarını İleri ve Kale gazetelerinde sürdürdü. 1950’de İstanbul’da, Armağan ve Ateş çocuk dergilerinde sürekli telif-çeviri öykü ve romanları yayımlandı.

1952’den 54 ortalarına değin Yenilik Yayınevi ve dergisini yönetti. Aynı yıl Fikir ve Sanat Yayınları Dağıtma Bürosunu kurdu.

1956-57 yıllarında Giresun’da Karadeniz gazetesinde sürekli fıkra yazdı. 1958’de çevirmen ve yazar olarak Vatan gazetesine girdi. Magazin yönetmeni oldu. 1962’den sonra serbest yazar ve çevirmenliği seçti. Değişik gazete ve dergilerde yazıları çıktığı gibi bugüne değin teknik, bilimsel yapıtlar; romanlar ve çocuk kitapları olmak üzere kırkı aşkın çevirisi yayımlandı.

1974’de tekrar İstanbul’a geldi ve Vatan gazetesinde iki yıl yazı işleri müdürlüğü yaptı. 1979’da Aydınlık gazetesinde iken emekli oldu. Yine serbest çevirmen ve yazar olarak çalıştı.

Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Latince bilirdi.

Ali Avni Öneş’in gazete ve dergi yazılarından başka Atom Casusları adlı bir çocuk romanı ile sayısını tam belirleyemediğimiz birçok çevirisi vardır. Asterix’in ilk çevirmeni olarak kahramanların Türkçe’de ki ilk ad babasıdır. Geçimini sağlamak için sürekli resimli çocuk kitapları çevirisi yapmıştır. Bunların dışında kalanlardan saptayabildiklerimiz ancak 30 dolayındadır.

30 Nisan 1926 yılında doğan Ali Avni ÖNEŞ 11 Kasım 1982 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

Unutmamak ve unutturmamak dileğiyle…

Not: Sizler’de Giresunumuzun Değerlerinden olan Ali Avni ÖNEŞ’i unutturmamak isterseniz Paylaş butonlarını kullanabilirsiniz…

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.