2013-2015 yılları arasında Karadeniz'in en güzide şehirlerinden biri olan Giresun'u tanıtmak adına bağımsız yazarlarla başlattığımız Giresun Blog projemizle artık ilgilenemiyor olsak bile bu zamana kadar yazılmış olan birbirinden önemli yazıları sizlere arşivlemek istedik. Önemli bir kısmını da şehrimizin daha geniş kitlelerce tanıtımına destek olmak amacıyla Gezimingo seyahat sitesine aktardık. Dilerseniz birden fazla bağımsız yerel Giresunlular tarafından yönetilen sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Giresun’da Teleferik yine yalan oldu

Giresun Teleferik
Giresun Teleferik

Doğu Karadeniz Bölgesi kıyılarındaki arazi yapısı nedeniyle denize yakın yerlerdeki yükseklikler genelde manzara izleme noktası ve mesire alanı olarak değerlendiriliyor. Bir de bu tepelere kolay ulaşım için teleferik projesi yapılınca, o tepeler tadından yenmez cazibe merkezlerine dönüşüyor. Ordu‘daki Boztepe ve Samsun‘daki Amisos Tepesi bunun en canlı örneği.

Giresun‘da bulunan en merkezi yüksek tepe ise diğerlerinden farklı olarak tarihi bir yapıyı bünyesinde barındırıyor: Giresun Kalesi

Piknikçilerin ve manzara keyfi yaşamak isteyenlerin vazgeçilmez noktası olan Giresun Kalesi, Giresun Valiliği‘nin çevre düzenleme çalışmalarıyla daha kullanılabilir bir alan haline geldi. Fakat hala bir şeyi eksik: O da teleferik!

Giresun‘a kazandırdığı birçok projeyle adından söz ettiren ve geçtiğimiz aylarda açığa alınan Eski Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, teleferiğin Giresun‘a yapılması için büyük bir çaba sarf etmişti.

Kalenin görüş alanını engellediği gerekçesiyle birçok kez Kültür Bakanlığı‘ndan geri dönen teleferik projesi için farklı bir güzergah gösterilmesinin ardından proje bakanlık tarafından onaylanmıştı. Fakat Eski Valimiz Dursun Ali Şahin onayı aldıktan hemen sonra görevinden alındı.

Hemen ardından göreve atanan Yeni Giresun Valisi Hasan Karahan‘a teleferik projesi hakkındaki son gelişmeler sorulduğunda, Giresunluları üzen cevaplar alındı.

Vali Karahan: “Elbette yapmak istiyoruz ancak büyük maliyet gerektiriyor. En az 15 milyon lira lazım, bu kadar parayı bizim Özel İdare bütçemizden karşılamamız mümkün değil, eğer bu projeyi hayata geçirecek kişi veya kuruluş olursa teleferiği yapar en az da 20 yıl işletebilir” diyerek Giresunluların yıllardır beklediği projeyi hayata geçiremediklerini açıkladı.

Gemilerçekeği Dolgu Alanı – Giresun Kalesi arasında işletilmesi planlanan teleferik, yine yalan oldu!

Bu yazıyı paylaşın
Fatih Özdemir
Fatih Özdemir

Giresun Blog Proje Yöneticisi - 10 yıldır blog yazıyor, arada video çekiyor, her fırsatta geziyor ve freelance dijital projeler tasarlıyorum.

Articles: 120

10 Comments

  1. kimse kusura bakmasın giresun milletvekili bile desteklemiyo bunu Ordu-trabzon istemese ne olur. giresun milletvekili Sayın Nurettin Canikli İstese bu projeyi her türlü bitirir. kim karşı çıkacak ordu mu? trabzon mu engelleyecek? Giresun’a kimse sahip çıkmıyor. Giresun küçük değildir Giresun’u SİYASET küçülttü…

  2. Öncelikle “giresun blog” gibi bi projeden dolayı hepinizi teker teker kutluyorum ,gelelim giresunumuzun güzelliklerine yapılması gerekenlere sorunlarımıza .ben doğma büyüme bi giresunlu olark bizamanlar istanbuldada yaşamış bi insan olark, beyoğlu -tünel -taksimi de ezbere bilen birisi olark bufikri yıllardır arkdslarıma söler dururum yani” nostaljik tramvay”. ,giresuna yapılacak nostaljik tramvay için asıl şimdi tam zamanıdır sağolsun kerim başkan caddeyi kapattı ve insanlar adam gibi bi caddede yürüyebiliyor ha caddenin eksikleri olabilir yada trafiğin kaldırılması özellikle malpazarı g-city tarafında büyük sorunlar yaratabilir ama bu yol trafik sorununa ilerde çok daha geniş bi şekilde değiniriz inş. tramvay bence bulancak durağından başlayıp atapark yönünde ilerlemeli sonra gazi cad. ordanda eski uğur sinemasının oldgu yere kadar gitmelidir .tıpkı istanbuldaki gibi gidiş geliş olark .ve fiyatlar ucuz olmalıdır öğr.50krş, sivil 75krş. örnek verilebilir.sonra gelelim bi diğer konuya yani tekel olmuş bi caddeye yani gazi caddesine evet gzl bi caddemiz var ama alternatif olmalı büyük şehirlerde bilirsinizki ana caddelerin yan kollarıda gelişir büyür.gazi caddesinin kollarından birinin arka sokaklarında 35 yıllık bi esnafın oğlu olark bu derdi sorunu en iyi bilenlerdenim kendimde o sokaklarda büyüdüm esnaflık yaptım .o caddelere gerekn önem verilmiyo çünki .giresun için “alternatif caddeler””,trafik sorunu”,”park sorunu”,”çevre düzenlemeleri” ,”imar problemleri” kısaca bu saydığım konulardada başlık açarsanız burda gönüllü olark uzunca size kendimce fikirlerde bulunmayı isterim arkdaslar .artık giresun değişmeli bazı şeylere baş kaldırmalı,güzlliklerine tarihi değerlerine sahip çıkmalıdır.proje üsütüne proje üretmeli ve bunlar gerçekleşmelidir .giresun da yaşayan, giresun ünv.de çalışan bi giresunlu arkadasınız ,bi abiniz kardeşiniz hemşehriniz olark herkese saygılar sevgilerle emeklerinize tşkler.

  3. Giresun Kalesi ulaşım problemi olmayan, yeterince turist çeken, hatta bazen gereğinden fazla kalabalık olan bir yer… Pratik anlamda teleferikle ulaşım sağlanmasına gerek yok. Belki sadece teleferiğin kendisi bir atraksiyon olabilir ama o da çok kısa bir mesafe olmak zorunda… 500 m’lik Ordu Boztepe ile 120 m’lik Giresun Kalesini kıyaslarsak mesafeden kastım daha iyi anlaşılır. Giresun’a teleferik istiyorsa yeni bir noktaya, çevredeki bir başka tepeyi (Alınca Tepesi olabilir), düzenlemek, turizme kazandırmak ve teleferiği oraya kurmak düşünülebilir… Hem SİT alanı kalemiz zarar görmez ve daha fazla kalabalıklaşmaz hem de alternatif yeni bir alanımız olur… Karadan ulaşımı zor bir yer olmalı ki teleferik mantıklı olsun…

  4. bence o güzergahda olacağına hiç olmaması daha iyi.. olucaksa başka güzergah olmalı bir ucu şehir içinde vs. olmalı

  5. Yaparsa bu isi ancak kerim aksu yapar onundeki tum engellere ragmen bence… Ve bu teleferik isine birde gedik kaya projesine eklerse super olur….

  6. Madem ki eski valimiz Dursun Ali Şahin zamanında para vardı neden veya ne oldu ki şimdi vali değişince aksilikler çıkıyor ve yapılamıyor ? Çevre iller kendini düşündüğü, Giresun halkı da bu işe göz yumduğu ve Giresundaki yetkililerin Giresun için bir çaba sarf etmediği için bu tür aksilikler meydana geliyor. Var mı sizce başka bir sebebi ?

  7. ordu tarafından engelleniyor. gerçek bu.. Dursun Ali Şahin’i neden gönderdiler sanıyorsunuz.. Hem 15 milyon bütçe falan yalan ne sanki sıfırdan dolgu alanı yapılacak. 15 milyona bir hava Alanı yapılır. resmen Giresunlularla dalga geçiyorlar. Teleferik yapılırsa çevre illerde turizm biter.

  8. teleferik giresunun turizmi açısından çok büyük bir kazanım olucaktı. keşke desteklenmeye devam edilseydi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2013-2015 yılları arasında Karadeniz'in en güzide şehirlerinden biri olan Giresun'u tanıtmak adına bağımsız yazarlarla başlattığımız Giresun Blog projemizle artık ilgilenemiyor olsak bile bu zamana kadar yazılmış olan birbirinden önemli yazıları sizlere arşivlemek istedik. Önemli bir kısmını da şehrimizin daha geniş kitlelerce tanıtımına destek olmak amacıyla Gezimingo seyahat sitesine aktardık. Dilerseniz birden fazla bağımsız yerel Giresunlular tarafından yönetilen sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.