Öneriler

Giresun’da Sosyal Alan Yetersizliği

Giresun Doğu
Giresun Doğu
Yazan: Engin Akyüz
Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.
Giresun Doğu

Giresun Doğu

Boş zamanlarımızı değerlendirecek yer ararız bazen. Okuldan, evden, işten ne zaman çıksak yakınlarımızla ilk buluşacağımız yeri bile seçmekte zorlanırız. İşte bu konuda Giresun biraz yetersiz kalıyor. Ne zaman arkadaşlarımız vakit geçirmek istesek hep aynı soru “Nereye gidelim, ne yapalım ?” Bu sorun sadece bir kaç defa değil her seferinde zamanımızı değerlendirmek yerine sadece düşünmekle geçiyor. Kişi ruhuna, tarzına, yaşına hitap eden cafe ve benzeri mekanlar aramakta her zaman.

Giresun bu konuda yıllardır eksik. Çoğu mekan sadece içecek ve yiyecek haricinde hiç bir ayrıcalık sunmuyor. Biz gençler olarak farklı konseptli, samimi ve merkez içinde rahat rahat eğlenebileceğimiz vakit geçirebileceğimiz yerler arıyoruz.

Her geçen gün yeni yerler açılıyor ve ardından kapanıyor. Kapanmayanlar ise aynı konsept içinde olduğu için alışılagelmiş yerlerden hiç bir farkı yok.  Benim düşüncem şu ki mekanların ilk olarak müşteri çeken yanı kesinlikle isimleridir. Samimi, zekice koyulmuş cafe isimleri sanki  içeri adım atmaya zorluyor  insanı. Ancak içeri girdiğimizde sıradanlaşmış şeyler görmek hayal kırıklığına sebep oluyor. Genç kesimin asıl istediği farklılığı iç mekan tasarımında, menülerde hatta koltuk ve sandalyelerde bile dile getirilebilir. Masalara isim koymak buna bir örnek olarak gösterilebilir. Bu tarz mekanlarda haftanın en az 1 günü çeşitli etkinlikler, indirimler yaşıtlarımı her zaman yönlendirir. Yapılması gereken tek şey bence biraz “araştırma yapmak ve düşünmek” buna esinlenmek de diyebilir. Fotoğraflarda gördüğümüz mekanları, konseptleri aynı şekilde değilde onlardan biraz esinlenilmiş olarak yaşanan şehre uyarlanmış olarak görmeyi çok isterim. Genel kesime hitap etmek yerine belli kesim ve tarzlara hitap etmek bu konuda mekan sahiplerine yardımcı olabilir. Örnek olarak kitap okumayı çok seven bir kesime hitap eden veya eğlenmek isteyen insanlara hitap eden yerler tasarlamak çok büyük bir artıdır. İlginç bir mekan tasarımınız varsa oraya ilk gelen müşteri “Burası güzelmiş yahu, hep gelelim olur mu ?” demeden edemez.

Giresun‘da yeni cafe tarzı mekan açmak isteyenlerin bence biraz oturup düşünmesi ve “farklılığı” ortaya çıkarması gerekiyor diye düşünüyorum. Her mekanı öne çıkaran bir özelliği vardır. Kimisinin müziği kimisinin manzarası. Bulunduğu konum olarak çok keyif verici bir yerde değilseniz, o mekanın içini keyif verici duruma getirebilirsiniz. Böylece “geçerken uğrayan” kısım yerine “hadi oraya gidelim” diyen müşterilere sahip olursunuz.

Bizde gençler olarak yeni açılacak veya konsept değiştirecek mekanların biraz daha bizlere hitap etmesini diliyoruz. Böylece hem biz öğrenciler olarak çok değerli “vaktimizi” güzel geçirmiş mekan sahipleri ise daha çok kazanç sağlamış olurlar.

Minik uyarı: Gönüllü yazarımız tarafından yazılan bu içeriği yayınlayalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririz. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.